W dniach 3-5 czerwca, klasy 3f, 3b, i kilku uczniów z klas 3a 3c, 3d i 1c wraz z opiekunami Panią Aliną Wenedy, Panią Agnieszka Stępień, Panią Magdaleną Kosiec i Panem Pawłem Jakubiakiem udały się na wycieczkę Wrocław-Praga-Skalne Miasto. Pierwszego dnia zwiedziły rynek Wrocławia, który urzekł ich swoim klimatem. Drugiego dnia odwiedziły Pragę, zwiedzając: katedrę św. Wita, Praską Lorettę, Plac Wacława, Most Karola, Kompleks Hradczan. W ostatnim dniu spacerowały po Skalnym Mieście podziwiając niesamowite Adrspasskie Skały.
Uczniowie klas humanistycznych VLO 3a i 3g dzięki uprzejmości Sędzi Sądu Okręgowego Pani Joannie Kaczmarek-Kęsik oraz Sędziego Sądu Rejonowego Pana Grzegorza Wysmolińskiego mieli zaszczyt uczestniczyć w prawdziwych rozprawach sądowych. Szczególnie, iż dotyczyły one usiłowania morderstwa czy znęcania się nad małoletnimi dziećmi. Przyglądając się całemu procesowi składania zeznań, stawiania zarzutów prokuratorskich czy linii obrony uczniowie odbyli żywą lekcję WOS i doradztwa zawodowego. Mogli doświadczyć jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości RP, zapoznać się ze specyfiką zawodów prawniczych, co w przyszłości ma im ułatwić podjęcie decyzji, co do wyboru ścieżki kariery. Na początku semestru uczniowie klas trzecich i czwartych również pod opieką Pani Moniki Skórnickiej odbyli spotkanie ze studentami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego Wiktorem Matusiakiem i Piotrem Bajno, którzy zaprezentowali ofertę studiów prawniczych na UW, sposób rekrutacji i udostępniali możliwość udziału w darmowym kursie WOS przygotowującym do matury.
Doradca zawodowy Monika Skórnicka
W dniach 20, 21 i 22 maja 2024 klasa 2h oraz 1d wraz z opiekunami była na wycieczce w Toruniu, Gdańsku, Sopocie oraz Gdyni
W dniach 13-17 maja klasy 1B, 1C, 2C, 3A i 3C odwiedziły dwie Europejskie stolice: Bratysławę i Wiedeń. W stolicy Słowacji urzekły nas uliczki starego miasta, zamek i Katedra Św. Marcina. W stolicy Austrii uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi: słynny kompleks pałacowy Schonbrunn z przepięknymi ogrodami, odwiedzić wzgórze Kahlenberg, z którego z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami, zobaczyć zabytki starego miasta, odwiedzić Muzeum Naturalne, a także spędzić czas w słynnym parku rozrywki Wiener Prater. Ostatni dzień wycieczki to wizyta w jednej z najciekawszych jaskiń krasowych w Czechach – Jaskini Punkevnej, gdzie pierwsza część trasy to wędrówka piesza, a druga to rejs łódkami motorowodnymi wzdłuż podziemnej rzeki Punkvy.
Zapraszamy do obejrzenia filmów autorstwa Gabrysi Michalec z klasy 2C. Jak widać humory i pogoda dopisały 😊
Cyber-bezpieczeństwo i rozwiązania finansowe dla młodych klientów banków
Dzięki Projektowi realizowanemu przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli RODoN z okazji setnej rocznicy ustanowienia złotówki pieniądzem narodowym pt. „100 złotych lat – historia polskiego pieniądza” oraz gościnności Pani Dziekan wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Radomskiego dr hab. Marzannie Lament, prof. UTH uczniowie klas 2d, 3c, 3d, 3e i 3h z inicjatywy nauczyciela przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego Pani Moniki Skórnickiej mogli uczestniczyć w prelekcji przygotowanej przez przedstawicieli PKO Banku Polskiego. Prelekcja dotyczyła głównie cyber-bezpieczeństwa. Uczniowie zapoznali się z zagrożeniami występującymi w sieci, takimi jak oszustwa finansowe, kradzież kont społecznościowych czy ryzyka związane z aplikacjami internetowymi. Następnie skupiono się na czysto ekonomicznych aspektach poświęconym finansowym rozwiązaniom dedykowanym młodym klientom banków. Na zakończenie zdobytą wiedzę podsumowano w formie konkursu.
W ramach doradztwa zawodowego klasy 3a, 3d, 3h zgodnie z profilem biologiczno-chemicznym i humanistycznym uczestniczyły w tym roku szkolnym w warsztatach z kryminalistyki przygotowanych przez insp. dr n. o zdr. Panią Anetę Pawlińską byłą Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Pani inspektor z ogromną pasją opowiadała o swojej ścieżce kariery i zdobytym doświadczeniu. Oprócz zagadnień kryminalistycznych zwróciła również szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa młodych oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny świat.
Doradca zawodowy Monika Skórnicka
Interaktywna lekcja przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytecie Radomskim.
W kwietniu, klasa 2e w asyście nauczycieli informatyki: Pani Wicedyrektor Marzeny Siary, Pani Justyny Dwornik, wychowawcy klasy Pani Małgorzaty Sławińskiej oraz nauczyciela przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego Pani Moniki Skórnickiej wzięła udział w prestiżowym projekcie gogli VR „Kasa z Klasą” realizowanym przez Bank PKO BP. Była to interaktywna lekcja przedsiębiorczości i informatyki z użyciem technologii Virtual Reality, której celem jest praktyczne zastosowanie wiedzy ekonomicznej, zdobycie umiejętności zarządzania finansami, a także kształtowanie właściwych postaw społecznych. Udział w tym przedsięwzięciu to ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły, której misją między innymi jest kształtowanie u naszych uczniów kompetencji przyszłości niezbędnych na rynku pracy poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.
Interaktywna lekcja z użyciem gogli VR odbyła się na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytecie Radomskim.
Z ogromną radością pragniemy ogłosić oczekiwane wyniki Konkursu Językowego TEST YOURSELF – SPRAWDŹ SIĘ PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY! II edycja
I miejsce - Antonina Jaszewska- PSP1 w Pionkach
II miejsce - Daria Bąkowska - PSP w Zakrzewie
III miejsce - Zuzanna Hernik - PSP nr 23 w Radomiu
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 22 maja o godzinie 10:00 w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu przy ulicy Romualda Traugutta 61a, na którą mamy zaszczyt zaprosić finalistów wraz ze swoimi klasami.
Jak co roku odbył się w naszej szkole konkurs Dyktando po angielsku. W eliminacjach klasowych wyłoniono blisko 50 uczestników wielkiego finału, którzy zmierzyli się z tekstem o czekoladzie. Konkurs poprowadził ze swadą nasz szkolny native speaker – Jacek Celi z klasy 2D.
Zwycięzcami tegorocznej edycji wydarzenia są:
I miejsce - Joanna Pawelec – klasa 3B
II miejsce - Gabriela Michalec – klasa 2C
III miejsce - Kuba Góźdź – klasa 3B
Gratulujemy!
Organizatorami konkursu były panie profesor Agata Ugrewicz i Dorota Kacprzak