V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Wsparcieppsych

O wartościach, którymi warto kierować się  w życiu rozmawiały wolontariuszki V LO  z dziećmi    Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. W dniu 12.06.2018r.  uczennice    z klasy II e : Dominika Adamczyk, Iwona Jęczyńska, Zuzanna Klocek, Klaudia Rogala, Patrycja Zimałka  wraz z panią pedagog Anetą Musialik uczestniczyły   w wielopokoleniowym spotkaniu  w ZSSi PO.   Nasze uczennice   wspólnie z dziećmi niepełnosprawnymi i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej czytały  utwory , wiersze i rozmawiały  o wartościach, które były i są  nadal ponadczasowe w naszym życiu. Spotkanie było okazją do integracji z dziećmi oraz z osobami starszymi.

Za udział w tym przedsięwzięciu wolontariuszki otrzymały  podziękowanie – dyplom.

 

 

Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym,  

tel. 116 123 - bezpłatny telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym czynny jest codziennie od 14.00 do 22.00.

 

Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, tel. 116 111, www.116111.pl

Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Telefon jest czynny codziennie od godziny 12.00 do 22.00, wiadomość przez stronę internetową możesz przesłać całą dobę.

 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, tel. 800 12 12 12

Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00 i dyżurują pod nim psycholodzy, pedagodzy, prawnicy. Jeśli zadzwonisz w czasie, kiedy infolinia nie jest czynna, możesz nagrać wiadomość na sekretarkę i zostanie ona odsłuchana następnego roboczego dnia.

 

Niebieska Linia, tel.  801 12 00 02, www.niebieskalinia.org

Tu możesz zadzwonić, jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub znasz kogoś kto doświadcza takiej przemocy w domu. Połączenie z numerem Niebieskiej Linii jest płatne za pierwszy impuls według stawki operatora, telefon czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-22.00 oraz w  niedziele i święta w godzinach 8.00-16.00.

 

Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, tel. 801 199 990

Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.

 

Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne, tel. 801 889 880, www.uzaleznieniabehawioralne.pl

Z telefonu mogą korzystać wszystkie osoby, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi (od seksu, Internetu, hazardu, zakupów, jedzenia). Z konsultantami mogą porozmawiać również osoby bliskie osobom uzależnionym – rodzina, przyjaciele, znajomi. Infolinia  jest czynna codziennie od 17.00 do 22.00 z wyjątkiem świąt państwowych. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia lub wg stawki operatora sieci komórkowej.

 

Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich, tel. 800 108 108

Działa w dni powszednie od 14:00 do 20:00. Adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie, zasięgnąć porady.

 

Ośrodki Interwencji Kryzysowej

interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji-kryzysowej

 

Uwaga maturzyści

Wszyscy uczniowie, którzy nie wiedzą jaki wybrać kierunek studiów i zawód mogą skorzystać z porad specjalistów.

20 lutego (piątek) w godz. 8.30- 12.30 pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 3 będą dyżurować w naszej szkole i udzielać porad w zakresie doradztwa zawodowego.

Punkt doradztwa zawodowego zorganizowany będzie w s. B4 (gabinet pedagoga i psychologa).Zachęcamy do skorzystania z porad specjalistów.

matura

pedagog i psycholog V LO

Zachęcamy uczniów do ubiegania się o STYPENDIUM SZKOLNE (socjalne).

  • Stypendium przysługuje uczniom mieszkającym i zameldowanym w Radomiu, których  dochód miesięczny na 1 członka w rodzinie nie przekracza 351 zł netto, a od 1 października 2012 r.( w związku ze zmianą ustawy  nastąpi zmiana kryterium dochodowego do 456 zł netto.)

UWAGA: wszyscy uczniowie, których dochód przekroczył 351 zł, a nie przekracza 456 zł także mogą składać wnioski o stypendium szkolne

  • Wnioski wraz z potrzebną dokumentacją należy złożyć do pedagoga szkolnego do dnia 14 września do godz. 12.00.
  • Wnioski dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Radomiu www.bip.radom.pl.( załatw sprawę- stypendia- pomoc materialna dla uczniów i w  szkole)oraz  w gabinecie pedagoga s. B4