W dniu 12 października 2024r. gościliśmy ponownie Fundację My Future wraz z grupą młodzieży z Grecji, z Aten. Tym razem celem tej wizyty było wspólne przygotowanie i przeprowadzenie Debaty Oksfordzkiej w języku angielskim. W debacie uczestniczyły dwie czteroosobowe drużyny, każda składająca się z trzech uczniów z klasy 2A oraz po jednej osobie z Grecji. Obie drużyny toczyły uporządkowany spór wokół prawdziwości postawionej w debacie tezy, wobec której zajęły ustalone wcześniej w wyniku losowania stanowisko. Zadaniem jednej z nich (propozycji) było zgodzenie się z tezą, podczas gdy druga drużyna (opozycja) musiała tezę zaprzeczyć lub obalić.
Tematem tej debaty było stwierdzenie: „Władze państw europejskich, idąc śladem Finlandii, powinny zakazać płatnych korepetycji”.
Publiczność, którą stanowili pozostali Grecy oraz reszta klasy 2A, przejęła rolę sędziów.
Debatę wygrała drużyna opozycji, która przedstawiła lepiej przeanalizowane argumenty i skutecznie podważyła argumentację oponentów.
Warsztat zakończył się omówieniem zdobytych umiejętności, takich jak pewność siebie w wystąpieniach publicznych , umiejętność pracy zespołowej oraz krytyczne myślenie. Stanowiło to cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników debaty i pozwoliło też spędzić czas w miłej atmosferze w gronie miedzynarodowym.
Szczególne podziękowania za współpracę i pomysły kierujemy w stronę Fundacji My Future, pani Natalii Różańskiej, panu Jakubowi Mirkowskiemu, prowadzącemu debatę, jak również wolontariuszce Fundacji a równocześnie uczennicy klasy 3C naszej szkoły Gabrysi Michalec, za współpracę przy organizacji projektu. Ale przede wszystkim chcemy podziękować za ogromne zaangażowanie i pogratulować wspaniałej postawy uczniom klasy 2A, którzy w sposób niezwykle dojrzały i profesjonalny zaprezentowali się podczas tej debaty.
Iwona Rembowska i Katarzyna Kluczny
Samodzielne wykonywanie doświadczeń, nie tylko sprawia, ze wiedza zostaje na dłużej i jest lepiej zrozumiana, ale też sprawia ogromną przyjemność.
Udało nam się zaciekawić nowoczesnym wykorzystaniem nauki, ale i trochę podgrzać atmosferę.
Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole w dniu 8 listopada całą społeczność szkolna o 11:11 odśpiewała hymn
a następnie odbyła się akademia przygotowana przez klasy: 3a i 2a, podczas której wykonany został taniec z flagami.
Klasy pierwsze wzięły udział w konkursie " Śpiewamy pieśni patriotyczne".
I miejsce zajęła klasa 1b,
II miejsce dla 1e,
III miejsce dla pozostałych uczestników.
Wszystkim gratulujemy
Daria, nasza uczennica z klasy 2, przystąpiła do etapu szkolnego IX edycji Olimpiady Statystycznej organizowanej co roku przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno- gospodarczych. W ramach trójstopniowej rywalizacji spośród uczestników zostanie wyłonione grono finalistów i laureatów. Trzymamy kciuki!
W dniu 29.10 reprezentaci klas pierwszych i drugich uczestniczyli w szkolnym Konkursie wiedzy o Halloween. Zawodnicy sprawdzili swoją wiedzę na temat symboli i tradycji związanych z Halloween w quizie oraz rozwiązując wylosowane zagadki. Na koniec na uczestników czekało zadanie- niespodzianka tj wykonanie mumii:) Zwycięzcami konkursu zostały uczennice klasy 2b, drugie miejsce przypadło reprezentantkom klasy 2c, a trzecie - klasie 1c i 2d. Dodatkową atrakcją okazał się być również słodki konkurs "cukierkowy", w którym słoik pełen słodyczy trafił do Antoniego Pieczeniaka z klasy 3s. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy zwycięzcom. Organizatorkami konkursu były: Magdalena Kosiec i Zuzanna Bogdańska-Frąk.
Dnia 24.10.2024 r. uczniowie klasy IV B/j pod opieką pp.: Katarzyny Kluczny i Agnieszki Stępień odwiedzili Muzeum Historii Radomia oraz pobliski Kościół Ewangelicko–Augsburski. W muzeum przewodnik opowiedział o znaczeniu ludności niemieckiej w rozwoju Radomia. Poruszone zostały wpływy mniejszości niemieckiej na: infrastrukturę, język, rozwój przemysłowy czy niektóre zapożyczone tradycje m.in. jarmarki. W lekcji zawarto historię Radomia od jego założenia aż po czasy teraźniejsze. Po zakończonym wykładzie klasa wraz z przewodnikiem udała się do Kościoła Ewangelickiego, gdzie dalszą część wycieczki przeprowadził ksiądz Wojciech Rutkowski. Młodzież wysłuchała wielu opowieści parafian z czasów okupacji oraz tego jak wspólnota przetrwała ten okres. Oprócz tego uczniowie poznali etapy, przez jakie przeszedł budynek kościoła. Klasa była zdumioną ilością nowych i ciekawych informacji, jakie pozyskała podczas wycieczki. Zachęcamy do odwiedzenia tych wyjątkowych miejsc – jest to wycieczka jedyna w swoim rodzaju.
23 października klasy 3f i 3g wraz z opiekunami Panią Elżbietą Świderek, Panią Agnieszką Szymańską - Chłostą oraz Panią Ewą Kasińską udały się na wycieczkę do Lublina. Wśród atrakcji były pokazy chemiczne, na których można było obserwować różne i ciekawe doświadczenia. Następnie młodzież udała się do Muzeum Zoologicznego, gdzie obejrzała eksponaty, jak również wzięła udział w quizie na temat roślin i zwierząt. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Krakowskim Przedmieściu.
W dniach 7-11 października 28 uczniów V LO wzięło udział w szkolnej wycieczce do Irlandii. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Dublin, a w nim: artystyczną dzielnicę Temple Bar, zamek dubliński, Trinity College, słynne ulice O’Connel Street i Grafton Street, muzeum EPIC Ireland i replikę statku Jeannie Johnston. Dotarliśmy też do malowniczego półwyspu Howth, który zachwyca klifami i wrzosowiskami, a także w góry Wicklow, które w przeszłości dały schronienie chrześcijańskim mnichom, a dziś przyciągają swym urokiem filmowców z całego świata. Udało się odwiedzić Irlandię Północną, a w niej Peace Wall i Muzeum Tytanika w Belfaście, a także unikatową formację skalną zwaną Groblą Olbrzyma, tworzącą fragment wybrzeża na północy tego kraju. Uczniowie mieli okazję pogłębić wiedzę na temat historii i kultury Irlandii, nauczyć się tradycyjnych irlandzkich tańców, a także sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. W czasie całego pobytu uczestnicy wycieczki mieszkali u irlandzkich rodzin. Zapraszamy na szkolną stronę Facebook, gdzie zamieszczone są szczegółowe relacje z podróży i zdjęcia. Poniżej film Gabrysi Michalec, uczestniczki wycieczki.