V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Woda to cudowna substancja, ale w pełni doceniamy jej wartość dopiero wtedy kiedy jej brakuje. Dlatego co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku po raz pierwszy do tej akcji włączyła się nasza szkoła. Z tej okazji Zespół Erasmus+ zaplanował szereg akcji w dniach 21 -25 marca. A dokładnie: na godzinach wychowawczych wychowawcy przeprowadzili zajęcia w oparciu o prezentacje przygotowane przez p. Ewę Fundowicz na temat wody, jej  dostępności, globalnego znaczenia dla całej Ziemi, niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony.

Zorganizowaliśmy też kilka innych działań dla uczniów:

 

1. Po obejrzeniu prezentacji klasy brały udział w grze Kahoot. Uczniowie rozwiązywali ciekawe quizy opracowane przez p.Barbarę Stojak. Dodatkowo mogli wziąć udział w konkursie na Forms również przygotowanym przez p.Barbarę Stojak.
Zwyciężczynią internetowego konkursu szkolnego WODA została Natalia Podkowa z klasy 2A.
2. Odbył się konkurs fotograficzny dla uczniów pt. WODA W OBIEKTYWIE, opracowany i przeprowadzony przez p.Ewę Fundowicz oraz p.Iwonę Rembowską. Wpłynęło bardzo dużo prac. Wszystkie piękne, każda w swoim rodzaju. Dlatego wybór był nie lada trudnym zadaniem. Postanowiliśmy wyłonić 3 najlepsze prace oraz wyróżnić 4.

WYNIKI:
I miejsce: Maria Mazurkiewicz 1E  Wiosenne popołudnie
II miejsce: Oliwia Suwała 1A Bez tytułu
III miejsce: Anna Wojcieszek 1H Woda w pudełku

Wyróżnienia:
Katarzyna Kalbarczyk 1A
Wanesa Błasińska 1G
Natalia Bujak 1A
Natalia Podkowa 2A

3. Uczniowie z klas p. Magdaleny Kosiec oraz p.Iwony Rembowskiej  przygotowali plakaty oraz życzenia w języku angielskim z okazji Dnia Wody, które zostały wywieszone na tablicach szkolnych.  
4. Uczniowie wysłuchali audycji w radiowęźle na temat wody przygotowanej przez p. Sylwię Makuch i poprowadzonej przez uczniów klasy 3B.
5. W dniu szkolnych obchodów Dnia Wody uczniowie mieli na sobie strój w kolorze niebieskim.

Mamy nadzieję, że nasz cel został osiągnięty i zwróciliśmy uwagę na bezcenną wartość wody i jej znaczenie dla całej naszej planety. Dziękujemy wszystkim za udział.
Wnioskiem z naszych działań jest stwierdzenie, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za stan wody na Ziemi i niestety samo oszczędzanie wody to za mało. Co możemy robić? Możemy uczyć się i być świadomi obecnego stanu rzeczy aby opracowywać nowe technologie i szukać nowych bezpiecznych rozwiązań. Dzięki tej wiedzy możemy żyć tak aby tej wody zdrowej i czystej nigdy nie zabrakło na Ziemi, bo jak napisał A. Saint-Exupery o wodzie: Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.

Iwona Rembowska