Uczniowie klas 3S i 3H pod opieką Pani Agnieszki Gierwatowskiej uczestniczyli w spotkaniu z doradcami zawodowymi w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wcześniej mieli możliwość zapoznać się z informacjami na korytarzach urzędu. Spotkanie prowadziły: Katarzyna Kloch i Justyna Swora.
Dziękujemy za dużo przydatnych informacji.
Uczniowie klasy 3S wraz z panią Iwoną Rembowską zorganizowali pasjonującą debatę oksfordzką w języku angielskim, poruszając niezwykle aktualne pytanie: Czy formalna edukacja jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu?
Przebieg debaty
Zgromadzona publiczność, czyli klasa 2a, miała okazję wysłuchać przekonujących argumentów zarówno zwolenników, jak i przeciwników tradycyjnego modelu edukacji. Dyskusja toczyła się na wysokim poziomie, a uczestnicy debaty prezentowali szeroką wiedzę i umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
Główne argumenty
10 stycznia.2025 r. klasy 2A, 2F, 2G, 3B i 3H pod opieką nauczycieli VLO uczestniczyły w pokazach chemicznych zorganizowanych przez Panią prof. Elżbietę Świderek przy współudziale Pani Agnieszki Gierwatowskiej, Pani Jadwigi Marchlewskiej oraz Pani Beaty Oracz. Nasi uczniowie zostali zaproszeni przez Pana M. Stockiego w podróż po krainie eksperymentów mieniącej się kolorami i wypełnionej dźwiękami (czasem donośnymi). Uwaga widzów została skierowana na obecność nauki w życiu codziennym, a prowadzący pokazy próbował zarazić naszych uczniów swoją pasją i zaangażowaniem.
W dniu 20 grudnia nasza uczennica Gabrysia Michalec z klasy 3C przedstawiła prezentację nowego projektu Fundacji My Future. Projekt Mindful Career Path, którego liderką jest Gabrysia, dotyczy świadomego budowania swojej kariery i skierowany jest do młodzieży szkół średnich.
Gabrysia omówiła główne cele oraz aspekty dotyczące rekrutacji i organizacji całego projektu Mindful Career Path.
Wszystkie szczegółowe informacje dla chętnych uczestników znajdują się w linku poniżej.
Zapraszamy chętnych uczniów.
REGULAMIN REKRUTACJI na rok szkolny 2025/2026
Kandydaci do V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Romualda Traugutta w roku szkolnym 2025/2026
mogą składać dokumenty do następujących klas pierwszych:
>>> Klasa 1B1j to klasa dwujęzyczna
przedmioty rozszerzone: j. angielski, geografia, informatyka
przedmioty prowadzone dwujęzycznie: historia, chemia
W sprawdzianie kompetencji językowej kandydat może zdobyć maksymalnie 30 pkt
Sprawdzian obejmuje zakres materiału obowiązujący na sprawdzianie ósmoklasisty z języka angielskiego, będzie miał następującą strukturę:
Zad.1 - test wielokrotnego wyboru sprawdzający znajomość słownictwa - 10 pkt
Zad.2 - test wielokrotnego wyboru sprawdzający znajomość struktur gramatycznych - 10 pkt
Zad.3 - czytanie (dobieranie nagłówków do fragmentów tekstu) 10 pkt
Sprawdzian kompetencji językowych z języka angielskiego przeprowadzany w procesie rekrutacji na rok szkolny 2025/2026 do klas pierwszych dwujęzycznych na mocy porozumienia jest wspólny dla V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta i VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do oddziału dwujęzycznego przystępuje do sprawdzianu w szkole, w której wybrał oddział dwujęzyczny, jako pierwszą preferencję lub w szkole, w której oddział dwujęzyczny znajduje się na wyższej preferencji.
Wyniki sprawdzianu uzyskane w jednej ze szkół będą uwzględniane w drugiej szkole pod warunkiem, że kandydat wybierze na swojej liście preferencji obie szkoły.
Terminy sprawdzianów językowych:
I termin: 3 czerwca godz. 14.00
II termin: 30 czerwca godz. 10.00
>>> Klasa 1F1 to klasa sportowa o profilu piłka siatkowa chłopców
>>> Klasa 1F2 to klasa sportowa o profilu piłka siatkowa dziewcząt
W teście sprawności fizycznej kandydat może zdobyć maksymalnie 200 pkt
Test sprawności fizycznej piłka siatkowa obejmuje:
1. Bieg po kopercie.
2. Przewrót w przód o nogach wyprostowanych.
3. Przewrót w tył o nogach wyprostowanych.
4. Wyskok dosiężny z rozbiegu.
5. Odbicia piłki sposobem oburącz górnym.
6. Odbicia piłki sposobem oburącz dolnym.
7. Atak piłki po prostej z własnego podrzutu.
8. Zagrywka.
Terminy sprawdzianów:
I termin: 4 czerwca godz. 15.00
II termin: 30 czerwca godz. 12.00
Szczegółowe informacje dla kandydatów do klas pierwszych
na rok szkolny 2025/2026
Informacje o terminach postępowania rekrutacyjnego można znaleźć w Harmonogramie rekrutacji ogłoszonym przez Mazowieckiego Kuratora
Oświaty TUTAJ
Informacje o szczególnych osiągnięciach, za które można uzyskać dodatkowe punkty w rekrutacji znaleźć można w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych na rok szkolny 2025/2026 TUTAJ
Przewodnik dla Rodziców - rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2025/2026 TUTAJ
Ważne adresy
https://www.gov.pl/web/edukacja
https://www.kuratorium.waw.pl/ (zakładka: Rodzice i uczniowie – Rekrutacja do szkół)
https://www.ore.edu.pl/
https://www.oke.waw.pl/
Klasa 2A kolejny raz udowodniła, że nauka może być nie tylko przydatna, ale także niezwykle przyjemna. Wraz z panią Iwoną Rembowską kolejny raz złożyli wizytę w radomskiej Elektrowni. Uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym, uczestnicząc w nietypowej lekcji języka angielskiego, podczas której mieli okazję obcować ze sztuką współczesną.
Opowiadając o wystawie, kurator Paweł Witkowski, przybliżył młodzieży twórczość trzech artystów: Dariusz Grabusia - Ostatnie dni lata, Dariusza Milczarka - Light Motive oraz Marcina Zawickiego - Bezpieczne miejsce.
Pan Paweł Witkowski przybliżył twórczość tych artystów nawiązując m.in. do słynnego banana - niekonwencjonalnego pomysłu artystycznego. Warsztaty prowadzone przez Andrzeja Łukomskiego były doskonałą okazją do utrwalenia zdobytej wiedzy i ćwiczenia języka angielskiego w praktyce. Uczniowie z zapałem odpowiadali na pytania dotyczące sztuki, a także stworzyli oryginalne Haiku inspirowane jednym z prezentowanych dzieł.
Wizyta w Elektrowni była nie tylko doskonałą lekcją języka angielskiego, ale także okazją do rozwijania zainteresowań artystycznych i poszerzania horyzontów. Młodzież wróciła do szkoły pełna wrażeń i nowych pomysłów.
W dniu 13 grudnia w V LO odbył się świąteczny konkurs piosenki anglojęzycznej. Uczniowie z klas 1b, 1c, 1e, 2d i 2e zaprezentowali swoje umiejętności wokalne wykonując najbardziej popularne światowe przeboje bożonarodzeniowe. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: indywidualnie i zespołowo. Znakomite wykonania świątecznych utworów oraz świąteczne stylizacje uczestników przeniosły nas w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali: Karina Pajek z klasy 2e (występ indywidualny) oraz uczennice klasy 1B: Martyna Bukowska, Aleksandra Fajdek, Oliwia Tusińska i Agata Wudarczyk (występ zespołowy). Najlepsi wykonawcy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz dyplomy i słodkości. Mamy nadzieję, że tegoroczne zmagania uczestników, możliwość podziwiania talentów uczniów naszej szkoły oraz wyjątkowa atmosfera tego wydarzenia zachęci innych do udziału w przyszłorocznym wydaniu konkursu.
Zapraszamy! Do zobaczenia za rok!
Organizatorki konkursu: Zuzanna Bogdańska-Frąk, Magdalena Kosiec, Karolina Krogulec i Dorota Kacprzak
17 grudnia 2024r klasa 3e pod opieką wychowawcy Pani Małgorzaty Sławińskiej oraz klasa 2g pod opieką wychowawcy Pani Katarzyny Rychlickiej uczestniczyła w chemicznym srebrzeniu bombek w Sciencelab. Próba Tollensa, to nie tylko powrót do dawnej techniki powstawania ozdób choinkowych, ale możliwość samodzielnego otrzymania srebra i zamknięcia go w szklanej kuli. W nastroju Świątecznym powstały istne arcydzieła.