V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Sport, czyli wszelka aktywność fizyczna. To najprostsze określenie tej dziedziny, która na stałe wpisała się w życie człowieka.

Za sport możemy więc uznać każdy ruch, który pomaga w utrzymaniu fizycznej sprawności naszego ciała, który pomaga nam się zrelaksować i pozbyć stresu. Sport pomoże nam także w walce z otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnym, a tym samym przyczyni się do wydłużenia naszego życia. Rodzajów dyscyplin sportowych, które może uprawiać przeciętny człowiek jest wiele. Każdy z nas może więc dostosować uprawiany przez siebie sport do swoich możliwości finansowych, do czasu jaki może przeznaczyć na jego uprawianie, ale także do swojej osobowości.
Będą bowiem wśród nas tacy, którzy będą woleli uprawiać sport indywidualnie, ale będą też i tacy, którym bardziej będzie odpowiadał sport zespołowy. Uprawianie sportu nie zawsze musi wiązać się również z koniecznością zakupu specjalistycznego sprzętu czy odpowiedniego stroju. Nie musimy też zapisywać się do klubu sportowego lub szukać indywidualnego trenera czy instruktora. Jogging możemy przecież uprawiać sami.

 

Są jednak i takie rodzaje sportowej aktywności, które wymagają zaangażowania środków finansowych i zaangażowania instruktora. Do takiego rodzaju sportu należy narciarstwo. Osoby, które pragną zimą pojeździć na nartach muszą przeznaczyć na jego uprawianie niemałe środki finansowe. Wiążą się one przede wszystkim z zakupem nart, gogli i odpowiedniej odzieży. Często musimy też zatrudnić instruktora, który odkryje przed nami tajemnice wykonywania podstawowych ruchów. Narciarstwo wiąże się także z kosztami dojazdu do miejscowości, w których możliwe jest jego uprawianie, kosztami noclegów i wyciągów narciarskich. Niemniej jednak jest to popularna zimowa dyscyplina sportu. 
Mówi się często, że sport to zdrowie. Owszem, to prawda, ale uprawianie sportu może wiązać się z niebezpieczeństwem ulegnięcia wypadkowi i uszkodzeniem ciała. Dlatego naszą aktywność fizyczną musi poprzedzić rozgrzewka, która rozluźni stawy i rozgrzeje mięśnie, pozwoli nam także na uniknięcie ewentualnych urazów czy problemów z sercem. 
Rafał Bojarski, klasa II A