"Jeśli piłka siatkowa to Twoja pasja, to mamy dla Ciebie propozycję kształcenia w prestiżowej szkole średniej oraz treningów w tej dyscyplinie sportu" - tak nabór do klasy I popularnego SOS-u na rok szkolny 2021/2022 reklamują przedstawiciele V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu.
Rok szkolny 2021/2022 będzie dziewiątym z kolei, kiedy w V LO powstanie klasa o profilu piłki siatkowej. Przypomnijmy, że Siatkarski Ośrodek Szkolny w naszym mieście jest częścią ogólnopolskiego programu, który obejmuje uczniów nauką na danym etapie edukacji i jest połączony z wszechstronnym szkoleniem siatkarskim. S.O.S przy V LO to jedyne liceum na Mazowszu, w którym istnieją klasy ośrodka dla siatkarzy.
Ośrodek,oprócz edukacji na poziomie liceum (klasa siatkarska będzie o profilu matematyka - geografia - angielski), oferuje odpowiednią bazę treningową, profesjonalny sprzęt do uprawiania siatkówki i pomoce dydaktyczne. Warto dodać, że V LO współpracuje z Radomskim Centrum Siatkarskim Czarni oraz plusligowym klubem Cerrad Enea Czarni Radom.
Uczniowie, którzy kończą ósmą klasę i nadal chcą łączyć naukę w szkole średniej z wyczynowym uprawianiem siatkówki, mogą aplikować do nowej klasy SOS-u. Zajęcia sportowe odbywają się na obiektach sportowych V LO w Radomiu. Treningi prowadzą znani i cenieni trenerzy Arkadiusz Sawiczyński, Andrzej Sitkowski, Łukasz Staniewski, Paweł Jakubiak z pomocą koordynatora wojewódzkiego Dariusza Fryszkowskiego.
– Realizowany projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych to trafiony pomysł. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nasi wychowankowie oprócz możliwości ukończenia szkoły średniej otrzymują niepowtarzalną okazję doskonalenia umiejętności siatkarskich – mówił trener Arkadiusz Sawiczyński, który pracuje z uczniami SOS-u w Radomiu.
Przypomnijmy, że mury popularnego Traugutta opuściło wielu wybitnych siatkarzy. To m.in. Robert Prygiel, Wojciech Żaliński, Jakub Bucki, Adrian Stańczak, Paweł Bilinski, Sebastian Sobczak, Marcin Drewin, Wojciech Ferens, Kacper Gonciarz, Jakub Wachnik, Bartłomiej Grzechnik, Paweł Filipowicz, Daniel Ostrowski, Krzysztof Michalski, Jakub Sokołowski, Piotr Filipowicz, Kacper Wasilewski, Błażej Czarnecki, Konrad Machowicz, Michał Moniak, Kacper Kędra, Jan Firlej. Czas na następców...
Ważną informacją dla kandydatów na uczniów siatkarskiego ośrodka w Radomiu jest termin testu sprawnościowego. Sprawdzian odbędzie się w hali sportowej V LO,7 czerwca 2021r. Początek o godz. 14. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. telefonów: 661-929-361, 662-096-519 oraz 603-952-867.
Warto wiedzieć:
Test sprawnościowy dla kandydatów na uczniów klasy I o profilu piłka siatkowa w V LO w Radomiu obejmuje: zaliczenie próby sprawności ogólnej i sprawności specjalnej (siatkarskiej). W zakresie sprawności ogólnej do wykonania będzie bieg po kopercie na czas, wyskok dosiężny z miejsca, wyskok dosiężny z rozbiegu, przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego, przewrót w tył z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. Sprawność specjalna obejmuje: odbicia piłki na przemian sposobem oburącz górnym i dolnym, zagrywka stacjonarna (tenisowa górna) kierowana w określone strefy boiska, atak po prostej z własnego podrzutu. Za test sprawnościowy można uzyskać maksymalnie 200 punktów. Test ma formę zaliczenia.
Społeczność VLO zaangażowała się w organizację Wielkanocy dla Samotnych. Wpływają już pierwsze kartki z życzeniami... Przypominamy, że do skrzynki pocztowej w szkole można wrzucać przygotowane kartki jeszcze do końca marca.
Jeśli ktoś zna osobę samotną może zachęcić ją do zgłoszenia się. Numer telefonu podany jest na plakacie. W pierwszy dzień Świąt wolontariusze odwiedzą te osoby z paczką wielkanocną i życzeniami.
5 grudnia został ustanowiony na całym świecie Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Stało się to w 1986 r. z inicjatywy ONZ.
W tym dniu chcielibyśmy złożyć ogromne podziękowania na ręce wszystkich Wolontariuszy, szczególnie Wolontariuszy z VLO, którzy służą pomocą innym.
Tego dnia chcemy pokazać światu jak ważna i bezcenna jest Wasza praca na rzecz potrzebujących, których niestety jest dużo na świecie. Wspieracie i pomagacie, jesteście oparciem dla innych. Doceniamy Wasze działania i bezinteresowną pomoc. Wiemy, że często wkładacie wielki wysiłek wspierając różnego rodzaju inicjatywy, niekiedy kosztem swojego czasu prywatnego i zdrowia.
Dlatego jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY za poświęcony czas i trud w działaniach na rzecz lepszego świata. Chcemy, abyście zawsze pamiętali jak ważni jesteście.
Dużo zdrowia, siły i chęci do działania! Dalej zmieniajcie świat na lepsze!
W ramach ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus 12 listopada 2020 uczniowie klasy 2 Ag z grupy niemieckiej wraz z panią Julitą Markiewicz wzięli udział w spotkaniu online z Marvinem Fandrei, niemieckim studentem z Berlina i aktywistą Instytutu Goethego, który przybliżył im temat życia codziennego (m.in. nauki, studiów, czasu wolnego, zainteresowań) młodych ludzi w Niemczech, w tym również swojego, a także odpowiadał na różne, nurtujące naszych uczniów, pytania dotyczące Niemiec, Niemców, ich kultury i zwyczajów.
Na zakończenie spotkania uczniowie przygotowali dla naszego gościa quizz. Niektóre pytania okazały się być bardzo oczywiste, ale niektóre bardzo…zaskakujące :) Na szczęście Marvin zaliczył test :)
Gratulujemy i życzymy dużo radości i przyjemności w dalszym „odkrywaniu” Polski.
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły uczestniczą w międzynarodowym projekcie realizowanym drogą online na platformie eTwinning. Tematem projektu „PsychMe2 - Mental health in Covid19 times” jest bezpośredni wpływ pandemii i nauczania zdalnego na stan psychiczny uczniów. Celem naszych działań jest zebranie i późniejsze porównanie danych zebranych w poszczególnych szkołach w Europie. W projekt zaangażowane są także szkoły z Chorwacji, Belgii oraz Turcji, a językiem projektu jest język angielski. Koordynatorką projektu z ramienia naszej szkoły jest pani Beata Nawrot-Lis.
https://twinspace.etwinning.net/124199/home