V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Podsumowanie X edycji Radomskiej Olimpiady Młodzieży znów wypadło okazale dla sportowej społeczności V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im Romualda Traugutta. Za wysiłek, sportową rywalizację, zdobyte medale odebraliśmy laur za zwycięstwo we współzawodnictwie szkół ponadgimnazjalnych w kategorii kobiet!

Nie ulega wątpliwości, że sukces naszych sportsmenek jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są okoliczności. Wszak wystarczy powiedzieć, że w kategorii dziewcząt V LO im. Traugutta okazało się najlepsze we współzawodnictwie szkół ponadgimnazjalnych już po raz piąty z rzędu!

 

Dominujemy w tej klasyfikacji od roku szkolnego 2009/2010. Od tego czasu, zawsze na początku jesieni odbieramy zasłużony laur za niesamowitą pracę, wysiłek, rywalizację na sportowych arenach mistrzostw Radomia. A trzeba przyznać, że wygrać współzawodnictwo szkół ponadgimnazjalnych nie jest łatwo. Na końcową klasyfikację składa się szereg występów w wielu dyscyplinach. To siatkówka, piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka plażowa, tenis stołowy, gimnastyka, lekkoatletyka, biegi przełajowe, pływanie, triobasket. To właśnie na zawodach z wymienionych dyscyplin szkoła zdobywa punkty do ogólnej klasyfikacji.

Jak co roku wystawiamy drużyny, przygotowujemy sportowców do zmagań indywidualnych. Warto dodać, że w naszej placówce nie odbywa się to w myśl zasady „Na siłę”, czyli „coś musisz zrobić”. Sport jest tak ważną dziedziną w życiu naszej szkoły, że długo nie trzeba namawiać wychowanków do reprezentowania barw V LO na arenie ogólnomiejskiej. Widać, że uczniowie dojrzeli, że sport jest tak samo ważny jak „matma”, „fiza”, czy zajęcia z przedsiębiorczości...

Ale wracając do sukcesów to nie ulega wątpliwości, że gdyby szkoła mogła wygospodarować salę na izbę „sportowych osiągnięć” to spokojnie byłaby ona zapełniona po brzegi. Od roku szkolnego 2008/2009, kiedy dziewczęta zdobyły drugie miejsce w ROM, (potem już aż do bieżącego roku wciąż dominują) nieprzerwanie zdobywamy miejsca na podium. Ilość medali, w tym tych z najcenniejszego kruszcu, jest godna podziwu. Trudno wymienić wszystkie sukcesy, ale w tym miejscu należy przypomnieć złote medale, zdobywane w latach 2009 - 2014 w siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, gimnastyce, czy tenisie stołowym. Srebra i brązowe krążki też stały się udziałem naszych zawodniczek w piłce nożnej, czy pływaniu. Nie zapominamy o tych, którzy zajmowali dalsze lokaty. Ich wysiłek i wkład w zwycięstwa we współzawodnictwie, jest tak samo ważny jak złote, srebrne, czy brązowe medale!
Nie można zapomnieć także, że barw naszej szkoły na sportowych arenach bronią także panowie. Na przestrzeni sześciu ostatnich lat męskie reprezentacje V LO plasowały się w czołówce klasyfikacji. W tym okresie nie zajmowaliśmy miejsc dalszych niż w2 czołowej dziesiątce. W roku szkolnym 2010/2011 panowie uplasowali się na trzecim stopniu podium. W pozostałych były to miejsca: dwukrotnie czwarte, piąte, szóste i dziewiąte. Laury w piłce siatkowej, piłce nożnej, a także siatkówce plażowej i tenisie stołowym - to tylko wybrane dyscypliny, w których nasi panowie osiągali rezultaty godne uwagi.

W V LO stawiamy też na sport wyczynowy. W Radomiu chyba wszyscy zainteresowani sportem wiedzą, że Traugutt to miejsce dla talentów piłki siatkowej. W murach naszej placówki uczą się kolejne pokolenia siatkarzy Czarnych Radom. Tylko przypomnieć, że Robert Prygiel, niegdyś wybitny reprezentant Polski na siatkarskim boisku, a obecnie szkoleniowiec radomskiego zespołu w ekstraklasie, to absolwent naszej szkoły. Także kilku jego obecnych podopiecznych kończyło z powodzeniem edukację w V LO. Tylko wymienić Jakuba Wachnika, czy Krzysztofa Michalskiego.

Obecnie właściwą dla danego etapu edukację pobierają w liceum im. Traugutta tak znane postaci sportowe w naszym mieście jak Aleksandra Buczyńska, wielokrotna medalista mistrzostw Polski w tenisie, czy świeżo upieczona reprezentantka Polski juniorek w piłce ręcznej Katarzyna Kowalska. W naszej szkole jest wielu uczniów i uczennic, którzy wyczynowo zajmują się innymi dyscyplinami sportu. Piłkarze klubów z Radomia i okolic, przedstawicielki judo, na nawet boksu.

opracował: nauczyciel