Movember – coroczna kampania mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dolegliwości dotykających Panów.
Nazwa wzięła się z połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad). Tak powstał Movember, czyli nasz polski Wąsopad. Jak sugeruje nazwa, uczestnictwo w akcji polega na zapuszczaniu wąsów w listopadzie.
Cel: podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na raka prostaty oraz raka jąder dotykający zwłaszcza młodych panów dla których temat profilaktyki wydaje się odległy.
Dane medyczne są alarmujące. Rak jądra i prostaty to jedni z najgroźniejszych zabójców. Na pierwszą chorobę najbardziej narażeni są mężczyźni pomiędzy 15 a 40 rokiem życia. Natomiast rak prostaty atakuje głównie po 40-tce i jest to drugi co do częstości występujący wśród mężczyzn nowotwór.
Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku między 50 a 80 rokiem życia i 80% panów, którzy ukończyli 80 lat, zachoruje na raka prostaty. Zajmuje on 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Fundacja Movember, która jest pomysłodawcą kampanii, wyznaczyła sobie zadanie przebicia się do świadomości mężczyzn i ich bliskich. Ma to zaowocować podniesieniem liczby wcześnie wykrytych i diagnozowanych przypadków raka, a co za tym idzie, również skutecznych kuracji. Upowszechnianie zdrowego trybu życia, badań profilaktycznych, nawyku samobadania, poznanie historii zachorowań na raka w rodzinie – kobietom mówi się o tym od lat, nareszcie przyszedł czas również na Panów.
Movember to naprawdę wartościowa inicjatywa, dlatego zamiast chichotać, warto przychylnym okiem spojrzeć na panów, którzy decydują się zapuszczać wąsy w listopadzie. W tego typu kampaniach społecznych ważne jest każde wsparcie.
Mikołaj z VLO wraz z aniołkami i pomocnikami, jak co roku, towarzyszył 6 grudnia Prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu podczas wizyty na oddziale dziecięcym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Radość małych pacjentów nie miała granic...
Na koniec Prezydent Miasta złożył podziękowania, a także świąteczne życznia całej społeczności V Liceum.
W tym roku, kolejny raz, społeczność VLO włączyła się do zbiórki w ramach IX. Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera oraz dla innych potrzebujących, także uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy również herbatę, kawę i cukier dla osób bezdomnych z ul.Zagłoby 3 w Radomiu.
Choć dzielenie się nie jest modne, to nasza szkolna społeczność udowodniła, że warto i trzeba pomagać. Dziękujemy każdemu, kto przyniósł choć najdrobniejszą rzecz i pokazał, że potrafi się dzielić ze słabszymi, chorymi i starszymi.
Koordynatorem szkolnym akcji była Pani Agnieszka Gierwatowska, a pomagały uczennice z klas 1F i 1E.
Po raz 9 odbył się koncert organizowany przez II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu pt: "Młodzież i jej pasje". Na scenie Resursy Obywatelskiej we wtorek, 26 listopada zaprezentowało się ok. 40 uczniów z radomskich szkół. V Liceum pod opieką Pani Agnieszki Gierwatowskiej reprezentowały uczennice:
* Wiktoria Bartosiak wraz ze swoją siostrą, które od lat trenują boks i są utytułowanymi zawodniczkami;
* reprezentantki Akademii Piłki Ręcznej w składzie: Izabela Cywka, Maja Mroziewicz, Julia Norek, Julia Guziak, zaś na widowni kibicowały pozostałe zawodniczki: Bodziak Joanna, Borek Eliza, Gajewska Julia, Karbownik Klaudia, Michalska Małgorzata, Prokop Julia, Skorża Wiktoria, Telus Zuzanna, Tomczyk Katarzyna, Walczak Malwina, Wiktoria Mikos.
Wszyscy występujący, w podziękowaniu za podzielenie się swoimi pasjami, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez IILO i Prezydenta Miasta, zaś dodatkowo naszym Uczennicom wręczył książki Pan Ryszard Fałek, były wiceprezydent Radomia.
Andrzejki to taki dzień, z którym kojarzą się huczne imprezy, wróżby i owiane nutą tajemniczości przepowiednie. Zgoła odmiennie świętowanie wyglądało w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu, gdzie dyrekcja wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowała sportowy festyn.
Ten w „Traugucie” odbywa się nieprzerwanie od 18. lat, więc śmiało można powiedzieć, iż jest to głęboko zakorzeniona szkolna tradycja. Nie inaczej było rzecz jasna w tym roku, bowiem do Festynu Integracyjnego „Andrzejki na Sportowo” przystąpili reprezentanci Publicznych Szkół Podstawowych nr: 28, 33, 34, 7 oraz wychowankowie szkoły specjalnej.
Impreza miała charakter sportowo-rekreacyjny. Centrum zmagań była rzecz jasna szkolna hala, gdzie uczestnicy zmagali się z przeszkodami przygotowanymi przez organizatorów. Te wymagały nieprzeciętnej sprawności fizycznej, dlatego każdemu, kto stanął na starcie, należą się słowa uznania.
Zawodnicy i zawodniczki mierzyli się z ośmioma konkurencjami, które były przeplatane występami artystycznymi.
I tak zgromadzonych kibiców swoim urokiem uraczył zespół cheerleaderek, które tworzą uczennicę V LO. Dziewczyny pokazały, że codzienna aktywność fizyczna nie jest im obca, a wokalistki, że w „Traugucie” można śmiało szukać również utalentowanych głosów.
Po głównym daniu festynu, którym była rywalizacja sportowa, uczestnicy przenieśli się na małą salę gimnastyczną, gdzie mogli złapać głębszy oddech, poczęstować się przygotowanymi przekąskami, uzupełnić płyny czy...dowiedzieć się, kim będą w przyszłości.
Tak, tak, organizatorzy przygotowali również kilka stanowisk, przy których można było skorzystać z typowych andrzejkowych wróżb jak np. przelewanie roztopionego wosku czy losowanie imienia swojego przyszłego męża lub przyszłej żony. Warto nadmienić, że wszystkie wróżby wykonywały wykwalifikowane czarownice i wróżki z V LO.
Osobny akapit należy się organizatorom integracyjnego festynu oraz dyrekcji szkoły, która nieustannie pokazuje, iż krzewienie w młodzieży sportowego ducha oraz kultywowanie tradycji i tożsamości jest nadrzędną ideą, przyświecającą placówce. Radość młodych adeptów sportu i emocje towarzyszące rywalizacji były bezcenne. Wszyscy goście opuszczali szkołę z uśmiechem na twarzy. Do zobaczenia za rok!
Maciej Ławrynowicz, klasa III B
W ramach współpracy między Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu a V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radomiu grupa uczniów z klas dwujęzycznych 2F i 3F oraz uczniowie z 2B w pod opieką nauczycieli p Anny Michalczyk, Anny Rychlickiej i Agaty Ugrewicz dniu 26.11.2019 wzięła udział w wykładzie otwartym zorganizowanym przez Wydział Filologiczno-Pedagogiczny UTH Wykład pt."Religion in American Schools" poprowadziła p. dr Iwona Zamkowska.
W czwartek 7 listopada 2019 roku odbył się w bibliotece szkolnej finał konkursu na exlibris biblioteki szkolnej V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu. Organizatorami konkursu byli: nauczyciel plastyki Pani Beata Oracz oraz nauczyciele bibliotekarze Pani Aleksandra Jastrzębska i Pani Monika Wójtowicz.
Głównym celem konkursu było stworzenie znaku graficznego biblioteki, który będzie pełnił funkcję znaku własności książek, co dodatkowo oznacza powrót do tradycji oznaczania księgozbioru exlibrisem.
Przedmiotem konkursu był projekt exlibrisu biblioteki szkolnej wykonany dowolną techniką graficzną.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce -Julka Galbarczyk z klasy I D,
II miejsce - Kasia Szczerbińska z klasy IC,
III miejsce -Kacper Jagielło z klasy I C.
Wyróżnienia:
Agnieszka Dyfińska z klasy I A,
Zuzanna Kacprzyk z klasy I A,
Paulina Pawłowska z klasy I E,
Igor Serafin z klasy I E,
Maria Snopek z klasy I E,
Julia Zielonka z klasy I A.
Laureaci oraz wyróżnione osoby otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Projekt Julki Galbarczyk zostanie stałym exlibrisem biblioteki szkolnej.
Zapraszamy do oglądania wystawy prac uczniów w bibliotece oraz na tablicy w holu przed biblioteką szkolną.
W dniu 14 listopada 2019 r. wzięliśmy udział w XVI Prezentacjach Recytatorskich „Poetae nascuntur, oratores fiunt” zorganizowanych przez Dom Kultury Idalin. Konkurs był poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Katarzyna Nowak z klasy 1a i Angelika Barszcz z klasy 2d. Dziewczyny nie zdobyły żadnej nagrody, ale godnie reprezentowały V LO. Po części konkursowej odbyły się warsztaty przeprowadzone przez radomskich aktorów Danutę Dolecką, Katarzynę Dorosińską i Jarosława Rabendę, które zawierały cenne wskazówki na temat tego, jak czytać, rozumieć i recytować wiersze.
Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę klasa 1F przy wsparciu wychowawczyni Pani Agnieszki Gierwatowskiej oraz nauczycielki języka polskiego Pani Elżbiety Zawodnik zorganizowała i przeprowadziła 2. edycję szkolnego konkursu pieśni patriotycznych i wojskowych "(Nie)zakazane piosenki". Na instrumencie grała Pani Joanna Siemiątkowska, zaś gościnnie wystąpiły Wiktoria Witkowska, Magdalena Charzewska i Sylwia Mortka.
I miejsce zajęły: w pierwszej turze klasa 1A, w drugiej klasa 1Ag.
Gratulujemy!