„Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki.”
Stephan King
Ideą Regionalnego Konkursu Czytelniczego organizowanego od piętnastu lat jest promowanie pasji czytelnictwa oraz doskonalenie umiejętności czytania, rozumienia i interpretacji tekstu literackiego. Działania konkursowe maja na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
Konkurs składa się z dwóch etapów.
W I etapie uczestnicy konkursu rozwiązywali test ze znajomości wybranych książek.
W II etapie (finale) zwycięscy I etapu wybierali spośród zgłoszonych przez siebie 4 książek jedną, którą zaprezentowali w wypowiedzi ustnej.
W konkursie wzięło udział 96 uczestników reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne z Radomia i powiatu radomskiego.
Do II etapu – finału zakwalifikowało się 16 osób.
Finał konkursu odbył się 17 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury.
Zuzanna Nowak z klasy II b zajęła 4 miejsce, pokonując 92 pasjonatów czytelnictwa z terenu miasta i powiatu.
Gratulujemy Zuzannie i opiekunce- pani Małgorzacie Sławińskiej!
SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII
Uczniowie klasy 1B biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie „Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej”. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez zachęcenie do poszukiwań w swoich miejscowościach osób odznaczonych Krzyżem bądź Medalem Niepodległości – zasłużonych w walce o niepodległość oraz odkrywanie ich historii. W związku z tym uczniowie klasy 1B: Wiktoria Bisińska, Julia Filiks, Aleksandra Kaczmarczyk, Katarzyna Pawlonka, Paulina Ronek oraz Filip Grunt przeprowadzili wywiad z panem Leonem Etwertem Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na bazie tego wywiadu powstanie film krótkometrażowy. Projekt realizowany jest pod kierunkiem pani Haliny Kopyt.
Więcej na: niezwyciężeni 1918-2018.pl
Rozstrzygnięcie regionalnego konkursu „Narody w walce z komunizmem”
Konkurs zorganizowany był przez Stowarzyszenie „Solidarność Polskich Rodzin” oraz Stowarzyszenie „Środowisko Inicjatywa”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy historycznej z zakresu walki narodów z komunizmem oraz rozwijanie świadomości patriotycznej. Zadaniem uczestnika było napisanie pracy na temat „Narody w walce z komunizmem”. Ogłoszenie wyników odbyło się 10 maja w Resursie Obywatelskiej podczas konferencji pod tytułem „Zbrodnia bez kary”. Uczeń naszej szkoły z klasy 1A Damian Rychel w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zajął II miejsce.
Opiekę nad uczniem sprawowała pani Halina Kopyt.
Serdecznie gratulujemy!!!
3 maja obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki w 1791 r. Konstytucji 3 Maja – pierwszego w Europie, a drugiego na świecie, najważniejszego dokumentu państwowego. Ta ustawa rządowa zatwierdzona przez Sejm Czteroletni, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju i przywrócenie jego dawnej świetności. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja dowiodło, że mieszkańcy Rzeczypospolitej mogą i potrafią zreformować swoje państwo. Niestety konstytucja ta obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w roku 1793 dokonała drugiego rozbioru Polski. Ustawa ta miała jednak ogromne znaczenie. Wywołała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.
W tym roku obchodzimy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy 1C wraz z wychowawczynią panią Dorotą Gajdą oraz z panią Haliną Kopyt przygotowali audycję, która została wysłuchana przez szkolny radiowęzeł.
Pamiętajmy, że naród który zapomina o historii własnej ojczyzny – traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę.
W czwartek 26 kwietnia V LO odbyła się Konferencja Szkoleniowa Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Zajęcia dla nauczycieli i trenerów z Partnerstwa Regionalnego Czarni Radom prowadził Andrzej Sitkowski. Przypomnijmy, że w Naszej szkole działa właśnie Siatkarki Ośrodek Szkolny. Jedyna taka placówka na Mazowszu, będąca częścią ogólnopolskiego programu kształcenia i treningów piłki siatkowej.
27 kwietnia o godzinie 12.00 uczniowie klas trzecich poraz ostatni przyszli do szkoły jako jej uczniowie. Teraz naszych abiturientów czeka tylko matura i staną się pełnoprawnymi abslowentami V Liceum. Trzymamy kciuki!!!
26 kwietnia 2018 roku dwunastu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta odebrało certyfikaty Goethe-Zertifikat B1 z języka niemieckiego wydane przez Goethe Institut w Warszawie.
Uczniowie przygotowywali się do egzaminu na zajęciach dodatkowych prowadzonych w szkole przez nauczycielki języka niemieckiego – panią Karinę Zgrzebniak i panią Lucynę Przychodzeń, w ramach projektu „Przez kształcenie do sukcesu”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Uroczyste rozdanie certyfikatów odbyło się w Urzędzie Miejskim, a wręczał je uczniom wiceprezydent pan Karol Semik.
Naszym wychowankom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Informacje prasowe
1) Piramida odżywiania
2) Najważniejsze zasady zdrowej diety
- Jedz mało, ale często – 4 do 5 posiłków dziennie.
Warto mieć pasję: Nasza uczennica Katarzyna Badowska laureatką prestiżowego konkursu!
Katarzyna Badowska, uczennica klasy II F została laureatką regionalnego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. To ogromny sukces, gratulujemy!
Rozmowa z Katarzyną Badowską, uczennicą klasy II F
Sandra Kuś, Zuzanna Kozłowska: Hej.
Katarzyna: Cześć.
Sandra, Zuzanna: Mamy kilka pytań do Ciebie odnośnie twojego zwycięstwa w prestiżowym konkursie? Co to był za konkurs i kto go organizował?
Katarzyna: Był to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Europosła Zbigniewa Kuźmiuka.
Sandra, Zuzanna: Jak dowiedziałaś się o konkursie?
Katarzyna: O konkursie dowiedziałam się od mojego nauczyciela geografii Pana Grzegorza Wiktorzaka.
Sandra, Zuzanna: Czy konkurs stał na wysokim poziomie? Czy był trudny?
JOGGING
Ubierz wygodny strój sportowy i obuwie. Do plecaka wrzuć wodę, mały ręczniczek do otarcia i mp4, by muzyka towarzyszyła ci podczas joggingu. Nie musisz wcale robić tego sam, możesz zaprosić do tego sąsiadkę lub kumpla z pracy. Co to jogging? To z pewnością nie jest intensywny bieg. Jogging to inaczej poranne ćwiczenia, trucht, rozciąganie i mała rozgrzewka przed czekającym cię dniem. To fajny pomysł na rozpoczęcie dnia, a zarazem złapanie kondycji. Z pewnością ucieszę Panie, które w ten sposób mają szansę zrzucić zbędne kilogramy. Ćwiczenia i czas joggingu dobierz do swoich możliwości, a wraz ze wzrostem formy, zwiększaj też wymagania.
BIEGANIE
Co potrzebne? Trasa, wygodny strój, muzyka lub towarzystwo i woda. Najlepiej jest biegać z samego rana, gdyż zazwyczaj po całym dniu nie mamy już siły na bieganie i jedyne o czym marzymy to kąpiel i wygodne łóżeczko. Plusy biegania? Pobudzenie, zrzucenie kilogramów, lepsza forma, więcej energii i wiele innych.
STREETBALL