W bieżącym roku szkolnym VLO przy współpracy z Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej” realizuje program „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.
W październiku uczniowie kilku klas uczestniczyli w lekcjach wychowawczych na temat mocnych stron i ich roli w planowaniu swojej przyszłości oraz przygotowali informacje na temat znanych (aktualnie i historycznie) Polek i Polaków, którzy ze względu na swoje postawy i osiągnięcia są osobami godnymi naśladowania. Niektórych z Nich możecie obejrzeć poniżej.
Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami Tych, którzy mogą być dla Was wzorem, autorytetem i źródłem inspiracji.
Prezentacje uczniów klasy IA – pod opieką p. Kariny Zgrzebniak
Ignacy Łukasiewicz - Julia Sadłowska, Amelia Nowakowska, Magdalena Prokop, Łucja Kozicka, Wiktoria Pańcza
Maria Skłodowska – Curie - Natalia Bujak, Julia Pyrka, Alicja Zioło, Wiktoria Kowalska
Prezentacje uczniów klasy IIIAg - pod opieką p. Marzeny Bielskiej
Agnieszka Chylińska – Oliwia Zarębska
Iga Świątek – Maja Targowska
Anna Lewandowska – Julia Burek
Jakub Błachowicz – Natalia Przygodzka
Wisława Szymborska – Wiktoria Osowska
Książkę opisującą 28 postaci – wykonali uczniowie klasy IIIA pod opieką p. Marzeny Bielskiej
Książka-album będzie dostępna w bibliotece szkolnej. Przedstawiamy jedynie kilka stron albumu, zachęcamy do zapoznania się z jego pełną wersją.
Wyczyszczone i zadbane groby na Wszystkich Świętych – stare, opuszczone, a także te zabytkowe groby na cmentarzu na Limanowskiego odzyskały świeżość dzięki radomskiej młodzieży. W ramach akcji „czysty cmentarz”, inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Radomia, a szczególnie posłów z naszej szkoły, Maksymiliana Stańczyka z kl 3Bg i Darii Ryszkowskiej z kl 3A , wolontariusze z klas: 3A, 3C, 3D, i 3F pod opieką opiekuna Samorządu Uczniowskiego i Posłów MRMR, p. Anny Rychlickiej, wzięli udział w sprzątaniu starych, zaniedbanych grobów na cmentarzu przy ul Limanowskiego.
Wspólne sprzątanie grobów to piękna inicjatywa, która uczy młodych ludzi szacunku do zmarłych i kształtuje postawy patriotyczne.
Wśród wielu inicjatyw, organizowanych w Radomiu, w 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolice Piotrową, nie mogło zabraknąć sportowej. Podczas imprezy dla niepełnosprawnych pomagali m.in. uczniowie V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta.
- III Memoriał Sportowy osób niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II, w którym zintegrowane sztafety: biegowa i pływacka pokonały zaplanowany dystans, sprawił mnóstwo radości wszystkim uczestnikom. Organizatorem imprezy byli: Caritas Diecezji Radomskiej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomiu - czytamy w komunikacie.
Impreza rozpoczęła się mszą św. w parafii św. Stefana w Radomiu. Następnie, już na pływalni Neptun trybuny, korytarze, basen wypełnione były wspaniałymi ludźmi, dla których sport i pamięć o papieżu Polaku nie są jedynie pustymi słowami.
Memoriał zgromadził ponad 220 uczestników, a wśród uczestników ze szkoły szkoły specjalnej i integracyjnej, warsztatówterapii z Radomia, Jedlanki, Kowali, Żarnowa, Pionek, Drzewicy.
- Tak silna i energiczna grupa ruszyła w tej wyjątkowej sztafecie. Uczestnicy łącznie na 11 torach pływali, chodzili pokonując swoje słabości, zdobywając kolejne długości basenu. Uczestnicy zaliczyli dodatkowo sztafetę biegową. Wynik? Niesamowity: łącznie 13065 metrów sztafeta pływacka 4585 zaś biegowa 8480. Każdy z biorących udział otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa. Cały projekt nie odbył by się bez pomocy i wsparcia ze strony wolontariuszy. Ponad 100 młodych ludzi z radomskich szkół: V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta i I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy - klasa mundurowa oraz PSP nr 4 i Caritas Diecezji Radomskiej. Patronat honorowy nad imprezą objął biskup radomski ks. Marek Solarczyk- dodają organiozatorzy.
Memoriał został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminę Miasta Radomia oraz Województwoi Mazowieckie.
Kolejna edycja Radomskej Olimpiady Młodzieży przyniosła nam medal w sztafetowych biegach przełajowych. Dziewczyny z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta zajęły w rywalizacji drugie miejsce, zdobywając wicemistrzostwo Radomia w tej dyscyplinie sportu.
Nasze dziewczyny dzielnie spisały się w tej konkurencji. Zespół w składzie: Karolina Kozłowska (klasa 1A), Karolina Bednarczyk (1D), Olga Urbaniak (1C), Dagmara Piaseczna (1E), Zofia Ruhak (1E), oraz Zuzanna Mirosz (1E) zajęły drugfie mniejsce w mistrzistwach Radomia szkół ponadpodstawowych.
Nasze biegaczki wyprzedziły jedynie zawodniczki Liceum Katolickiego, natomiast 3. miejsce zajęły uczennice IV LO im. Chałubińskiego.
Opracował: nauczyciel
W dniu 6 października Samorząd Uczniowski, p.Anna Rychlicka i p. Karina Zgrzebniak zorganizowały w Muzeum Wsi Radomskiej rajd integracyjny dla uczniów klas pierwszych.
Celem wspólnego wyjścia była integracja naszych nowych uczniów, zaprezentowanie poszczególnych klas na forum, świetna zabawa, a także zapoznanie się z kulturą i życiem codziennym mieszkańców dawnych terenów Radomia poprzez zwiedzanie muzeum.
Głównym elementem tego spotkania były otrzęsiny klas pierwszych na deskach amfiteatru przygotowane przez p. Ewę Kasińską i klasę II E. Uczestnicy zmierzyli się w czterech kategoriach: ilości elementów ubioru w przydzielonym kolorze, śpiewie, tańcu i klasowym okrzyku. Na scenie uczniowie zaprezentowali się w przeróżnych układach tanecznych, a nawet usłyszeliśmy autorskie wykonanie stworzonej na potrzeby wydarzenia piosenki jednego z uczestników, choć w repertuarze scenicznym zdecydowanie królowała muzyka Young Leosi. Nie zabrakło miejsca na wspólne zabawy na scenie i śmiech. Ostatecznie miejsce pierwsze zajęła klasa 1E, drugie -klasa 1H , a miejsce trzecie przypadło klasie 1C, czego serdecznie gratulujemy, choć wszystkie klasy dały z siebie wszystko i zapewniły nam świetną rozrywkę.
Pani Dyrektor Elżbieta Bartkiewicz ogłosiła zwycięzców, na których czekały nagrody w formie dni bez pytania oraz niezapowiedzianych kartkówek, a zdobywcy pierwszego miejsca uzyskali zaszczyt organizowania otrzęsin w przyszłym roku. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i za zaangażowanie w realizację tego wydarzenia.
Samorząd Uczniowski V LO
5 października 2021 kasa 1C odwiedziła Góry Świętokrzyskie. Uczniowie zaczęli od wędrówki górskiej, po której zwiedzili Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach, a na koniec odpoczęli przy ognisku.
Opiekunami wycieczki były panie profesor Dorota Kacprzak i Beata Oracz.
Zapraszamy na FOTORELACJĘ
W dniu 21 września 2021 klasy 2e i 2g wraz z opiekunami uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Lublina. Uczniowie poznali roślinność w ogrodzie botanicznym, spacerowali uliczkami Starówki, oglądali i przeprowadzali doświadczenia w czasie pokazów chemicznych oraz zwiedzili miasteczko akademickie.
Oto fotoreportaż w tego wyjazdu --> Kliknij TUTAJ