14 marca VLO odwiedzili zawodowi siatkarze związani z nasza szkołą oraz miastem. Dustin Watten, który dwukrotnie grał w barwach Czarnych Radom, Piotr Filipowicz oraz Jakub Wachnik (absolwenci naszej szkoły) przez dwie godziny lekcyjne odpowiadali na pytania naszych uczniów zadawane w języku polskim oraz angielskim. Uczniowie byli zainteresowani min. dietą sportowca, sposobami radzenia sobie ze stresem oraz doświadczeniami gości związanymi ze sportem. Po dyskusji z uczniami, Dustin, Piotr oraz Jakub przeprowadzili z naszymi szkolnymi siatkarzami trening, na którym pokazali wiele ćwiczeń, których celem jest poprawa zręczności i osiągnięcie lepszych wyników sportowych.
W wydarzeniu brały udział klasy sportowe 1f i 3e, a w organizację wydarzenia angażowani się następujący nauczyciele: Małgorzata Grochowiecka, Sylwia Makuch, Łukasz Staniewski i Paweł Jakubiak.
Reprezentacja V LO im. Romualda Traugutta zdobyła srebrny medal Radomskiej Olimpiady Młodzieży w koszykówce mężczyzn.
- W eliminacjach pokonaliśmy drużyny XII LO im. Polskich Olimpijczyków i VII LO im. Baczyńskiego. Nasza drużyna nie miała problemów z pokonaniem przeciwników. Do wielkiego finału awansowali tylko triumfatorzy poszczególnych grup. Były to szkoły: III LO im. Dionizego Czachowskiego, Zespół Szkół Technicznych i Nasza szkoła. System rozgrywek w finałach to każdy z każdym. Niestety, wylosowaliśmy najgorszy wariant. Musieliśmy grać mecz po meczu, a to odbijało się na kondycji fizycznej - mówił Łukasz Jakóbczak, trener naszego zespołu.
W finałach zespół "Traugutta" pokonał Czachowskiego. Od początku to nasza drużyna dyktowała tempo meczu. Potem mecz się wyrównał, ale ostatecznie jednym punktem wygrał zespół V LO.
- W drugim pojedynku, który rozgrywaliśmy mecz po meczu zagraliśmy ZST. Do przerwy przegrywaliśmy 7 punktami. Na drugą połowę wyszliśmy bardzo zmotywowani. Odrobiliśmy starty i wyszliśmy na sześć punktów przewagi. Niestety, w końcówce meczu chłopaki opadli z sił. Końcówka należała do przeciwników. W efekcie zdobyliśmy srebro mistrzostrw Radomia - dodał trener Jakóbczak.
Ostateczna klasyfikacja: 1. Zespół Szkół Technicznych, 2. V LO, 3. III LO.
Kadra V LO: Jakub Zbytniewski Jakub (klas
Od 1 marca 2022 r. w naszej szkole jest Wystawa pt. Polskie Państwo Podziemne. Autorami wystawy są pracownicy radomskiego IPN. Są przedstawione fakty historyczne z rożnych akcji organizowanych na terenie miasta i w okolicach Radomia w czasie II wojny światowej przez lokalne środowisko AK m.in. 72 pułku piechoty AK, BCH i NSZ. Wystawa będzie do końca marca.
Zapraszamy do zwiedzania
XXIX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w organizowanej przez Zarząd Główny PCK Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.
Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia.
W etapie szkolnym konkursu uczestniczyło 48 uczniów z klas: 3c, 3d, 3dg.. Rozwiązywali oni test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia.
Do II etapu zakwalifikowała się uczennica klasy 3d Julia Osińska, która na szczeblu rejonowym zajęła II miejsce. Gratulujemy!!!
Szkolnym koordynatorem olimpiady była pani Dorota Gajda, z którą współpracowały nauczycielki biologii – pani Joanna Gutkowska i pani Ewa Kasińska.
Projekt Mobilność Uczniów i Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w ramach Akcji 1 - projekty krótkoterminowe(KA122-SCH)
Beneficjent: V liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Romualda Traugutta w Radomiu
Tytuł projektu: Speaking is my goal. Modern European Citizens.
Początek realizacji projektu: 01/03/2022
Czas realizacji: 18 miesięcy
W wyniku konkursu wniosków w styczniu 2022, nasze liceum otrzymało dofinansowanie na realizację projektu w sektorze Edukacja Szkolna, Akcji 1 Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, Programu Erasmus+. W związku z czym przyznano szkole 35144,00 Euro na jego realizację.
Głównym priorytetem naszej szkoły jest zapewnienie uczniom jak najwyższego poziomu edukacji oraz zwiększenie atrakcyjności poziomu nauczania. Szkoła wnioskowała o dofinansowanie projektu w zakresie mobilności kadry edukacyjnej, aby usprawnić i zoptymalizować obszary edukacyjne, podnieść umiejętności i kwalifikacje kadry szkolnej, zarówno językowe jak i metodyczne, unowocześnić narzędzia i metody nauczania, jak również program nauczania. Jednym z istotnych priorytetów projektu jest nabycie przez nauczycieli praktycznej wiedzy i umiejętności metodycznych niezbędnych do nauczania dwujęzyczności oraz nauczanie i uczenie się języków obcych poprzez zaangażowanie nauczycieli zatrudnionych w organizacji do aktywnego uczestnictwa w szkoleniach zagranicznych. Celem uczestnictwa nauczycieli w kursach jest podniesienia poziomu kompetencji językowych w zakresie komunikowania się w języku angielskim oraz zapoznanie się z ideą nauczania dwujęzycznego. Ponadto, udział w kursach metodycznych stanowić będzie okazję do poznania skutecznych metod i form nauczania języka angielskiego oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z przedstawicielami kadry szkół europejskich.
W konkluzji, realizacja projektu przyniesie długotrwałe i owocne rezultaty dla całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli, które będą widoczne nie tylko w trakcie realizacji głównych zadań projektowych, ale również po jego zakończeniu.
Regulamin rekrutacji uczestników projektu
Harmonogram działań
Zespół Erasmus Plus w składzie:
Iwona Rembowska - koordynator
Ewa Fundowicz
Magdalena Kosiec
Sylwia Makuch
Barbara Stojak
Dnia 15 stycznia odbyło się kolejne spotkanie naszych uczniów z ich rówieśnikami ze szkół partnerskich w ramach projektu FLUENCY FESTIVAL. Podczas wspomnianego spotkania dyskutowano na temat znaczenia przyjaźni w życiu każdego człowieka. Wszyscy uczniowie byli podzieleni na mniejsze grupy, w których mieli okazję nie tylko wykazać się swoją znajomością języka angielskiego ale także wymienić swoje poglądy na temat przyjaźni czy wzajemnej akceptacji.