V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Siatkarze Czarnych Radom od lat przysparzają kibicom sportu w Radomiu niesamowitych emocji. Klub słynie w kraju ze szkolenia młodzieży, a flagowy zespół występuje w ekstraklasie, czyli siatkarskiej elicie.

 

WKS Czarni Radom SA- Polski klub siatkarski z siedzibą w Radomiu. W swojej historii siatkarze Czarnych zdobyli Puchar Polski w 1999 roku, a także 2-krotnie wywalczyli brązowy medal mistrzostw kraju w 1994 i 1995. W 2013 r. Czarni zostali mistrzem I ligi i otrzymali zaproszenie do PlusLigi. Czarni to także ich kibice. Tradycje siatkarskie w naszym mieście są ogromne. Świadczy o tym, choćby ilość sympatyków, przychodząca na mecze mistrzowskie. Warto dodać, że Czarni ściśle związani są z V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im Romualda Traugutta w Radomiu. Przykładów na potwierdzenie tego faktu jest wiele. Miedzy innymi trener seniorów Cerrad Czarnych Robert Prygiel to absolwent naszej szkoły. W V LO pracują także nauczyciele - trenerzy młodzieżowych zespołów Czarnych: Andrzej Sitkowski, Arkadiusz Sawiczyński i Łukasz Staniewski. A przecież klub należy do jednych z najlepszych szkolących młodzież w Polsce. Do osiągnięć drużyn młodzieżowych Czarnych należy wiele medali mistrzostw Polski, w tym złote i srebrne w kategorii juniorów i kadetów, a także w minisiatkówce dzieci.

 

 

Tymczasem drużyna seniorów - Cerrad Czarni - od dwóch sezonów rywalizuje w prestiżowej PlusLidze, rozgrywkach które dzięki poziomowi sportowemu znane są w całej Europie. W tym sezonie radomianie dotarli już do rozgrywek play - off, mając cały czas szansę nawet na wysokie piąte miejsce.

Nie tak dawno Czarni walczyli z Asseco Resovią Rzeszów o awans do strefy medalowej. - To jest coś, na co czeka się cały sezon - mówią siatkarze Asseco Resovii przed rozpoczęciem play-offów w PlusLidze. Mimo ambitnej postawy nasi przegrali z wicemistrzami Polski i uczestnikami Europejskich Pucharów i teraz pozostaje im gra o miejsca 5-8. W tej fazie radomscy siatkarze zmagają się z AZS Politechniką Warszawską.

Przypomnijmy jeszcze, że w sezonie zasadniczym Cerrad Czarni zdobyli 34 punkty, rzeszowianie praktycznie dwa razy więcej (67), ale oba pojedynki pomiędzy tymi zespołami były niezwykle zacięte. W Radomiu Asseco Resovia wygrała 3:1, ale dwa sety kończyły się dopiero grą na przewagi. W Rzeszowie goście sprawili sporą niespodziankę, przegrywając tylko 2:3.

Izabela Trześniewska, klasa IA, Rafał Bojarski, klasa IIA