V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Niemiecki w naszej szkole

VI Szkolny Konkurs Ortograficzny z Języka Niemieckiego Das Deutsch Diktat roztrzygnięty!

Mistrzynie niemieckiej ortografii to:

I miejsce - Natalia Podkowa kl.2a oraz Maja Jakubowska kl.2a
II miejsce - Magdalena Lenardt kl.1bj, Maja Krzysztofik kl.3f oraz Amelia Jaszczyk kl.2bj
III miejsce - Natalia Golus kl.2g

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka!

organizator
Rafał Kosior

 

XI SZKOLNY KONKURS NA PROJEKT KARKI ŚWIĄTECZNEJ I ŻYCZENIA W JĘZYKU NIEMIECKIM ROZTRZYGNIĘTY!!

Konkurs plastyczno – językowy spotkał się jak zwykle z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się pomysłowością i oryginalnością  wykonanych kartek bożonarodzeniowych. Jury doceniło prace sześciu uczennic, przyznając następujące nagrody:

I -miejsce: Maja Jarosz kl. 1d

II- miejsce: Marcelina Firlej kl. 1c

III- miejsce: Aleksandra Królikowska kl. 2fg ,  Martyna Górska kl. 2cg

wyróżnienia:

Agnieszka Kruk kl. 3d

Dominika Wojciechowska kl. 3f

 Gratulujemy!!

 

           

 

W ramach ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus 12 listopada 2020 uczniowie klasy 2 Ag z grupy niemieckiej wraz z panią Julitą Markiewicz wzięli udział w spotkaniu online z Marvinem Fandrei, niemieckim studentem z Berlina i aktywistą Instytutu Goethego, który przybliżył im temat życia codziennego (m.in. nauki, studiów, czasu wolnego, zainteresowań) młodych ludzi w Niemczech, w tym również swojego, a także odpowiadał na różne, nurtujące naszych uczniów, pytania dotyczące Niemiec, Niemców, ich kultury i zwyczajów.

Na zakończenie spotkania uczniowie przygotowali dla naszego gościa quizz. Niektóre pytania okazały się być bardzo oczywiste, ale niektóre bardzo…zaskakujące :) Na szczęście Marvin zaliczył test :)

Gratulujemy i życzymy dużo radości i przyjemności w dalszym „odkrywaniu” Polski.

 

X Szkolny Konkurs  Świąteczny na projekt Kartki Bożonarodzeniowej z życzeniami  w języku niemieckim spotkał się po raz kolejny z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się dużą pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.  Nauczyciele germaniści nagrodzili 5  najciekawszych prac.

I miejsce – Gabriela Fortuna  kl. 1b

II miejsce – Julia Kucharska  kl. 3d

III miejsce – Milena Walas  kl. 1d

Wyróżnienia  - Martyna Górska kl.1cg   i  Martyna Krak kl. 2d

Gratulujemy!

13 grudnia odbył się X Szkolny Konkurs Recytatorski w języku niemieckim. Młodzi recytatorzy deklamowali wiersze w języku Goethego o tematyce związanej z Adwentem i Bożym Narodzeniem.  Jury w składzie:  pani dyrektor Elżbieta Bartkiewicz, pani Barbara Stojak oraz pan Rafał Kosior przyznało:

I miejsce – Roksana Lis  kl. 2f

II miejsce – Wiktoria Maciąg kl. 2a

III miejsce – Małgorzata Olszańska kl.1b

oraz wyróżnienia:  Patrycja Potrząsaj kl.1cg  oraz Natalia Przygodzka kl. 1dg

Gratulujemy!

Brawo MYSmile

Nasza szkoła dołączyła właśnie do ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus!
Organizatorem projektu jest Goethe-Institut w Warszawie. Jesteśmy zatem jedną z dwustu szkół angażujących się w nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego w szkołach! Celem projektu jest propagowanie języka niemieckiego i kultury Niemiec. W projekcie Deutsch Plus zaplanowano liczne aktywności i imprezy dla nauczycieli i uczniów oraz wymianę informacji pomiędzy dyrektorami, gronem pedagogicznym, czy też rodzicami uczniów z zrzeszonych szkół.

Projekt objęła patronatem Ambasada Niemiec w Polsce.

W ramach ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus 7 października 2019 gościliśmy w naszej szkole Bodil Jessen, studentkę germanistyki z Göttingen, która na spotkaniu z młodzieżą klas 1A i 1 Ag przybliżyła temat życia codziennego (m.in. nauki, czasu wolnego, zainteresowań) młodych ludzi w Niemczech, a także odpowiadała na różne, nurtujące naszych uczniów, pytania dotyczące Niemiec, Niemców, ich kultury, obyczajów, zwyczajów, a nawet historii. Na zakończenie spotkania uczniowie „przepytali” naszego gościa, zadając bardzo różne pytania dotyczące naszego kraju! Musimy jednak przyznać, ze Bodil całkiem nieźle, jak na krótki pobyt w Polsce, poradziła sobie z 21 pytaniami, które nie zawsze były i dla nas Polaków oczywiste – czy wiecie z ilu liter składa się polski alfabet, lub ile wynosi maksymalna dozwolona prędkość na polskich autostradach Smile?

Julita Markiewicz, Karina Zgrzebniak

 

W dniach 15. – 20. września uczniowie V LO odwiedzili swoich niemieckich kolegów ze szkoły partnerskiej IGS Anna Seghers w Mainz. Podczas kilkudniowego pobytu w stolicy Nadrenii nasi uczniowie poznali zabytki miasta, wspólnie ze swoimi niemieckimi partnerami stworzyli pracę projektową dotyczącą roli mediów społecznościowych w życiu młodych ludzi. Katedra w Kolonii i Muzeum Czekolady, a także pobyt w Muzeum Komunikacji we Frankfurcie wywarły na młodzieży duże wrażenie. Wspólna wędrówka do pomnika Germanii zakończona piknikiem nad doliną Renu oraz rejs promem do uroczych nadreńskich miejscowości turystycznych Bingen i Rüdesheim pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów. Kilka dni spędzonych w rodzinach niemieckich partnerów było świetną okazją do poznania codziennego życia, zwyczajów i doskonalenia umiejętności językowych. Czas spędzony w Mainz minął niestety bardzo szybko, a we wrześniu przyszłego roku spotkamy się znowu w Radomiu!
Rafał Kosior
Barbara Stojak

Wymiana z Moguncją współfinansowana jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Europejski Dzień Języków to święto ustanowione przez Radę Europy propagujące różnorodność językową . Nasza szkoła włączyła się również w tę akcję. Uczennice klasy 2d przygotowały plakaty, rebusy, zagadki oraz łamańce językowe w kilku językach europejskich.


Pozdrawiamy międzynarodowo

Salut ! Hello! Zdravo! Aloha! Ola! bonjour ! Grüß dich ! Hola !

IX Szkolny Konkurs  Świąteczny na projekt Kartki Bożonarodzeniowej z życzeniami  w języku niemieckim spotkał się po raz kolejny z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się dużą pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.  Nauczyciele germaniści nagrodzili 5  najciekawszych prac.

I miejsce – Natalia Brzezińska  kl. 1c

II miejsce – Julia Siczek  kl. 1d

III miejsce – Martyna Krak  kl. 1d

Wyróżnienia  - Karolina Gucwa kl. 3h  i  Julia Kucharska kl. 2d