W dniu 30 września w naszej szkole odbył się mini Turniej tenisa stołowego z okazji "Dnia Chłopaka". Pomysłodawczynią i organizatorką, a także sędzią głównym była Pani Katarzyna Bielak, nauczycielka WF. Z powodu ograniczonej ilości czasu oraz stołów mogło wystartować w nim tylko ośmioro zawodników i zawodniczek. Rolę sędziów stolikowych pełniły uczennice klasy 1f po przejściu wcześniejszego szkolenia przeprowadzonego przez Panią Bielak.
WYNIKI TURNIEJU:
1.Wiktoria Serafin - klasa 1f
2.Martyna Mąkosa - klasa 2g
3.Filip Puk - klasa 2g
4.Remigiusz Lewicki - klasa 2b
5.Kajetan Bednaruk - klasa 1f
6.Remigiusz Lewicki - klasa 2b
7.Martyna Gwozdowska -klasa 1fg
8.Aleksandra Piskorz- klasa 1fg
Gratulujemy organizatorce, zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację. :-)
Nasze liceum włącza się w obchody
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Tegoroczne hasło brzmi:
„Wyobraź sobie...”
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcjach i konkursach promujących czytelnictwo!
W programie obchodów: konkurs literacki na zabawny wiersz lub rymowankę o bibliotece, książce czy czytaniu, ciekawe wystawy, konkurs cykliczny „Krzyżówka literacka”, oraz akcja „Podaruj książkę bibliotece”
Szczegóły w bibliotece.
W dniach 15. – 20. września uczniowie V LO odwiedzili swoich niemieckich kolegów ze szkoły partnerskiej IGS Anna Seghers w Mainz. Podczas kilkudniowego pobytu w stolicy Nadrenii nasi uczniowie poznali zabytki miasta, wspólnie ze swoimi niemieckimi partnerami stworzyli pracę projektową dotyczącą roli mediów społecznościowych w życiu młodych ludzi. Katedra w Kolonii i Muzeum Czekolady, a także pobyt w Muzeum Komunikacji we Frankfurcie wywarły na młodzieży duże wrażenie. Wspólna wędrówka do pomnika Germanii zakończona piknikiem nad doliną Renu oraz rejs promem do uroczych nadreńskich miejscowości turystycznych Bingen i Rüdesheim pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów. Kilka dni spędzonych w rodzinach niemieckich partnerów było świetną okazją do poznania codziennego życia, zwyczajów i doskonalenia umiejętności językowych. Czas spędzony w Mainz minął niestety bardzo szybko, a we wrześniu przyszłego roku spotkamy się znowu w Radomiu!
Rafał Kosior
Barbara Stojak
Wymiana z Moguncją współfinansowana jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Kolejna nasza uczennica, tegoroczna absolwentka Agata Wieczorek, skorzystała z programu Camp America i spędziła wakacje w Stanach Zjednoczonych. Jest to najsłynniejszy na świecie międzynarodowy program wymiany kulturalnej. Łączy przygodę i wakacje w USA z pracą na młodzieżowych obozach letnich. Spotkanie informacyjne promujące Camp America zorganizowała 2 lata temu pani profesor Anna Rychlicka. Wygląda na to, że trzeba je będzie powtórzyć.
Kilka słów od naszej uczestniczki
Dowiedziałam się o programie Camp America już w ubiegłym roku i bez długiego namyślania się zdecydowałam wziąć w nim udział. Jest to międzynarodowy program kulturowej wymiany studenckiej, dzięki której przeżyłam niezapomnianie lato i poznałam niesamowitych ludzi z całego świata. Nawiązałam tam znajomości, które mam nadzieję będą trwać przez długi czas. Przez dwa miesiące pracowałam na letnim obozie dla dzieci, a przez kolejny miesiąc postanowiłam pozwiedzać. Można powiedzieć, że spełniło się takie moje American Dream. Jeżeli ktoś się waha, czy boi, to z pewnością mogę powiedzieć, że nie ma czego!
Europejski Dzień Języków to święto ustanowione przez Radę Europy propagujące różnorodność językową . Nasza szkoła włączyła się również w tę akcję. Uczennice klasy 2d przygotowały plakaty, rebusy, zagadki oraz łamańce językowe w kilku językach europejskich.
Pozdrawiamy międzynarodowo
Salut ! Hello! Zdravo! Aloha! Ola! bonjour ! Grüß dich ! Hola !
25 września 2019 uczniowie klasy 1Bg udali się z wizytą do American Corner, aby zapoznać się z działalnością placówki. Instytucja ta zajmuje się promocją szeroko pojętej kultury amerykańskiej, języka angielskiego i wielu innych bieżących wydarzeń. Mamy nadzieję, że udało się zachęcić nasze pierwszaki z dwujęzycznego profilu do korzystania z oferty tej placówki.
Opiekę nad spotkaniem sprawowała pani profesor Dorota Kacprzak.
Dnia 20 września 2019r. odbyła się wycieczka do Lublina, w której udział wzięły klasy biologiczno-chemiczne (1d, 1e, 2d i 2e) wraz z opiekunami: p. S. Makuch, p. E. Kasińską, p. B. Nosek, p. A. Ugrewicz, p. I. Gos i p. G. Wiktorzakiem.
Uczniowie mogli zgłębiać swoją wiedzę z botaniki podczas pobytu w 22 hektarowym Ogrodzie Botanicznym UMCS-u w Lublinie.
Młodzież z zapałem przemierzała ścieżki ogrodu w poszukiwaniu najciekawszych gatunków flory. Jednak najbardziej wyczekiwaną atrakcją wyjazdu były pokazy chemiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas godzinnych prezentacji eksperymentów i doświadczeń laboratoryjnych młodzi chemicy z V LO w Radomiu brali czynny udział w ich demonstracji. Po wyjściu z auli uniwersyteckiej rozmowom na temat atrakcji chemicznych nie było końca.
Myślę, że ten wyjazd będzie miło wspominany przez wszystkich uczestników.
18 września 2019 uczniowie klas dwujęzycznych (2f i 3f) wzięli udział w spotkaniu na temat NATO. Dyskusję prowadził w języku angielskim gość specjalny, doktorantka nauk politycznych UW, pani Monika Serzysko . Wizyta naszej prelegentki była możliwa dzięki uprzejmości American Corner. Spotkanie zorganizowała pani profesor Dorota Kacprzak.
W sobotę 7 września 2019 r o godzinie 12:00 w naszej szkole liczna grupa uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości spotkała sięw wyszukanej scenerii, aby włączyć się w 8. Edycję Narodowego Czytania. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia specjalnego nagrania, w którym Para Prezydencka zachęca do udziału w tegorocznej akcji, podkreślając, że wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.
W bieżącym roku uczestnicy akcji czytali fragmenty wybranych nowel.
Już niedługo wejdzie na ekrany "Klecha", polski film fabularny w reżyserii Jacka Gwizdały poświęcony działalności ks. Romana Kotlarza. Obraz pokazuje wydarzenia z Protestu Radomskich Robotników w czerwcu 1976 roku. Jednym z bohaterów tego zrywu właśnie był ks. Kotlarz, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W filmie będzie można zobaczyć wielu znanych i lubianych aktorów: Mirosława Bakę, Marcina Bosaka, Janusza Chabiora, Adama Ferency, Piotra Fronczewskiego, Krzysztofa Globisza, Marię Gładkowską, Ignacego Gogolewskiego, Roberta Gonerę, Olgierda Łukaszewicza, Jana Peszka, Wojciecha Pszoniaka, Danutę Stenkę, Krystynę Tkacz, Artura Żmijewskiego, Zdzisław Wardejna i wielu innych.
Podczas realizowania zdjęć do filmu VLO także miało swój akcent. Wśród statystów, asystentów technicznych pojawili się przedstawiciele naszej społeczności.
Premierę filmu zaplanowano jeszcze w 2019. Zapraszamy :-)