V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Uwaga maturzyści

Wszyscy uczniowie, którzy nie wiedzą jaki wybrać kierunek studiów i zawód mogą skorzystać z porad specjalistów.

20 lutego (piątek) w godz. 8.30- 12.30 pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 3 będą dyżurować w naszej szkole i udzielać porad w zakresie doradztwa zawodowego.

Punkt doradztwa zawodowego zorganizowany będzie w s. B4 (gabinet pedagoga i psychologa).Zachęcamy do skorzystania z porad specjalistów.

matura

pedagog i psycholog V LO

Zachęcamy uczniów do ubiegania się o STYPENDIUM SZKOLNE (socjalne).

 • Stypendium przysługuje uczniom mieszkającym i zameldowanym w Radomiu, których  dochód miesięczny na 1 członka w rodzinie nie przekracza 351 zł netto, a od 1 października 2012 r.( w związku ze zmianą ustawy  nastąpi zmiana kryterium dochodowego do 456 zł netto.)

UWAGA: wszyscy uczniowie, których dochód przekroczył 351 zł, a nie przekracza 456 zł także mogą składać wnioski o stypendium szkolne

 • Wnioski wraz z potrzebną dokumentacją należy złożyć do pedagoga szkolnego do dnia 14 września do godz. 12.00.
 • Wnioski dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Radomiu www.bip.radom.pl.( załatw sprawę- stypendia- pomoc materialna dla uczniów i w  szkole)oraz  w gabinecie pedagoga s. B4

„ Cóż to za nieopisana ulga, mieć poczucie bezpieczeństwa przy innej osobie;
nie musieć ważyć myśli, ani mierzyć słów, lecz wylewać je wszystkie z siebie wiedząc,
że wierna dłoń przyjmie je i zachowa…”  Marian Evans

 

Jeśli zdarza Ci się przeżywać to, co opisują powyższe słowa - doświadczasz prawdziwej przyjaźni. Jeśli tęsknisz za przeżywaniem takiej ulgi, doświadczenie przyjaźni jest przed Tobą…

Każdy z nas nosi w sobie potrzebę bliskości z drugim człowiekiem, każdy chce czuć się rozumiany. Gdy popatrzysz na ludzi wokół siebie, dostrzeżesz, że są wśród nich tacy, którzy mają przyjaciół, ale też tacy, którzy ich poszukują. Jeśli należysz do drugiej grupy, nie zniechęcaj się, bo…. przyjaźni można się nauczyć.

Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie przyjaciela?

Alan Loy McGinnis, autor książki „Sztuka przyjaźni” proponuje pięć następujących wskazówek pozwalających nam zbliżyć się do innych ludzi.

 1. Angażuj się w kontakty towarzyskie.
 2. Utrzymuj kontakt z tymi, których już znasz, ale też nie unikaj sytuacji, w których możesz poznawać nowe osoby. Miej czas dla ludzi.

 3. Bądź „przejrzystym” człowiekiem.
 4. Bądź otwarty, autentyczny, nie zakładaj masek. Pozwalaj innym poznawać siebie ze swoimi zaletami i wadami. Ryzykuj. Nie bój się odrzucenia – to doświadczenie, które jest częścią naszego życia. Pamiętaj, że jeśli jedna osoba nie zaakceptowała Cię, nie znaczy to, że tak samo będzie z następnymi, którym ujawnisz siebie. Otwartość rodzi otwartość.

 5. Okazuj innym swoje uczucia.
 6. Mów innym, że są dla Ciebie ważni, że Ci na nich zależy. Staraj się zauważać jak najwięcej zalet Twoich przyjaciół czy znajomych i mów im o tym. Doceniaj to, co Ci się podoba
  w kontaktach z nimi. Okazuj, że lubisz spędzać czas z nimi.

 7. Naucz się gestów miłości.
 8. Pomóż koledze w wykonaniu jakiegoś zadania. Zaproponuj, że będziesz mu towarzyszył
  w trudnej dla niego sytuacji. Wyświadczaj drobne przysługi. Oferuj swoim znajomym „akty dobroci”.

 9. Stwarzaj przestrzenie wolności w swoich kontaktach towarzyskich.
 10. Pamiętaj, że oprócz potrzeby bliskości mamy również potrzebę wolności. Okazuj innym swoją akceptację, bądź ostrożny w krytykowaniu. Zachęcaj bliskie Ci osoby do odrębności – doceniaj, gdy mają zainteresowania różne od Twoich. Szanuj prawo każdego do samotności. Staraj się nawiązywać przyjaźnie z wieloma ludźmi. Bądź przygotowany na zmianę relacji z tymi, z którymi jesteś blisko.

 Spróbuj zastosować powyższe wskazówki - sprawdź, czy zaprowadzą Cię do doświadczenia przyjaźni. I pamiętaj - jeśli chcesz znaleźć przyjaciela, bądź przyjacielem.

 

 

Jadwiga Wędzina

psycholog

Godziny pracy pedagoga i psychologa w roku szkolnym 2016/2017