V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

W dniach 29 września – 6 października 2014 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyło się spotkanie młodzieży w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniów naszej szkoły ze szkołą partnerską w Mainz (Niemcy) – IGS Anna Seghers Schule. Wymiana międzynarodowa V LO z Niemcami ma już, dzięki wsparciu Dyrekcji, Rodziców i Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, wieloletnią tradycję. Rozpoczęła się bowiem w 1998 roku i trwa do dnia dzisiejszego.

14 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły gościła w swoich domach i rodzinach 14 niemieckich kolegów, a dwoje naszych nauczycieli - pani Julita Markiewicz i pan Rafał Kosior gościło dwoje niemieckich opiekunów – panią Marissę Jagnandan i pana Michaela Philippe.

Tematem tegorocznego spotkania była „Obyczajowość Żydowska”.

Każde takie spotkanie, czy to na terenie Polski, czy Niemiec, obfituje w nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia, przywożone m.in. z licznych wycieczek.

Goszcząc Niemców w Polsce zawsze staramy się pokazać im takie miejsca, które na długo pozostaną w ich pamięci. Tak właśnie było i tym razem, nawiązując to tematu tegorocznego spotkania odwiedziliśmy Kraków i żydowską dzielnicę Kazimierz, ponadto Zakopane, Wieliczkę i oczywiście Warszawę. Będąc już „u podnóża Tater” nie wypadało nie skusić się na choćby małą wędrówkę górską - „wdrapaliśmy” się na Gęsią Szyję.

Jak zawsze, także i tym razem, nasi goście poznali historię Radomia i zobaczyli jego najważniejsze, najpiękniejsze miejsca.

Temat „Obyczajowości Żydowskiej” kontynuowaliśmy w Radomiu, opowiadając o historii Żydów Radomskich i pokazując miejsca ich pamięci, a także ucząc się tańca izraelskiego i kaligrafii hebrajskiej podczas warsztatów prowadzonych przez panią Miriam Hakenberg z Fundacji Żywy Most.

Nie mogło zabraknąć też miejsca na „samodzielne” poznawanie kultury i obyczajowości… polskiej, chociażby w trakcie popołudniowo-wieczornych spotkań towarzyskich … ale o tym przeczytacie już niebawem we „wspomnieniach” pod linkiem „Wymiana międzynarodowa” na stronie naszej szkoły.

Organizatorami tegorocznej wymiany byli: p. Julita Markiewicz, p. Karina Zgrzebniak i p. Rafał Kosior.

Już wkrótce fotorelacja ze spotkania.

Zapraszamy!

autor: J. Markiewicz

 

Informacje prasowe o spotkaniu młodzieży w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniów ze szkołą partnerską w Moguncji