V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Uczniowie VLO wraz z Nauczycielami obejrzeli w Resursie Obywatelskiej wystawę prac Absolwenta naszej szkoły Pana Jerzego Jarzyńskiego pt. "Prace nieznane". Została ona zorganizowana w 15. rocznicę śmierci Artysty. Na ekspozycji były pokazane różne techniki zarówno graficzne, jak i malarskie.

Prace te udostępniła z archiwum prywatnego żona Artysty Maria Jarzyńska,

która osobiście zaprosiła społeczność VLO na wystawę. Najbardziej niezwykłym jest fakt, że prace te nigdy do tej pory nie były eksponowane. Mogliśmy zatem po raz pierwszy obejrzeć zarówno początkowe gipsoryty, barwne linoryty stanowiące ulubione techniki Autora, jak i inne wykonane w technice mieszanej, obrazy malowane temperą lub też wycinane w folii lub rysowane tuszem.

Jerzy Jarzyński jest znanym artystą. W swoim dorobku artystycznym miał 17 wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych, także ogólnopolskich. Jego prace znajdują  się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwecja, USA, Kanada, Włochy, Norwegia, Austria, Malta i Mozambik).