V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Erasmus

Aktywności podejmowane przez społeczność szkolną V Liceum

w ramach projektu Erasmus+

 

3 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji wybrani uczniowie wraz ze swoimi opiekunami przygotowali stoiska, na których można było poznać kulturę i język wybranych sześciu krajów. W tym roku były to: Irlandia, Portugalia, Turcja, Islandia, Grecja i Szwajcaria. W tym roku po raz pierwszy zespół Erasmus+ dołączył do tego wydarzenia, organizowanego przez nauczycieli języka niemieckiego oraz angielskiego.
 
Jak zwykle można było się wiele dowiedzieć, świetnie zabawić i dobrze zjeść.
 
Dziękujemy zaangażowanej młodzieży za włączenie się w obchody tego międzynarodowego święta. Opiekunami stanowisk byli następujący nauczyciele: Julita Markiewicz, Karina Zgrzebniak, Lucyna Przychodzeń, Rafał Kosior, Katarzyna Kluczny, Magdalena Kosiec, Dorota Kacprzak, Sylwia Makuch, Jadwiga Kuś, Iwona Rembowska, Monika Pietrzyk, Małgorzata Szczepaniak, Blanka Rodkiewicz, Ewa Jeżyńska
 

21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju ( World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development).Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Rezolucja odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju. Celem obchodów tego dnia jest promocja kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą. To również okazja, jak podkreśla UNESCO, do uświadomienia rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego, o potrzebie przeciwstawiania się nierównościom w traktowaniu różnych kultur.

 Z tej okazji zespół Erasmus+ zorganizował Targ Różnorodności Kulturowej połączony z konkursem dla klas I naszej szkoły. Głównym założeniem tej imprezy...

Czytaj więcej...

Z wielką przyjemnością pragniemy powiadomić, że uczennica Aneta Pastuszka z klasy 3A zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu Youth on Trust Awards 2022 PERITIA - Policy, Expertise and Trust. Konkurs organizowany jest przez Polską Akademię Nauk w ramach projektu PERITIA.
Projekt PERITIA zaprasza uczniów z całej Europy by podzielili się swoimi poglądami na temat zaufania publicznego i stworzenia projektu poruszającego kwestię, która ich zdaniem jest najważniejsza w odniesieniu do tematu zaufania w życiu społecznym i politycznym. Nasza uczennica przygotowała swoją pracę konkursową w formacie krótkiego filmu w języku angielskim. 25 maja odbędzie się spotkanie on-line, podczas którego zostaną zaprezentowane prace wszystkich finalistów.
Gratulujemy serdecznie uczennicy i trzymamy kciuki za dalsze osiągnięcia.
Opiekun: mgr Iwona Rembowska

Czytaj więcej...

Kolejna akcja w ramach projektu Erasmus+ za nami...Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Wody w dniu 28 marca 2022 został zorganizowany w aplikacji Forms szkolny konkurs "WODA".Organizatorką i pomysłodawczynią akcji była pani Barbara Stojak.

I miejsce z kompletem punktów oraz najlepszym czasem wypełnienia formularza zajęła Natalia Podkowa z klasy 2A. Uczennica otrzymała nagrodę indywidualną oraz voucher na "dzień bez pytania" dla swojej klasy.

 

Gratulujemy !

Woda to cudowna substancja, ale w pełni doceniamy jej wartość dopiero wtedy kiedy jej brakuje. Dlatego co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku po raz pierwszy do tej akcji włączyła się nasza szkoła. Z tej okazji Zespół Erasmus+ zaplanował szereg akcji w dniach 21 -25 marca. A dokładnie: na godzinach wychowawczych wychowawcy przeprowadzili zajęcia w oparciu o prezentacje przygotowane przez p. Ewę Fundowicz na temat wody, jej  dostępności, globalnego znaczenia dla całej Ziemi, niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony.

Zorganizowaliśmy też kilka innych działań dla uczniów:

Czytaj więcej...

 

Lista uczestników (mobilności ) zakwalifikowanych do udziału w kursach językowych oraz szkoleniach w ramach projektu Erasmus Plus – wniosek o numerze: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041890 Projekty Krótkoterminowe, sektor Edukacja Szkolna

Czytaj więcej...


22 marca na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Wody. Zespół Erasmus+, zgodnie z celami projektowymi, zaangażował się w tą akcję.
Wszyscy wiemy, że wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi. Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, jak wielką rolę odgrywa woda, że trzeba ją szanować i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W naszej szkole postanowiliśmy obchodzić ten ważny dzień dla naszej planety.

Czytaj więcej...

22 MARCA w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia przygotowanej dla Was fotorelacji i wysłuchania utworu, który został nagrany specjalnie na ten dzień. Miłego oglądania i słuchania.

Track o wodzie w wykonaniu Aleksandra Szcześniaka i Tytusa Wiosło dla VLO.2022

H20 to pierwiastek chemiczny

H2O to woda,

H20 to styl życia

H20 to muzyka

Projekt Mobilność Uczniów i Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w ramach Akcji 1 - projekty krótkoterminowe(KA122-SCH)


Beneficjent: V liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Romualda Traugutta w Radomiu

Tytuł projektu: Speaking is my goal. Modern European Citizens.

Początek realizacji projektu: 01/03/2022
Czas realizacji: 18 miesięcy

W wyniku konkursu wniosków w styczniu 2022, nasze liceum otrzymało dofinansowanie na realizację projektu w  sektorze Edukacja Szkolna, Akcji 1 Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, Programu Erasmus+. W  związku z czym przyznano szkole 35144,00 Euro na jego realizację.  

Głównym priorytetem naszej szkoły jest zapewnienie uczniom jak najwyższego poziomu edukacji oraz zwiększenie atrakcyjności poziomu nauczania. Szkoła wnioskowała o dofinansowanie projektu w zakresie mobilności kadry edukacyjnej, aby usprawnić i zoptymalizować obszary edukacyjne, podnieść umiejętności i kwalifikacje kadry szkolnej, zarówno językowe jak i metodyczne, unowocześnić narzędzia i metody nauczania, jak również program nauczania. Jednym z istotnych priorytetów projektu jest nabycie przez nauczycieli praktycznej wiedzy i umiejętności metodycznych niezbędnych do nauczania dwujęzyczności oraz nauczanie i uczenie się języków obcych poprzez zaangażowanie nauczycieli zatrudnionych w organizacji do aktywnego uczestnictwa w szkoleniach zagranicznych. Celem uczestnictwa nauczycieli w kursach jest podniesienia poziomu kompetencji językowych w zakresie komunikowania się w języku angielskim oraz zapoznanie się z ideą nauczania dwujęzycznego. Ponadto, udział w kursach metodycznych stanowić będzie okazję do poznania skutecznych metod i form nauczania języka angielskiego oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z przedstawicielami kadry szkół europejskich.
W konkluzji, realizacja projektu przyniesie długotrwałe i owocne rezultaty dla całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli, które będą widoczne nie tylko w trakcie realizacji głównych zadań projektowych, ale również po jego zakończeniu.

 

Regulamin rekrutacji uczestników projektu

Harmonogram działań

Zespół Erasmus Plus w składzie:
Iwona Rembowska - koordynator
Ewa Fundowicz
Magdalena Kosiec
Sylwia Makuch
Barbara Stojak