We wtorek 20 września klasa 2C odwiedziła ze swoją wychowawczynią p. Dorotą Kacprzak nowo otwarte Muzeum Historii Radomia. O miejscu tym jest już artykuł na stronie naszej szkoły, więc nie będziemy się rozpisywać. Po stokroć warto je odwiedzić, co mamy nadzieję widać na zdjęciach z wycieczki. Potwierdzamy, że jest to świetna lekcja historii podana w formie interaktywnej zabawy. Zobaczcie sami…
W dniu 15 września 2022 klasa 1D wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Kluczny i Panią Karoliną Witczak udały się na lekcję muzealną do Muzeum Historii Radomia. To nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta zrobiło na uczestnikach wycieczki niezwykłe wrażenie. W niewielkich pomieszczeniach urokliwego Domu Gąski i Esterki przedstawiono w wyjątkowy i nowoczesny sposób historię Radomia od czasów grodziska na wzgórzu Piotrówka po dzień dzisiejszy.. Zwiedzanie muzeum nie jest typowym przemieszczaniem się gości między szczelnie zamkniętymi eksponatami. Przeciwnie, w tej barwnej podróży przez wieki trzeba być otwartym i aktywnym. Zwiedzający mogą odbyć wirtualną podróż w czasie przenosząc się do grodu nad Mleczną czy pracowni Jacka Malczewskiego, przymierzać ciężkie rycerskie hełmy, zagrać w Radomski Monopol , projektować Radomski Rynek lub zakładać wytworne średniowieczne stroje, Każde pomieszczenie zaskakuje nowym pomysłem na przedstawienie jednego z etapów rozwoju miasta.
Muzeum Historii Radomia to nie tylko znakomita lekcja historii, ale też świetna zabawa i dobry pomysł na spacer do wyjątkowego miejsca, oddalonego zaledwie 10 min od naszego liceum.
Gorąco zachęcamy! Klasa 1 D z wychowawcą.
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 5 przy V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu ogłasza:
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA RADOMIA
27 września 2022r., (wtorek) w naszej szkole odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Radomia. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogą oddać głos na przedstawicieli V LO. Głosowanie odbędzie się w godz. 9.00-13.00.
Kandydaci do MRMR
Jakub Kalita 1Bj
Miłosz Grosiak 2Bj
Kampania wyborcza rozpoczyna się 14 września wraz z ogłoszeniem listy osób kandydujących do MRMR. W dniu wyborów, czyli 27 września należy mieć ze sobą legitymację szkolną. Głosujemy stawiając X obok nazwiska kandydata.
Ogłoszenie wyników: 28 września, (środa)
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w wyborach.
Kolejny rok działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Ogólnopolska inauguracja odbyła się w V LO im. Romualda Traugutta w Radomiu
Minister sportu, prezydent Radomia, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, parlamentarzyści, trenerzy, nauczyciele i wychowankowie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych byli gośćmi radomskiego liceum im. Traugutta. To właśnie w tej placówce edukacyjnej od 10 lat mieści się popularny SOS.
Dawno w Radomiu nie gośiło jednocześnie i w tym samym miejscu tyle osobowości związanych ze sportem, a szczególnie z piłką siatkową. Okazją była Ogólnopolska Inauguracja Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, która odbyła się w hali sportowej V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu.
Imprezę zaszczycili swoją obecnością m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, prezydent miasta Radosław Witkowski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. Nie zabrakło szefa projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, legendarnego trenera Waldemara Wspaniałego. Lista przybyłych na uroczystość była znacznie dłuższa. W hali liceum Traugutta gościli samorządowcy, parlamentarzyći, trenerzy, działacze PZPS. Oczywiście nie zabrakło wychowanków radomskiego ośrodka, który w V LO działa od 2012 roku, czyli od początku realizowania ogólnopolskiego projektu.
- To duże wyróżnienie dla naszej szkoły, regionu i całej społeczności siatkarskiej. Nasz ośrodek od wielu lat pracuje ciężko na dobrą opinię, mamy wiele sukcesów, mamy się czym pochwalić. Mury naszej szkoły opuściło wielu wybitnych absolwentów i myślę, że też jest to przyczynek do tego, że władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ministerstwa Sportu powierzyły nam to zadanie - skomentował Andrzej Sitkowski, trener RCS Czarnych Radom i Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
Obecnie w programie SOS uczestniczy blisko 200 szkół z całej Polski. - Siatkarskie Ośrodki Szkolne są w mojej ocenie najlepszym przykładem projektu szkoleniowego, który wdrażaliśmy w ostatnich latach i życzę innym związkom sportowym, aby czerpały pełnymi garściami z tych doświadczeń, aby inne dyscypliny rozwijały się tak dobrze, jak rozwija się w Polsce siatkówka - mówił Kamil Bortniczuk, minister sportu.
Z projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych już teraz wywodzi się wielu reprezentantów Polski młodego pokolenia.
- Taki był cel programu, żeby szukać i szkolić zdolną młodzież. Zaczyna ona zajęcia w naszym programie już w wieku 12 lat i to się sprawdza. Na dziś mamy ponad 10 tysięcy dzieci i 700 nauczycieli. Jak na razie są same plusy tego projektu. W końcu w naszym kroju został utworzony i jest realizowany systemowy program szkolenia młodzieży - zaznaczył Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
Tymczasem zastępca prezydenta miasta Mateusz Tyczyński podkreślił, że projekt działa wzorowo i jest to tzw. praca zespołowa.
- Ministerstwo, PZPS oraz samorząd dokładają starań, by program działał jak należy. Cieszymy się, że taki ośrodek mamy w Radomiu, gdzie siatkówka jest bardzo popularna. W ogóle w Radomiu stawiamy na sport i jako miasto nigdy od tej dziedziny życie się nie odwrócimy - mówił wiceprezydent Radomia.
Ogólnopolska inauguracja Siatkarskich Ośrodków Szkolnych odbędzie się w Radomiu. Uroczystość zorganizuje V LO im. Romualda Traugutta
Wraz z nowym rokiem szkolnym działalność wznawiają Siatkarskie Ośrodki Szkolne. 1 września inauguracja ogólnopolskiego i niewątpliwie prestiżowego programu nastąpi w hali sportowej V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne to ogólnopolski programu, który finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a wspiera i koordynuje Polski Związek Piłki Siatkowej. Projekt niewątpliwie prestiżowy, bo tego typu klasy tworzone są w renomowanych ośrodkach. Tylko przypomnieć, że w Radomiu SOS działa od początku istnienia projektu, czyli od 2012 roku. Wówczas w całym kraju było ich niewiele. Obecnie w programie uczestniczy blisko 200 szkół z całej Polski. To jednak nie znaczy, że zmalała jego renoma.
Tegoroczna inauguracja, oczywiście przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, odbędzie się w liceum Traugutta. Swój udział w imprezie zapowiedzieli już przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, władze miasta, parlamentarzyści oraz działacze tej dyscypliny sportu. Gospodarzami imprezy będą: dyrektor placówki Elżbieta Bartkiewicz, trenerzy pracujący z młodymi siatkarzami w V LO: Arkadiusz Sawiczyński, Andrzej Sitkowski, Łukasz Staniewski, Paweł Jakubiak, koordynator wojewódzki SOS: Dariusz Fryszkowski, nauczyciele oraz uczniowie ćwiczący w radomkim ośrodku. Początek o godz. 10:30.
- To już dziesięć lat, jak mamy w Radomiu Siatkarski Ośrodek Szkolny. To nie był przypadek, że jeden z ośrodków został umiejscowiony w V LO. Traugut zawsze slynął z tego, że jego asolwentami było i jest wielu późniejszych zawodowych siatkarzy. Choćby Robert Prygiel, Adrian Stańczak, Jakub Bucki, Jakub Wachnik i wielu innych. Obecnie, już w klasach SOS, szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania na danym poziomie edukacji oraz profesjonalne szkolenie z piłki siatkowej. Absolwenci SOS-u Radom często kontynują przygodę w profesjonalnej siatkówce. Grają w klubach od II ligi do PlusLigi. Ośrodek stale współpracuje z Radomskim Centrum Siatkarskim "Czarni" - informują przedstawiciele radomskiej placówki.
Warto wiedzieć:
Absolwenci SOS Radom, którzy aktualnie zajmują się wyczynowym uprawianiem siatkówki i reprezentują kluby szczebla centralnego:
Jan Firlej, Błażej Czarnecki, Konrad Machowicz, Jakub Rybicki, Bartłomiej Wójcik, Bartłomiej Sławiński, Maciej Nowowsiak, Kacper Wasilewski, Mateusz Laskowski, Krzysztof Kowalski, Piotr Skałbania, Michał Moniak, Karol Gęborys, Paweł Zdrojewski, Jakub Sadkowski, Jan Czubiński, Kacper Klepacz, Maciej Kowalski, Bartłomiej Grajper, Jakub Dembowski, Kacper Kędra.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
dla klas II, III i IV odbędzie się w salach lekcyjnych
według harmonogramu:
godzina 915 – klasy III i IV
godzina 1000 – klasy II
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas wchodzących w skład
S.O.S (Siatkarskich Ośrodków Szkolnych) w V LO
godzina 1030
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dla klas pierwszych
odbędzie się o godzinie 1230
na dużej sali gimnastycznej według harmonogramu:
Harmonogram wejścia do szkoły - rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Wejście pawilonem 1:
klasy, które mają rozpoczęcie w salach A1, A3, B1, B2,
Wejście pawilonem 2:
klasy, które mają rozpoczęcie w salach A7, A8, C1, C2, C3, C5,
Wejście pawilonem 3:
klasy, które mają rozpoczęcie w salach A9, A10, D1, D2, D3, D5,
Wejście od strony boiska:
klasy, które mają rozpoczęcie na dużej sali gimnastycznej.
Prosimy o wydrukowanie, wypełnienie i dostarczenie
kwestionariusza Kandydata V Liceum KWESTIONARIUSZ TUTAJ oraz
dołączenie 2 zdjęć (podpisanych imię nazwisko klasa)
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, refleksji, wniosków i wdzięczności.
W czerwcu w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego zastanawialiśmy się nad tym, jaki był ten rok dla nas, za co możemy być wdzięczni. Staraliśmy się też przypomnieć sobie, za co w ogóle jesteśmy wdzięczni w swoim życiu.
Efekty naszych przemyśleń to czasami wnioski i postanowienia na kolejny rok, innym razem uśmiech do wspomnień, a czasami wzruszenie i wdzięczność. Za co Zobaczcie…