"Czy istnieje coś, czego nie można ofiarować? Wszystko, co posiadamy, powinno pewnego dnia zostać oddane... Drzewa owocują, aby dalej żyć. Bo kto nie ofiarowuje siebie innym umiera..."
P. Coehlo
Te słowa przyświecały nam, gdy 30 września 2016 roku z okazji Dnia Chłopaka w V Liceum zorganizowaliśmy wyjątkowy mecz... Wyjątkowy nie tylko dlatego, że naprzeciwko siebie stanęli uczniowie i nauczyciele.... Wyjątkowy także, bo był to mecz charytatywny na rzecz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej "Do celu". Wielkie podziękowania należą się uczniom, a także nauczycielom, którzy zgodzili się zagrać, szczególnie tym, dla których nie jest to codzienność: Paniom: Agnieszce Gierwatowskiej (pp), która także była pomysłodawczynią i organizatorką, Ewie Karaś (wf), Barbarze Stojak (język niemiecki), Elżbiecie Świderek (chemia) oraz Panom: Piotrowi Dudkowi (wf), Markowi Pruszkowskiemu (religia), Radosławowi Olchowskiemu (wf), Grzegorzowi Osuchowi (wf), Łukaszowi Staniewskiemu (wf) oraz Dariuszowi Nobisowi (po).
W związku z tym, że potrzeby WTZ są olbrzymie zdecydowano, że VLO dołączy się do zakupu bardzo potrzebnej pralki. Po jej zakupie, w piątek 4 listopada, Pani kierownik Tatiana Kaplińska przybyła z podziękowaniami do Dyrekcji V LO.
Zwycięzcą tegorocznej edycji szkolnej imprezy "Otrzęsiny VLO 2016" została klasa 1H, której wychowawcą jest Pan Rafał Kosior.
GRATULUJEMY!!!
W dniach 08.-14.09. 2016 uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta gościli swoich niemieckich kolegów ze szkoły partnerskiej w IGS Anna Seghers w Mainz. Celem długoletniej wymiany młodzieży jest m.in. budowanie stosunków i wzajemnych relacji opartych na zderzeniu z inną kulturą, mentalnością, sposobem bycia, konfrontacja ze stereotypami i uprzedzeniami oraz ich niwelowanie, doskonalenie umiejętności językowych oraz możliwość wykorzystania uczonego języka obcego w praktyce i życiu codziennym. W programie tegorocznego spotkania nie mogło więc zabraknąć gier integracyjnych, pracy metodą projektu, wyjścia na kręgle.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w wycieczce do Warszawy i Krakowa. Duże wrażenie wywarła na gościach wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją, aby goście z Mainz poznali nasz kraj. Licealiści z „Traugutta” okazali się bardzo dobrymi gospodarzami, dlatego pożegnanie nie obyło się bez łez oraz podziękowań za serdeczne przyjęcie w Radomiu.
Wymiana z Moguncją współfinansowana jest ze środków Polsko –Niemieckiej Współpracy Młodzieży
NASTAŁA MANIA NAKRĘTEK ZBIERANIA DLA KRZYSIA MAŁEGO BARDZO DELIKATNEGO
Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!
Rozpoczynamy akcję- WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE!!!
Krzysio urodził się w Radomiu. Ma niewiele ponad roczek i zmaga się z ciężką chorobą genetyczną EB (pęcherzowe oddzielanie naskórka), która niestety jest bardzo bolesna i nieuleczalna. Krzyś budzi się z bólem każdego dnia i z bólem zasypia, a jego rodzice zmagają się z wydatkami, które muszą ponieść, żeby małemu motylkowi żyło się lepiej i żeby mniej bolało. My też możemy pomóc!!! Zaczynamy zbiórkę plastikowych nakrętek na specjalne plasterki dla małego bohatera! Nakrętki można przynosić do sal B1, C2 i A9.
W imieniu Krzysia, Jego Rodziców
Dziękujemy :-)
Agnieszka Gierwatowska, Dorota Gajda, Elżbieta Świderek
Pamiętajcie! Każda plastikowa nakrętka, to mniejszy ból dla małego Krzysia.
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjna dotycząca właściwej segregacji śmieci, której elementami są liczne konkursy z nagrodami, komunikaty informujące o zagrożeniach, możliwościach, korzyściach czy ciekawostki publikowane na fanpage'u "SegregujSmieci".
Rok szkolny 2016/2017 uważamy za rozpoczęty. Po długich i wyczerpujacych wakacjach społeczność szkolna V Liceum z radościa wróciła do codziennych obowiazków.
W dniach 13-15 czerwca uczniowie klas 2c, 2e oraz 2g spędzili wspólnie niezapomniane chwile podczas 3-dniowej wycieczki szkolnej do Bańskiej Niżnej obok Zakopanego.
Nie marnowaliśmy czasu, wykorzystywaliśmy każdą wolną chwilę, więc po całej wycieczce byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Pierwszego dnia wyjechaliśmy autokarem i zatrzymaliśmy się w Ojcowie. Zwiedzaliśmy tam urocze miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej: zamek w Ojcowie oraz Jaskinię Łokietka (na szczęście żaden nietoperz nas nie zaatakował). Zmęczeni, ruszyliśmy w dalszą podróż autokarową do ośrodka "Gazda" (niczym pięciogwiazdkowy hotel). Gdy dojechaliśmy na miejsce mieliśmy czas wolny, a wieczorem świetnie bawiliśmy się w rytmach disco polo.
Drugi dzień był bardzo ambitny, tak samo, jak nasz przewodnik, z którym zdobyliśmy 2 szczyty: Nosal (1208 m n.p.m.) oraz Wielki Kopieniec (1326 m n.p.m.). Całą trasę, czyli 11 km po stromych zboczach, urwiskach i przełęczach pokonaliśmy w 5 godzin. Co prawda to nie były Rysy, jednak zakwasy na nogach odczuwał prawie każdy. Pogoda była zwariowana, raz było słonecznie i upalnie, a za moment padał deszcz (jak to w górach). Po udanej wyprawie był czas na relaks w termach "Szaflarach", a następnie przy ognisku, gdzie smażyliśmy kiełbaski. W środę, wymeldowani z ośrodka, wyruszyliśmy do miejscowości Ząb, skąd weszliśmy na Gubałówkę, a następnie zjechaliśmy kolejką linową. Zwiedziliśmy jeszcze Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, po czym mieliśmy 2 godziny czasu wolnego na Krupówkach- jedni kupowali pamiątki, a inni głodni próbowali góralskich przysmaków. Pełni wrażeń i miłych wspomnień z dużą ilością zdjęć wróciliśmy do Radomia. Teraz żaden Mount Everest nie jest nam straszny!
Uczniowie naszego liceum 28 kwietnia uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Głównym punktem programu była wizyta w Instytucie Goethego, który promuje znajomość języka niemieckiego zagranicą i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną, dialog interkulturowy i umożliwia uczestnictwo w życiu kulturalnym. Gry i zabawy językowe prowadzone przez lektorów Instytutu zapewniły dużo frajdy, ale przede wszystkim uświadomiły uczniom potrzebę i korzyści wynikające ze znajomości języka niemieckiego. W Instytucie uczniowie wzięli udział w animacji językowej czyli intensywnym spotkaniu z językiem niemieckim oraz poznali prawdziwie niemieckie gry planszowe.
Spotkanie okazało się świetną okazją, aby posługiwać się językiem niemieckim, wzbogacić swoje słownictwo…i świetnie się bawić! Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzali Kraków: Rynek, Sukiennice, Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie. Ponieważ pogoda była wyśmienita, ze Wzgórza Wawelskiego można było zobaczyć nie tylko piękną panoramę miasta ale także Tatry.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji