V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Wymiana V LO Radom – Anna Seghers Schule Mainz

14- 22 września 2017

Jak zwykle od 19 lat we wrześniu ( jak ten czas leci!) odbyło się spotkanie młodzieży niemieckiej i polskiej w ramach wymiany międzyszkolnej. Uczniowie niemieckiej szkoły im. Anny Seghers powitali grupę „Trauguttczaków” w swojej nowoczesnej stołówce szkolnej, gdzie przy wspólnym śniadaniu był czas na powitanie, zapoznanie oraz wspomnienia z ostatniej wymiany.

 

Atmosfera od początku była wspaniała i przypominała spotkanie starych przyjaciół, którzy co prawda dawno się nie widzieli, ale nadal świetnie się rozumieją. Tak zwanym „nowym” uczestnikom wymiany od razu udzielił się dobry nastrój – w niepamięć poszły wszelkie obawy i niepokoje.

 Czekał nas niezapomniany tydzień i wiele propozycji wspólnego spędzania czasu, zarówno podczas wycieczek, zajęć projektowych i szkolnych, wizyt w muzeach ( muzeum Gutenberga w Mainz, Medienmuseum w Frankfurt/Rhein) i domach sławnych Niemców (dom Beethovena w Bonn ), jak i czas spędzony z rówieśnikami niemieckimi i ich rodzinami.

Idea wymiany międzynarodowej głosi niwelowanie barier między kulturami – zadanie to zostało zrealizowane podczas licznych spotkań towarzyskich! Trudne tematy dotyczące II wojny światowej i zaszłości polsko- niemieckich zostały poruszone w dyskusji w Polskim Instytucie w Darmstadt.

 Nie można również zapomnieć o takich kulturoznawczo ważnych przeżyciach jak jarmark na rynku w Mainz, zakupy w Primarku we Frankfurcie  wspólne spacery nad Renem  wizyta w Parlamencie Rheinland -Pfalz i spotkanie z ministrem edukacji panem Eckartem Lensch.  

Spędziliśmy z przyjaciółmi z Niemiec wspaniały i pełen przeżyć tydzień, więc nic dziwnego, że pożegnaniu towarzyszyły łzy wzruszenia… Tajemnicą pozostaną przyczyny tego wzruszenia, chociaż, kiedy usłyszeliśmy od jednego z polskich uczniów słowa: „Mógłbym tu zostać!”, wiedzieliśmy, że cel wymiany został osiągnięty. Keine Grenzen …

Barbara Stojak

Rafał Kosior

Projekt  współfinansowany jest ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.