V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Kolejny rok działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Ogólnopolska inauguracja odbyła się w V LO im. Romualda Traugutta w Radomiu 

Minister sportu, prezydent Radomia, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, parlamentarzyści, trenerzy, nauczyciele i wychowankowie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych byli gośćmi radomskiego liceum im. Traugutta. To właśnie w tej placówce edukacyjnej od 10 lat mieści się popularny SOS.  

Dawno w Radomiu nie gośiło jednocześnie i w tym samym miejscu tyle osobowości związanych ze sportem, a szczególnie z piłką siatkową. Okazją była Ogólnopolska Inauguracja Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, która odbyła się w hali sportowej V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, prezydent miasta Radosław Witkowski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. Nie zabrakło szefa projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, legendarnego trenera Waldemara Wspaniałego. Lista przybyłych na uroczystość była znacznie dłuższa. W hali liceum Traugutta gościli samorządowcy, parlamentarzyći, trenerzy, działacze PZPS. Oczywiście nie zabrakło wychowanków radomskiego ośrodka, który w V LO działa od 2012 roku, czyli od początku realizowania ogólnopolskiego projektu.

- To duże wyróżnienie dla naszej szkoły, regionu i całej społeczności siatkarskiej. Nasz ośrodek od wielu lat pracuje ciężko na dobrą opinię, mamy wiele sukcesów, mamy się czym pochwalić. Mury naszej szkoły opuściło wielu wybitnych absolwentów i myślę, że też jest to przyczynek do tego, że władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ministerstwa Sportu powierzyły nam to zadanie - skomentował Andrzej Sitkowski, trener RCS Czarnych Radom i Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Obecnie w programie SOS uczestniczy blisko 200 szkół z całej Polski. - Siatkarskie Ośrodki Szkolne są w mojej ocenie najlepszym przykładem projektu szkoleniowego, który wdrażaliśmy w ostatnich latach i życzę innym związkom sportowym, aby czerpały pełnymi garściami z tych doświadczeń, aby inne dyscypliny rozwijały się tak dobrze, jak rozwija się w Polsce siatkówka - mówił Kamil Bortniczuk, minister sportu.

Z projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych już teraz wywodzi się wielu reprezentantów Polski młodego pokolenia.

- Taki był cel programu, żeby szukać i szkolić zdolną młodzież. Zaczyna ona zajęcia w naszym programie już w wieku 12 lat i to się sprawdza. Na dziś mamy ponad 10 tysięcy dzieci i 700 nauczycieli. Jak na razie są same plusy tego projektu. W końcu w naszym kroju został utworzony i jest realizowany systemowy program szkolenia młodzieży - zaznaczył Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Tymczasem zastępca prezydenta miasta Mateusz Tyczyński podkreślił, że projekt działa wzorowo i jest to tzw. praca zespołowa.

- Ministerstwo, PZPS oraz samorząd dokładają starań, by program działał jak należy. Cieszymy się, że taki ośrodek mamy w Radomiu, gdzie siatkówka jest bardzo popularna. W ogóle w Radomiu stawiamy na sport i jako miasto nigdy od tej dziedziny życie się nie odwrócimy - mówił wiceprezydent Radomia.