Uczniowie 1F i jednocześnie zawodnicy MKS Piotrówka Kacper Cholewa i Stanisław Kozera są wolontariuszami w niesamowitym projekcie. Pomagają w treningach i utworzeniu drużyny koszykarskiej osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. Z takimi trenerami na pewno powstanie ta wyjątkowa drużyna.
Jesteśmy z Was dumni, że dzielicie się swoim talentem i umiejętnościami. :-)
W Muzeum Wsi Radomskiej podczas Święta Chleba uczennice VLO: Wiktoria Witkowska, Daria Oparcik i Wiktoria Chamerska wraz z Panią Agnieszką Gierwatowską pomagały w charytatywnej zbiórce na rzecz Szymonka i Helenki- małych, ciężko chorych radomian.
Pamiętajmy zawsze, że warto pomagać :-)
Katarzyna Wdowska jest uczennicą klasy 2A i dowodem na to, że warto rozwijać zainteresowania, nie zniechęcać się i podejmować nowe wyzwania. W tym roku szkolnym Kasia wzięła udział w kilku konkursach o zasięgu ogólnopolskim:
w III Mazowieckim Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta;
w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda” - Koszalin 2019;
w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim – „Literacki SMS. Poezja i proza na 160 znaków.”;
w Ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych towarzyszącym Poznańskim Targom Książki – „List do ulubionego pisarza” i jednym międzynarodowym: Alfred Fried Photography Award.
W III Mazowieckim Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta zajęła III miejsce za fotografię inspirowaną poezją Z. Herberta.
Kasia niewątpliwie jest osobą wyjątkową, o dużej wrażliwości, realizującą swoje pasje i rozwijającą talent fotograficzny. Nie trzeba namawiać jej do udziału w konkursach. Sama wyjaśnia, dlaczego: „Wszelkiego rodzaju konkursy, nie tylko fotograficzne, to idealna okazja do prezentacji naszych umiejętności oraz możliwość zaistnienia we współczesnym świecie. Za każdą docenioną pracą stoi wiele godzin spędzonych na nauce, czy też poszukiwaniu idealnego kadru; poczucie satysfakcji, spełnienia i wielu innych uczuć, których nie da się idealnie opisać. Najlepiej jest doświadczyć ich osobiście, biorąc udział w konkursach.”
Nie pozostaje wiele do dodania, poza tym, że należy życzyć Kasi wytrwałości, konsekwencji w realizacji celów, optymizmu i oczywiście licznych nagród, ale przede wszystkim pięknych chwil i doświadczeń.
Pozostaje nadzieja, że coraz więcej uczniów V LO, podobnie jak Kasia, będzie reprezentować szkołę w licznych konkursach, nie apominając, że pasja wpływa na wyobraźnię i tworzy wizję w umyśle, a ta z kolei popycha nas do skutecznego działania oznaczającego sukces. Sam wysiłek jest już zwycięstwem.
W maju 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego w Radomiu odbył się finał Regionalnego Konkursu Czytelniczego. Naszą szkołę reprezentowało aż pięć uczennic:
- Julia Bączek (2A)
- Katarzyna Kaim (2A)
- Weronika Mucha (2A)
- Weronika Skorża (1E)
- Paulina Szokalska (1E)
Nie udało się im zająć miejsca na podium, jednak sam udział w finale tego konkursu, o naprawdę wysokim poziomie trudności, jest już ogromnym wyróżnieniem. Uczennice zaprezentowały recenzje wybranych książek. Ich wystąpienia były bardzo interesujące i niewątpliwie przykuły uwagę słuchaczy.
Te wspaniałe dziewczyny są dowodem na to, że czytelnictwo rozwija się, ma przyszłość, a książki nie są reliktem, tylko wartością czyniącą nasze życie piękniejszym i lepszym.
DZIĘKUJEMY uczennicom za godne reprezentowanie szkoły!
Opiekę na uczennicami sprawowała pani Monika Kamińska.
Na zaproszenie naszego Absolwenta Grzegorza Szulca, który pracuje obecnie w firmie Stanmar, Pani Agnieszka Gierwatowska wraz z uczniami klasy 1F uczestniczyła w bardzo interesującym spotkaniu z Panem Mirosław Ziętkowskim, radomianinem, przedsiębiorcą, trenerem biznesu, który od ponad 30 lat pomaga ludziom przedsiębiorczym w rozwoju i osiąganiu rezultatów. Wszystko odbyło się na Wydziale Mechanicznym UTH w Radomiu, a przywitał Gości dr inż. Zbigniew Siemiątkowski - prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy.
Więcej...
http://www.obiektywnie.info.pl/pasja-edukacja-biznes-spotka…
2 kwietnia 2019 miał miejsce finał szkolnego dyktanda w języku angielskim. W szranki stanęło 35 uczniów z klas pierwszych i drugich. Tekst dyktanda odczytał specjalnie na tę okazję zaproszony gość dr. Gretchen Edwals Gilbert, rodowita Amerykanka, wykładowca biologii na wielu prestiżowych uniwersytetach amrykańskich, obecnie współpracująca z Uniwersytetem Warszawskim. Po dyktandzie nasz gość spotkał się z klasami dwujęzycznymi i opowiedział o systemie edukacji w Stanach Zjednoczonych. Organizatorkami konkursu i spotkania były panie profesor Agata Ugrewicz i Dorota Kacprzak we współpracy z American Corner Radom.
Mistrzami ortografii w VLO okazali się:
I miejsce – Aleksander Kowalski klasa 1D
II miejsce - Błażej Marszałek klasa 2F
III miejsce – Julita Konwa klasa 1F
Serdecznie gratulujemy!!!
W czwartek, w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca w hali sportowej V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu zorganizowano wiosenny, charytatywny turniej siatkówki kobiet „Gramy dla Kamyka”. W ten sposób społeczność V Liceum chciała pomóc uczniowi szkoły Kamilowi Wurmańskiemu, który po nagłej i niewytłumaczonej medycznie utracie przytomności i niedotlenieniu mózgu walczy o powrót do zdrowia.
W turnieju udział wzięło dziewięć drużyn, które reprezentowały poszczególne klasy, a nazwy świadczyły, że jest wiosna. Na siatkarskim boisku można było podziwiać: Stokrotki, Fiołki, Tulipanki, Przebiśniegi, Sasanki, Bratki, Gerberki, Różyczki oraz Krokusy. Najpierw rywalizowano w grupach eliminacyjnych, a następnie w finałach. Gra była bardzo widowiskowa. Zwyciężyły Bratki- to uczennice z klasy IIIG, przed Różyczkami z klasy IE oraz Fiołkami z IIIH.
Na turniej przybył także gość specjalny- Kamil wraz ze swoją Mamą. Gdy pojawił się na sali uczniowie przywitali Go głośnymi brawami. To był bardzo wzruszający moment. Pani Wurmańska podziękowała wszystkim za to, że nie zapominają o Kamilu i za okazywane wsparcie, bo VLO nie pierwszy raz pomaga. Wielkie podziękowanie skierowała do Dyrekcji, Nauczycieli WF wraz z uczennicami klasy IIIH, do Samorządu Uczniowskiego z opiekunami Panią Anną Rychlicką i Panią Kariną Zgrzebniak oraz do osoby koordynującej imprezę Pani Agnieszki Gierwatowskiej.
Kilka słów o Kamilu…
Kamil Wurmański ma teraz już 20 lat. W lipcu 2015 roku w czasie wyjazdu wakacyjnego miał zatrzymanie krążenia i akcji serca. Do tej pory nie ustalono przyczyny zaistniałej sytuacji. Wskutek długiej reanimacji nastąpiło niedotlenienie mózgu. Kamil przebywał na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Uniwersyteckim na Prokocimiu w Krakowie, następnie zaś w Klinice Budzik. Od sierpnia 2016 Kamil jest już w domu. Największym postępem jest to, że zaczął chodzić – to efekt długiej rehabilitacji. Jednak nadal nie ma z nim większego kontaktu. Kamil na co dzień jest pod opieką Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu, korzysta również z prywatnych godzin rehabilitacji, spotyka się z logopedą, fizjoterapeutą. Od czasu do czasu potrzebne są też wizyty u specjalistów. Rodzice szukają pomocy w całej Polsce. Wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych.
Pierwszy dzień wiosny w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu świętowano na sportowo. Okazją do rywalizacji był wiosenny turniej piłki siatkowej.
Udział wzięło dziewięć zespołów, reprezentujące poszczególne klasy. Ale, że był to turniej wiosenny, to licealistki wybrały sobie nazwy odpowiadające porze roku. Na siatkarskim boisku zmagały się zatem Stokrotki, Fiołki, Tulipanki, Przebiśniegi, Sasanki, Bratki, Gerberki, Różyczki oraz Krokusy...
Najpierw rywalizowano w grupach eliminacyjnych, a następnie w finałach. Grania było co nie miara. Zwyciężyły Bratki (klasa III G), przed Różyczkami (klasa IE) oraz Fiłkami (III H).
Warto dodać, że impreza miała wymiar charytatywny. Odbył się bowiem zbiórka na rehabilitację Kamila Wurmańskiego. Niegdyś ucznia naszej szkoły, który uległ wypadkowi i potrzebuje wsparcia na kosztowną rehabilitację.
Zawody odbyły się dzięki współpracy nauczycieli i samorządu uczniowskiego. Wielkie brawa i podziękowania należą się uczennicom z klasy III H, które mocno zaangażowały się w organizację i przebieg zawodów.
Końcowa kolejność: 1. Bratki (klasa 3G), 2. Różyczki (1E), 3. Fiołki (3H), 4. Sasanki (2G), 5. Stokrotki (2D), 6. Przebiśniegi (1F), 7. Gerberki (1 G), 8. Krokusy (1D), 9. Tulipanki (2K).
Opracował nauczyciel
Dnia 18 lutego 2019r. klasy 1D i 1E o profilu bio-chemicznym, miały możliwość obejrzenia wystawy naukowej w Warszawie, której pomysłodawcą i twórcą jest prof. Gunther von Hagens. Uczniowie mogli zobaczyć plastynaty stworzone głównie z ludzkich zwłok. Jest to ekspozycja anatomiczna, poświęcona budowie człowieka i pozwalająca na bardzo szczegółowe poznanie ludzkiego organizmu. Wystawa ma niezwykle edukacyjny charakter pokazując cykl życia każdego człowieka. Zaś zwiedzający mają możliwość poznania zmian ludzkiego ciała – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia."
Dnia 29.01.2019 uczennice klasy 3F Katarzyna Badowska, Marta Stysiek i Izabela Wolska wzięły udział w konkursie Entrance Scholarship Exam dla osób chcących rozpocząć studia na Aberystwyth University. Jest to jedna z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii. Studiował tam m.in. książe Karol- syn królowej Elżbiety II. Konkurs odbył się on w Siedlcach i polegał na napisaniu w języku angielskim dwóch egzaminów z dwóch różnych dziedzin nauki spośród 37 oferowanych przez uczelnię. Kasia zdawała egzaminy z Informatics Technology (Informatyka) i International Politics (Polityka Międzynarodowa), a Marta i Iza z Education and Childhood Studies (Wiedza z Zakresu Edukacji Wczesnoszkolnej) i Creative Writing in English (Kreatywne Pisanie). W całej Polsce tylko 25 osobom udało się zostać laureatami konkursu i nasze uczennice zaliczają się do tego grona. Nagrodą będą obniżone progi punktowe podczas rekrutacji na Aberystwyth University.