V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Andrzejki to taki dzień, z którym kojarzą się huczne imprezy, wróżby i owiane nutą tajemniczości przepowiednie. Zgoła odmiennie świętowanie wyglądało w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu, gdzie dyrekcja wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowała sportowy festyn.

Ten w „Traugucie” odbywa się nieprzerwanie od 18. lat, więc śmiało można powiedzieć, iż jest to głęboko zakorzeniona szkolna tradycja. Nie inaczej było rzecz jasna w tym roku, bowiem do Festynu Integracyjnego „Andrzejki na Sportowo” przystąpili reprezentanci Publicznych Szkół Podstawowych nr: 28, 33, 34, 7 oraz wychowankowie szkoły specjalnej.

Impreza miała charakter sportowo-rekreacyjny. Centrum zmagań była rzecz jasna szkolna hala, gdzie uczestnicy zmagali się z przeszkodami przygotowanymi przez organizatorów. Te wymagały nieprzeciętnej sprawności fizycznej, dlatego każdemu, kto stanął na starcie, należą się słowa uznania.

Zawodnicy i zawodniczki mierzyli się z ośmioma konkurencjami, które były przeplatane występami artystycznymi.

I tak zgromadzonych kibiców swoim urokiem uraczył zespół cheerleaderek, które tworzą uczennicę V LO. Dziewczyny pokazały, że codzienna aktywność fizyczna nie jest im obca, a wokalistki, że w „Traugucie” można śmiało szukać również utalentowanych głosów.

Po głównym daniu festynu, którym była rywalizacja sportowa, uczestnicy przenieśli się na małą salę gimnastyczną, gdzie mogli złapać głębszy oddech, poczęstować się przygotowanymi przekąskami, uzupełnić płyny czy...dowiedzieć się, kim będą w przyszłości.

Tak, tak, organizatorzy przygotowali również kilka stanowisk, przy których można było skorzystać z typowych andrzejkowych wróżb jak np. przelewanie roztopionego wosku czy losowanie imienia swojego przyszłego męża lub przyszłej żony. Warto nadmienić, że wszystkie wróżby wykonywały wykwalifikowane czarownice i wróżki z V LO.

Osobny akapit należy się organizatorom integracyjnego festynu oraz dyrekcji szkoły, która nieustannie pokazuje, iż krzewienie w młodzieży sportowego ducha oraz kultywowanie tradycji i tożsamości jest nadrzędną ideą, przyświecającą placówce. Radość młodych adeptów sportu i emocje towarzyszące rywalizacji były bezcenne. Wszyscy goście opuszczali szkołę z uśmiechem na twarzy. Do zobaczenia za rok!

Maciej Ławrynowicz, klasa III B

Kolejne medale tegorocznej edycji Radomskiej Olimpiady Młodzieży (szkół ponadpodstawowych) dla reprezentantek i reprezentantów V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta. Srebro dla pań, brąz dla mężczyzn.

 

Zmagania o mistrzostwo Radomia w sztafetowych biegach przełajowych zaznaczyliśmy skutecznie i owocnie. Zespół pań V LO zajął drugie miejsce, zapewniając sobie srebrne medale mistrzostw miasta w tej dyscyplinie sportu. Tymczasem męska drużyna V LO stanęła na najniższym stopniu podium.

opracował nauczyciel

Rekreacja i wysiłek fizyczny dobre na jesienne miesiące

- Wybrałam pięć sportowych propozycji, które mogą być idealne na jesienną słotę. Może któraś z nich Was zainteresuje - informuje Sandra Kuś z klasy III C. 

Jesień to pora roku, która teoretycznie nie sprzyja rekreacyjnemu uprawianiu sportu. Zimno, szybko robi się ciemno, jesteśmy często znerwicowani. To jednak stereotyp, który nie musi iść w parze z rzeczywistością. Oto pięć sportowych propozycji, które moim zdaniem są idealne na jesienne miesiące - pisze Sandra Kuś.

BIEGANIE

Zapaleni biegacze wiedzą, że jesienią nie warto rezygnować z biegania. Jedyne, o czym należy pamiętać to fakt, żeby zakupić odpowiedni strój sportowy. Dzięki temu doskonale dopasujemy się do panującej na dworze aury, dodatkowo zapewnimy sobie ochronę przed chłodem, wiatrem, a przyjemność z biegania będzie nieoceniona. Całoroczne oddanie się bieganiu zwiększa sprawność fizyczną, hartuje organizm, przez co rzadziej chorujemy i nie dopadają nas wahania nastroju.

BASEN

Pływanie odciąży Twoje stawy w wodzie, jest pomocne przy problemach z kręgosłupem. Wysiłek w wodzie pozytywnie wpływa także na nasze kości. Ćwiczenia, dzięki zwiększonemu oporowi, pozwalają wzmocnić gęstość tkanki kostnej. Pływanie w basenie ma także dobroczynny wpływ na naszą walkę z cellulitem i nadwagą. Pływanie ma jeszcze jedną zaletę – wskazane jest dla wszystkich. Nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli nie potrafisz wyczynowo pływać, to wystarczy, że pobawisz się na zajęciach w wodzie!

SIŁOWNIA

Czytaj więcej...