V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta


Jak zachęcić ludzi do uprawiania sportu? Część z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny w życiu człowieka jest sport i wszelka aktywność fizyczna, jednak na świecie miliony ludzi zapomina o tym.
Współczesny człowiek nie traktuje sportu jako sposobu na życie, co często jest wielkim błędem. Jak więc zachęcić ludzi do uprawiania sportu? Jednym z lepszych sposobów, by zachęcić ludzi do aktywności fizycznej, jest mówienie o tym, co grozi nam, gdy nie podejmujemy się żadnych ćwiczeń. Trzeba im przypominać, że sport to zdrowie, a gdy całkowicie omijamy go w naszym życiu jesteśmy mniej odporni na wiele chorób i schorzeń, takich jak: Choroby serca, Nadciśnienie tętnicze, Otyłość, Osteoporoza, Udar mózgu, Depresja, Rak jelita grubego, Nowotwory piersi i prostaty, Cukrzyca.
Brak siły mięśniowej, szczególnie kończyn dolnych, jest główną przyczyną upadków Następny krok, to wspomnienie o tym, co zmienia się na lepsze w naszym organizmie, gdy prowadzimy zdrowy, sportowy tryb życia. Warto wspomnieć o tym, że sport wzmacnia naszą tkankę mięśniową, dzięki czemu jesteśmy silniejsi, stawy i serce. Ćwiczenia także dobrze wpływają na przemianę materii, redukcję stresu, bezsenność, problemy ze skórą, funkcjonowanie naszego organizmu i jego odporność, skład krwi. Dzięki wcześniej wymienionym zaletą otrzymujemy jeszcze więcej pozytywnych zmian w naszym życiu! Wyglądamy dużo młodziej,

jesteśmy zwinniejsi, nasza kondycja jest dużo lepsza (już nie jest dla nas wyzwaniem biegnięcie na przystanek, gdy zbyt długo pośpimy!), zgrabna sylwetka, siła i lepsze samopoczucie. Przedstawmy sport, jako coś, co może wypełnić nasz wolny czas i zabić nudę! Przecież sport nie musi być obowiązkiem i niekoniecznie trzeba uprawiać go codziennie. Zdrowiej jest, gdy między treningami mamy krótką przerwę (najlepiej 1-2dniową), a częstotliwość ćwiczeń zależy tylko od nas! Zdrowy tryb życia jako przyjemność i wypełnienie dnia jest dużo milszą perspektywą niż traktowanie go jako obowiązek! Wspomnijmy o tym, że ćwiczenia nie muszą być trudne, ani męczące, a mogą nam sprawiać przyjemność! Dla osób opornych dobrym wyjściem jest joga, lub ćwiczenia na obiektach stacjonarnych (np. bieżnia, rowerek). Dobrym wyjściem są też ćwiczenia aerobowe (np. bieganie), które nie wymagają od nas dużego wysiłku, a kształcą naszą wytrzymałość i kondycje. Zaproponuj wspólne ćwiczenie lub treningi grupowe! Myślę, że towarzystwo jest dobrym wyborem dla osób początkujących, jesteśmy wtedy bardziej zmotywowani i chętni do działania, do tego wkracza zdrowa rywalizacja, która dodatkowo pcha nas ku lepszemu! Nie zapomnij dodać, że sport to często też zabawa! Granie w piłkę, to nie tylko ciągłe ćwiczenia, to też ogromna frajda i możliwość zacieśniania więzi. Trening też nie musi być żmudną czynnością, możemy dobrze się bawić ćwicząc, na przykład uczęszczając na zajęcia zumby. Najważniejsze! Ruch, sport, ćwiczenia zawsze kończą się jednym: ogromną satysfakcją. To, że robimy coś ze swoim życiem, ciałem i przyszłością wprawia nas w dumę i podnosi samoocenę! Sport to zdrowie, nie należy o tym zapominać. Powinniśmy starać się zachęcić jak największa ilość osób. Twoim zadaniem domowy jest poruszenie z fotela kilku bliskich osób i pokazanie im piękno zdrowego życia!
Opracowała Marta Michalczewska kl. 2d