23 października 2019 roku 25 wolontariuszek wzięło udział w organizacji II Memoriału Sportowego im. Św. Jana Pawła II Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana już po raz drugi przez Stowarzyszenie Latorośl i Caritas Diecezji Radomskiej oraz PSP nr 4 w Radomiu i miała charakter sportowo – integracyjny. Zgromadziła wielu uczestników z Radomia i jego okolic – dzieci i dorosłych, osoby zdrowe i niepełnosprawne.
Zadaniem ich było przepłynięcie na basenie oraz przebiegnięcie w sali gimnastycznej tylu dystansów, ile dni trwał pontyfikat Św. Jana Pawła II. Wolontariuszki naszej szkoły wykonywali trzy zadania: liczyli dystanse na basenie, pomagali przy wydawaniu posiłków, obsługiwali szatnie. Pomagali bezinteresownie, z radością i zaangażowaniem. Dziękujemy!
Aneta Musialik
Jadwiga Wędzina
Działalność Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu
w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu
pod opieką Pani Agnieszki Gierwatowskiej i Pani Moniki Kamińskiej
Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu to prężna i widoczna w Radomiu organizacja szkolna, która pokazuje środowisku lokalnemu, a używając metafory - światu, jak ważny jest wolontariat i jak dużo można zrobić dla drugiego człowieka. Co roku wolontariusze V LO podejmują różne działania i odpowiadają na potrzeby mieszkańców Radomia, tych małych i dużych, chorych
i zdrowych. Popularyzują wolontariat nie tylko w szkole, najbliższym otoczeniu, ale także w mieście i poza nim. Naszą myślą przewodnią są słowa:
*św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi”
* Alberta Einsteina:„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.
Należy zaznaczyć, że nasza grupa wolontariuszyzmienia się co roku, chociażby ze względu na fakt, że wolontariusze - maturzyści opuszczają szkołę, a na ich miejsce przychodzą nowi. Jednak są wartości, które nie ulegają zmianie: zaangażowanie, skuteczność, empatia, potrzeba pomocy innym, wrażliwość społeczna. Działania, które podejmują nasi uczniowie w ramach wolontariatu mają przeważnie charakter akcyjny. Z przykrością stwierdzamy, że coraz mniej osób angażuje się w wolontariat systematyczny. Jednak z drugiej strony należy zauważyć, iż w trakcie roku jest organizowanych tak dużo akcji i w związku z tym trzeba dokonywać wyborów. Nie zmienia to faktu, że nasi wolontariusze wraz z opiekunami doskonale współpracują nie tylko ze sobą, ale z lokalnymi instytucjami i stowarzyszeniami, o czym można się przekonać, czytając poniższy opis działań. Jako grupa stanowimy dobry zespół, gotowy na nowe wyzwania i nieuciekający od ciężkiej pracy. Zdecydowana większość naszych działań ma miejsce poza godzinami pracy szkoły. Dzięki czemu mamy pewność, że są z nami osoby bezinteresowne, dla których liczy się przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi.
Być może nasze dokonania mogą wydawać się na pierwszy rzut oka mało spektakularne, ale my wierzymy, że ciężka, czasem mało widoczna praca jest często fundamentem do budowania rzeczy pięknych i wzniosłych. Dzięki naszym wysiłkom mogliśmy wielokrotnie obserwować szczery uśmiech na wielu twarzach oraz wdzięczność, co pozwala twierdzić, że działamy skutecznie.
Działania podejmowane przez uczniów VLO w ramach wolontariatu są wprawdzie akcyjne, ale nie są jednorazowe, raczej cykliczne (niektóre podejmujemy raz w roku, inne – kilka razy). Tylko w roku szkolnym 2018/2019 klub zorganizował lub uczestniczył w następujących akcjach:
- całoroczna zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz chorego na EB Krzysia;
- organizacja i pomoc podczas „Andrzejek na sportowo”;
Ponad 11 tysięcy złotych zostało zebranych w trakcie licytacji i kwesty do puszek dla Frania, synka naszej Absolwentki Mileny Kurowskiej. W hali MOSiR na meczu Czarnych nasze wolontariuszki Beata Machnio, Majka Więcaszek, Wiktoria Witkowska, Wiktoria Matyjaszek zbierały pieniążki do puszek. Brawo dla wszystkich, którzy przyczynili się do każdego grosika zebranego w ten cudowny weekend. Pamiętajcie - dobro zawsze wraca!
Ponad 3 tys. osób wzięło udział w Apelu Młodych, który odbył się w Radomiu na Pl. Corazziego. Podczas koncertu "Nieziemskie granie" na scenie wystąpiła nasza Absolwentka Ola Konopka (Młynarczyk). Gościem specjalnym był Jasiek Mela. Podczas Apelu uczniowie VLO pomagali jako wolontariusze.
{gallery}1920/apelmlodych{\gallery}
zdj.dzięki SCM Arka i cozadzien.pl
W ramach ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus 7 października 2019 gościliśmy w naszej szkole Bodil Jessen, studentkę germanistyki z Göttingen, która na spotkaniu z młodzieżą klas 1A i 1 Ag przybliżyła temat życia codziennego (m.in. nauki, czasu wolnego, zainteresowań) młodych ludzi w Niemczech, a także odpowiadała na różne, nurtujące naszych uczniów, pytania dotyczące Niemiec, Niemców, ich kultury, obyczajów, zwyczajów, a nawet historii. Na zakończenie spotkania uczniowie „przepytali” naszego gościa, zadając bardzo różne pytania dotyczące naszego kraju! Musimy jednak przyznać, ze Bodil całkiem nieźle, jak na krótki pobyt w Polsce, poradziła sobie z 21 pytaniami, które nie zawsze były i dla nas Polaków oczywiste – czy wiecie z ilu liter składa się polski alfabet, lub ile wynosi maksymalna dozwolona prędkość na polskich autostradach ?
Julita Markiewicz, Karina Zgrzebniak
W dniach od 12- 15 października 2019r. nasza szkoła przystąpiła do Kampanii Białych Serc. Miała ona na celu propagowanie życia bez narkotyków i przemocy. Skierowana była głównie do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Od początku 2011r. Kampania porusza wiele ważnych problemów.
W roku 2011 była skierowana na problem osób zaginionych w szczególności dzieci i młodzieży.
W roku 2016r. Kampania poruszała problem ofiar przemocy domowej i była protestem przeciwko rosnącej liczbie osób uzależnionych, była poświęcona pamięci ofiar środków psychoaktywnych. W bieżącym roku wyraziliśmy swój sprzeciw przeciwko uzależnieniom.
W oknach naszej szkoły uczniowie wywiesili białe serduszka w celu uświadomienia ludziom, jak wielkim złem jest sięganie po narkotyki, dopalacze, leki w nadmiarze, sięganie po inne środki psychoaktywne.
Dnia 10.09.2019r. w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościem naszej społeczności szkolnej była Pani kpt. pilot Maja Bischoff z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Charyzmatyczna pani pilot przedstawiła ofertę studiów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, omówiła zasady rekrutacji, zaznaczając, że nauka w szkole wymaga pracy, zaangażowania, ale daje też dużo radości i satysfakcji. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że LAW to szkoła, która daje ogromne szanse kształcenia na kierunkach cywilnych i wojskowych. Pani kapitan opowiadała też o specyfice pracy pilota, o adrenalinie i satysfakcji, jaką odczuwa, siedząc za sterami samolotu. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem spotkania i zaznaczyli, że z niecierpliwością czekają na kolejne rozmowy z ludźmi, którzy potrafią ,,zarażać” pasją.
W środę 2 X 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wolontariuszy V LO z przedstawicielami Referatu Centrum Organizacji Pozarządowych Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Kancelarii Prezydenta: panią Kamilą Kapciak – Prokop oraz panem Jarosławem Szczepaniakiem, którzy zaprezentowali informacje dotyczące realizowanego przez Gminę Miasta Radomia, a współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu - Radomskie Centrum Wolontariatu – „Kuźnia Obywatelska”.
W środę 2 X 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wolontariuszy V LO z przedstawicielami Referatu Centrum Organizacji Pozarządowych Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Kancelarii Prezydenta: panią Kamilą Kapciak – Prokop oraz panem Jarosławem Szczepaniakiem, którzy zaprezentowali informacje dotyczące realizowanego przez Gminę Miasta Radomia, a współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu - Radomskie Centrum Wolontariatu – „Kuźnia Obywatelska”.