V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Angielski w naszej szkole

13 lutego wszystkie klasy dwujęzyczne obejrzały w warszawskim Teatrze Buffo spektakl w języku angielskim zatytułowany „1984”. Była to teatralna adaptacja słynnej powieści Georga Orwella „Rok 1984” w wykonaniu grupy teatralnej TNT Theatre Britain, występującej gościnnie w Warszawie. Wykonawcy zachwycili publiczność świetnym warsztatem aktorskim i wokalnym, a emocje, jakie spektakl wywołuje na długo pozostaną w pamięci. Dla uczniów klas dwujęzycznych była to dodatkowo lekcja języka angielskiego w najlepszym wydaniu.

We wtorek 10 października uczniowie naszej szkoły uczcili EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÒW, który z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską ma na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy oraz bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Z tej okazji uczniowie V LO wraz z nauczycielami języków obcych przygotowali gry i zabawy językowe mające na celu zapoznanie uczestników z kulturą oraz językiem wybranych krajów europejskich: Bułgarii, Węgier, Malty, Holandii, Słowenii, Litwy, Szkocji oraz Łotwy. Przygotowane stanowiska obfitowały w ciekawostki dotyczące wspomnianych państw, jak również typowe dla danego kraju regionalne potrawy. Lingwistyczne zadania z którymi mieli okazję zmierzyć się nasi uczniowie oraz doznania smakowe będą być może zachętą do odwiedzenia tych krajów i nauki kolejnych języków obcych!

W dniach 14-17 września uczennice klas dwujęzycznych Magdalena Lenardt, Hanna Wołoszyn i Gabriela Michalec wzięły udział w konferencji JASMUN.  Konferencje Model United Nations (MUN) organizowane są przez uczniów i studentów na całym świecie. Uczestnicy w wieku 15-22 lat w biorą udział w symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych wcielając się w role delegatów reprezentujących państwa członkowskie ONZ i debatując na różne tematy dotyczące problemów współczesnego świata. Przygotowanie do konferencji to wielogodzinna praca oparta na źródłach anglojęzycznych. Delegaci pracują w komitetach będących odwzorowaniem struktury ONZ, przedstawiają stanowisko reprezentowanego kraju, następnie w grupach przygotowują rezolucje, a zaprezentowane przez nich postulaty są przedmiotem burzliwych dyskusji prowadzonych w grupach roboczych. Uczestnicy muszą wykazać się tu biegłą znajomością języka angielskiego i wiedzą o współczesnym świecie. Nasze delegatki sprostały wszystkim wymaganiom i dzielnie reprezentowały wybrane kraje w Komitecie Praw Człowieka (Human Rights Committee) próbując zaradzić problemowi rekrutacji dzieci do wojska - praktykom, które wciąż mają miejsce w wielu krajach na świecie. Opiekę nad naszymi delegatkami sprawowały panie Magdalena Kosiec i Dorota Kacprzak  
 

W dniach 24-29 września uczniowie klas dwujęzycznych odwiedzili Anglię. Pierwsze pięć dni spędzili w Londynie, gdzie zobaczyli między innymi Tower of London, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Trafalgar Square, chińską dzielnicę Chinatown oraz słynną zmianę warty w Backingham Palace. Mieli okazję płynąć statkiem po Tamizie i odwiedzić kilka znanych muzeów, w tym British Museum, Museum of Natural History, Museum of Science, National Maritime Museum. Udali się też do Greenwich, gdzie przebiega południk zerowy i można stanąć na półkulach wschodniej i zachodniej jednocześnie. Odwiedzili również dwie słynne galerie sztuki: National Gallery i Tate. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Warner Bros Studio (miejsce powstania filmów z serii Harry Potter) oraz Madame Tussauds  - muzeum figur woskowych znanych postaci. Ostatni dzień to wycieczka do Cambridge, jednego z najstarszych uniwersyteckich miast w Europie. W czasie całego pobytu uczniowie mieszkali u rodzin angielskich, co dało im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w codziennych konwersacjach. Opiekunami wycieczki były panie: Dorota KacprzakAnna Rychlicka, Agata Ugrewicz, Agnieszka Bębenek i Justyna Dwornik.

 

6 czerwca 2023 roku o godzinie 11:30 w Audytorium Primum Akademii Handlowej Nauk Stosowanych odbyła się gala wręczenia nagród za udział w konkursie Językowym TEST YOURSELF – SPRAWDŹ SIĘ PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY! Nagrody zostały wręczone przez panią dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu Elżbietę Bartkiewicz, panią kierownik Studium Języków Obcych w AHNS Natalię Dudzińską oraz dyrektor metodyczną szkoły językowej English College, Annę Machlarz. Uroczystość uświetnił występ studentów AHNS Gabrysi i Marcina, którzy zagrali na skrzypcach i fortepianie oraz mogliśmy spotkać się z Native Speaker ze szkoły językowej English College.

Pragniemy podziękować osobom zaangażowanym w tym uczennicom V LO Nataszy Jakubiak, Magdzie Lenardt i Natalii Kijas za pomocą przy organizacji oraz naszemu zdolnemu uczniowi Mateuszowi Skurosza za przygotowanie oprawy fotograficznej.

DZIEKUJEMY NASZYM PARTNEROM Akademii Nauk Stosowanych w Radomiu https://ahns.pl/ Szkole językowej English College https://www.englishcollege.pl/ za zaangażowanie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom!!!

Zapraszamy na drugą edycję 🥰 już nie możemy się doczekać.

Nauczyciele VLO

Sylwia Makuch

Monika Pietrzyk

Małgorzata Szczepaniak