V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Angielski w naszej szkole

We wtorek 10 października uczniowie naszej szkoły uczcili EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÒW, który z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską ma na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy oraz bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Z tej okazji uczniowie V LO wraz z nauczycielami języków obcych przygotowali gry i zabawy językowe mające na celu zapoznanie uczestników z kulturą oraz językiem wybranych krajów europejskich: Bułgarii, Węgier, Malty, Holandii, Słowenii, Litwy, Szkocji oraz Łotwy. Przygotowane stanowiska obfitowały w ciekawostki dotyczące wspomnianych państw, jak również typowe dla danego kraju regionalne potrawy. Lingwistyczne zadania z którymi mieli okazję zmierzyć się nasi uczniowie oraz doznania smakowe będą być może zachętą do odwiedzenia tych krajów i nauki kolejnych języków obcych!

W dniach 14-17 września uczennice klas dwujęzycznych Magdalena Lenardt, Hanna Wołoszyn i Gabriela Michalec wzięły udział w konferencji JASMUN.  Konferencje Model United Nations (MUN) organizowane są przez uczniów i studentów na całym świecie. Uczestnicy w wieku 15-22 lat w biorą udział w symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych wcielając się w role delegatów reprezentujących państwa członkowskie ONZ i debatując na różne tematy dotyczące problemów współczesnego świata. Przygotowanie do konferencji to wielogodzinna praca oparta na źródłach anglojęzycznych. Delegaci pracują w komitetach będących odwzorowaniem struktury ONZ, przedstawiają stanowisko reprezentowanego kraju, następnie w grupach przygotowują rezolucje, a zaprezentowane przez nich postulaty są przedmiotem burzliwych dyskusji prowadzonych w grupach roboczych. Uczestnicy muszą wykazać się tu biegłą znajomością języka angielskiego i wiedzą o współczesnym świecie. Nasze delegatki sprostały wszystkim wymaganiom i dzielnie reprezentowały wybrane kraje w Komitecie Praw Człowieka (Human Rights Committee) próbując zaradzić problemowi rekrutacji dzieci do wojska - praktykom, które wciąż mają miejsce w wielu krajach na świecie. Opiekę nad naszymi delegatkami sprawowały panie Magdalena Kosiec i Dorota Kacprzak  
 

W dniach 24-29 września uczniowie klas dwujęzycznych odwiedzili Anglię. Pierwsze pięć dni spędzili w Londynie, gdzie zobaczyli między innymi Tower of London, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Trafalgar Square, chińską dzielnicę Chinatown oraz słynną zmianę warty w Backingham Palace. Mieli okazję płynąć statkiem po Tamizie i odwiedzić kilka znanych muzeów, w tym British Museum, Museum of Natural History, Museum of Science, National Maritime Museum. Udali się też do Greenwich, gdzie przebiega południk zerowy i można stanąć na półkulach wschodniej i zachodniej jednocześnie. Odwiedzili również dwie słynne galerie sztuki: National Gallery i Tate. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Warner Bros Studio (miejsce powstania filmów z serii Harry Potter) oraz Madame Tussauds  - muzeum figur woskowych znanych postaci. Ostatni dzień to wycieczka do Cambridge, jednego z najstarszych uniwersyteckich miast w Europie. W czasie całego pobytu uczniowie mieszkali u rodzin angielskich, co dało im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w codziennych konwersacjach. Opiekunami wycieczki były panie: Dorota KacprzakAnna Rychlicka, Agata Ugrewicz, Agnieszka Bębenek i Justyna Dwornik.

 

6 czerwca 2023 roku o godzinie 11:30 w Audytorium Primum Akademii Handlowej Nauk Stosowanych odbyła się gala wręczenia nagród za udział w konkursie Językowym TEST YOURSELF – SPRAWDŹ SIĘ PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY! Nagrody zostały wręczone przez panią dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu Elżbietę Bartkiewicz, panią kierownik Studium Języków Obcych w AHNS Natalię Dudzińską oraz dyrektor metodyczną szkoły językowej English College, Annę Machlarz. Uroczystość uświetnił występ studentów AHNS Gabrysi i Marcina, którzy zagrali na skrzypcach i fortepianie oraz mogliśmy spotkać się z Native Speaker ze szkoły językowej English College.

Pragniemy podziękować osobom zaangażowanym w tym uczennicom V LO Nataszy Jakubiak, Magdzie Lenardt i Natalii Kijas za pomocą przy organizacji oraz naszemu zdolnemu uczniowi Mateuszowi Skurosza za przygotowanie oprawy fotograficznej.

DZIEKUJEMY NASZYM PARTNEROM Akademii Nauk Stosowanych w Radomiu https://ahns.pl/ Szkole językowej English College https://www.englishcollege.pl/ za zaangażowanie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom!!!

Zapraszamy na drugą edycję 🥰 już nie możemy się doczekać.

Nauczyciele VLO

Sylwia Makuch

Monika Pietrzyk

Małgorzata Szczepaniak

W dniu 26 maja 2023r odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Krajach anglojęzycznych.

Celem konkursu było:

1. Sprawdzenie wiedzy uczniów o Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.2. Zachęcenie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy o krajach anglojęzycznych – ich historii, kulturze, geografii, zwyczajach, świętach.3. Wzbudzenie zainteresowania językiem angielskim.4. Zachęcanie do pozytywnej rywalizacji i rozwijania swoich ambicji.W konkursie wzięło udział 19 osób z klas 1b, 1c, 2b, 3b, 2a, 2f, 3a, 3g. Uczniowie rywalizowali pisząc test w dwóch kategoriach: klasy dwujęzyczne: oraz klasy z rozszerzonym jez. angielskim.

W kategorii klas dwujęzycznych

I miejsce- Oliwia Gomuła kl 3B

II miejsce - Amelia Jaszczyk  3B

III miejsce Kuba Góźdź  2B

W kategorii klas z rozszerzonym językiem angielskim:

I miejsce- Julia Karaś kl 2A

II miejsce - Filip Czarnecki 3A

III miejsce Maja Jakubowska 3A

 

Serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród odbędzie się na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.

Organizatorkami konkursu były panie Magdalena Kosiec i  Anna Rychlicka

W dniu 26 maja 2023r odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Krajach anglojęzycznych.

Celem konkursu było:

1. Sprawdzenie wiedzy uczniów o Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.2. Zachęcenie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy o krajach anglojęzycznych – ich historii, kulturze, geografii, zwyczajach, świętach.3. Wzbudzenie zainteresowania językiem angielskim.4. Zachęcanie do pozytywnej rywalizacji i rozwijania swoich ambicji.

W konkursie wzięło udział 19 osób z klas 1b, 1c, 2b, 3b, 2a, 2f, 3a, 3g. Uczniowie rywalizowali pisząc test w dwóch kategoriach: klasy dwujęzyczne: oraz klasy z rozszerzonym jez. angielskim.

W kategorii klas dwujęzycznych

I miejsce- Oliwia Gomuła kl 3B

II miejsce - Amelia Jaszczyk  3B

III miejsce Kuba Góźdź  2B

W kategorii klas z rozszerzonym językiem angielskim:

I miejsce- Julia Karaś kl 2A

II miejsce - Filip Czarnecki 3A

III miejsce Maja Jakubowska 3A

 

Serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród odbędzie się na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.

Organizatorkami konkursu były panie Magdalena Kosiec i  Anna Rychlicka

WYNIKI end

Szanowni Państwo!

Z ogromną radością pragniemy ogłosić oczekiwane wyniki Konkursu Językowego TEST YOURSELF – SPRAWDŹ SIĘ PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY!

I miejsce zajęła Emilia Kwiatkowska

uczennica Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Radomiu z wynikiem 94%

II miejsce Ex aequo zajęli:
Hanna Słomińska

uczennica I Społecznej Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego z wynkiem 91%

Marcel Kramek

uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Adama Mickiewicza w Radomiu z wynkiem 91%


Wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 11:30, 6 czerwca 2023 roku w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu przy ulicy Romualda Traugutta 61a. Mamy zaszczyt zaprosić finalistów wraz ze swoimi klasami na spotkanie z Native Speakerem.

Czytaj więcej...

Foto relacja z Finału konkursu TEST YOURSELF – SPRAWDŹ SIĘ PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY! organizowanego 16 maja 2023 roku na auli Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu
Uczniowie zmierzyli się z testem, który swoją formułą przypominał egzamin ósmoklasisty, co stanowiło dla nich kolejną próbę sił przed właściwym egzaminem.
Wyniki 22-23.05.2023r. Trzymamy kciuki!

 


  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu vlo-traugutt.radom.pl
  • Szkoła Języków Obcych English college Szkoła Języków Obcych - English College. Kursy języka angielskiego Radom. www.englishcollege.pl
  • Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu ahns.pl

.

16 mają 2023r. wszystkie klasy dwujęzyczne  (1c, 1b, 2b, 3b) wzięły udział w Pierwszej Młodzieżowej Konferencji Językowej pt. "Język jest muzyką" Wydarzenie odbyło się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Uczestnicy wysłuchali kilku prelekcji związanych z językiem (głównie angielskim i niemieckim) i muzyką, a także sprawdzili się w quizzie z języka angielskiego.

Nasza uczennica, Nikola Basaj z klasy 2b zdobyła jedną z głównych nagród, gratulujemy.

Wydarzenie uświetnił koncert muzyki klasycznej.

 

IIETAP