Wolontariat VLO przypomina, że 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
To dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi, zróbmy coś dobrego codziennie, a nie tylko od święta.
Tego dnia więc warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okażmy komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Pamiętajmy! Słowa: dzień dobry, proszę, przepraszam, dziękuję, dobrze, że jesteś... mogą zdziałać cuda.Bardzo często pozytywna energia przekazywana drugiemu człowiekowi wraca do nas.
RADOM - NIESTETY ……. na 664 miejscu w Polsce
w rankingu szczepień przeciw COVID-19
z wynikiem 50,89% w pełni zaszczepionych mieszkańców
Dnia 08. 11.2021 klasa 3D wraz z nauczycielką biologii panią Ewą Kasińską uczestniczyła w konferencji pt.”Jak budować odporność przeciw chorobom zakaźnym?”, zorganizowanej przez: Prezydenta Miasta Radomia, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu.
Gościem specjalnym był dr Paweł Grzesiowski - ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej, który na wstępie powiedział nam, że jeżeli chcemy zapobiegać rozwojowi pandemii powinniśmy mieć trzy rzeczy: wiedzę, odwagę i determinację. Podkreślił ogromne znaczenie:
-noszenia maseczek,
-utrzymywania dystansu,
-wietrzenia pomieszczeń,
-częstego używanie oczyszczaczy powietrza.
Obejrzeliśmy też prezentacje przygotowane przez pracownice radomskiego Sanepidu panie: Urszulę Skuzę i Małgorzatę Madej.
Opowiedziały one o realizacji szczepień /okazuje się się, że procent osób zaszczepionych cały czas spada, ludzie wolą się nie szczepić/ oraz podały dane statystyczne dotyczące SARS-CoV-2 dla Radomia i powiatu radomskiego – niestety nie napawają one optymizmem ……..
Oto krótka fotorelacja ze spotkania: FOTORELACJA
Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji MEiN - i 10 listopada, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego". W akcję zaangażowali się nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły, a nawet klasy będące w tym tygodniu na zdalnym nauczaniu - w formie on-line.
Z uwagi na trwający stan epidemii w tym roku odśpiewanie hymnu odbyło się w salach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
W bieżącym roku szkolnym VLO przy współpracy z Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej” realizuje program „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.
W październiku uczniowie kilku klas uczestniczyli w lekcjach wychowawczych na temat mocnych stron i ich roli w planowaniu swojej przyszłości oraz przygotowali informacje na temat znanych (aktualnie i historycznie) Polek i Polaków, którzy ze względu na swoje postawy i osiągnięcia są osobami godnymi naśladowania. Niektórych z Nich możecie obejrzeć poniżej.
Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami Tych, którzy mogą być dla Was wzorem, autorytetem i źródłem inspiracji.
Prezentacje uczniów klasy IA – pod opieką p. Kariny Zgrzebniak
Ignacy Łukasiewicz - Julia Sadłowska, Amelia Nowakowska, Magdalena Prokop, Łucja Kozicka, Wiktoria Pańcza
Maria Skłodowska – Curie - Natalia Bujak, Julia Pyrka, Alicja Zioło, Wiktoria Kowalska
Prezentacje uczniów klasy IIIAg - pod opieką p. Marzeny Bielskiej
Agnieszka Chylińska – Oliwia Zarębska
Iga Świątek – Maja Targowska
Anna Lewandowska – Julia Burek
Jakub Błachowicz – Natalia Przygodzka
Wisława Szymborska – Wiktoria Osowska
Książkę opisującą 28 postaci – wykonali uczniowie klasy IIIA pod opieką p. Marzeny Bielskiej
Książka-album będzie dostępna w bibliotece szkolnej. Przedstawiamy jedynie kilka stron albumu, zachęcamy do zapoznania się z jego pełną wersją.
Wyczyszczone i zadbane groby na Wszystkich Świętych – stare, opuszczone, a także te zabytkowe groby na cmentarzu na Limanowskiego odzyskały świeżość dzięki radomskiej młodzieży. W ramach akcji „czysty cmentarz”, inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Radomia, a szczególnie posłów z naszej szkoły, Maksymiliana Stańczyka z kl 3Bg i Darii Ryszkowskiej z kl 3A , wolontariusze z klas: 3A, 3C, 3D, i 3F pod opieką opiekuna Samorządu Uczniowskiego i Posłów MRMR, p. Anny Rychlickiej, wzięli udział w sprzątaniu starych, zaniedbanych grobów na cmentarzu przy ul Limanowskiego.
Wspólne sprzątanie grobów to piękna inicjatywa, która uczy młodych ludzi szacunku do zmarłych i kształtuje postawy patriotyczne.