V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju ( World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development).

Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Rezolucja odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju. Celem obchodów tego dnia jest promocja kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą. To również okazja, jak podkreśla UNESCO, do uświadomienia rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego, o potrzebie przeciwstawiania się nierównościom w traktowaniu różnych kultur.

Z tej okazji w dniu 9 czerwca 2023 r. zespół Erasmus+ zorganizował Targ Różnorodności Kulturowej połączony z konkursem dla klas I naszej szkoły.

Głównym założeniem tej imprezy było promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej świata jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Klasy w przydzielonych salach lekcyjnych przygotowały daną kulturę w następujących kategoriach konkursowych (konkurencjach):

1. Wystrój tematyczny sali zgodny z przydzielonym państwem.

2. Przebranie w strój symbolizujący dany kraj lub regionalny oraz barwy narodowe.

3. Przygotowanie stołu z potrawami regionalnymi lub charakterystycznymi dla danego kraju.

4. Muzyka charakterystyczna dla danego państwa słyszalna w tle.

5. Wykonanie plakatu w rozmiarze A1 w postaci tradycyjnej lub mapy myśli oraz jego prezentacja.

Państwa przydzielone poszczególnym klasom:

1A Egipt   

1B Malta    

1C Szwajcaria    

1D USA   

1E Litwa    

1F Jordania

1G Izrael   

1H Węgry  

Pierwszoklasiści m.in przebrali się za Egipcjan , Jordańczyków, Węgrów, Litwinów. Obejrzeliśmy pięknie przygotowane tematyczne prezentacje i filmiki. Uczniowie zatańczyli tradycyjne tańce izraelskie, litewskie czy jordańskie oraz słynny amerykański układ -  Cotton Eye Joe Dance. Mogliśmy wysłuchać ciekawych informacji o danym państwie, podziwiać kolorowe wystroje sal, posłuchać muzyki oraz skosztować specjałów kuchni narodowych, a nawet odpocząć w jordańskim namiocie. Dzięki pokazom uczniowie mogli dowiedzieć się, jak zróżnicowany kulturowo jest nasz świat. Na koniec wszystkie klasy wyszły na korytarz szkolny i połączyły się w jeden długi łańcuch barw narodowych składający się z osób podających sobie ręce.

Różnorodność jest wspólnym dziedzictwem ludzkości oraz źródłem kreatywności i niezbędnym elementem dla dynamicznego rozwoju społeczeństw. Ochrona różnorodności kulturowej stanowi integralną część praw człowieka i jako taka powinna być postrzegana jako nakaz etyczny. Chroniąc różnorodność chronimy równocześnie prawa mniejszości, zagrożone języki oraz prawo do edukacji i ekspresji w języku ojczystym.

Iwona Rembowska