V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

sport

Ogólnopolska inauguracja Siatkarskich Ośrodków Szkolnych odbędzie się w Radomiu. Uroczystość zorganizuje V LO im. Romualda Traugutta

Wraz z nowym rokiem szkolnym działalność wznawiają Siatkarskie Ośrodki Szkolne. 1 września inauguracja ogólnopolskiego i niewątpliwie prestiżowego programu nastąpi w hali sportowej V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne to ogólnopolski programu, który finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a wspiera i koordynuje Polski Związek Piłki Siatkowej. Projekt niewątpliwie prestiżowy, bo tego typu klasy tworzone są w renomowanych ośrodkach. Tylko przypomnieć, że w Radomiu SOS działa od początku istnienia projektu, czyli od 2012 roku. Wówczas w całym kraju było ich niewiele. Obecnie w programie uczestniczy blisko 200 szkół z całej Polski. To jednak nie znaczy, że zmalała jego renoma.

Tegoroczna inauguracja, oczywiście przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, odbędzie się w liceum Traugutta. Swój udział w imprezie zapowiedzieli już przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, władze miasta, parlamentarzyści oraz działacze tej dyscypliny sportu. Gospodarzami imprezy będą: dyrektor placówki Elżbieta Bartkiewicz, trenerzy pracujący z młodymi siatkarzami w V LO: Arkadiusz Sawiczyński, Andrzej Sitkowski, Łukasz Staniewski, Paweł Jakubiak, koordynator wojewódzki SOS: Dariusz Fryszkowski, nauczyciele oraz uczniowie ćwiczący w radomkim ośrodku. Początek o godz. 10:30.

- To już dziesięć lat, jak mamy w Radomiu Siatkarski Ośrodek Szkolny. To nie był przypadek, że jeden z ośrodków został umiejscowiony w V LO. Traugut zawsze slynął z tego, że jego asolwentami było i jest wielu późniejszych zawodowych siatkarzy. Choćby Robert Prygiel, Adrian Stańczak, Jakub Bucki, Jakub Wachnik i wielu innych. Obecnie, już w klasach SOS, szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania na danym poziomie edukacji oraz profesjonalne szkolenie z piłki siatkowej. Absolwenci SOS-u Radom często kontynują przygodę w profesjonalnej siatkówce. Grają w klubach od II ligi do PlusLigi. Ośrodek stale współpracuje z Radomskim Centrum Siatkarskim "Czarni" - informują przedstawiciele radomskiej placówki.

Warto wiedzieć: 

Absolwenci SOS Radom, którzy aktualnie zajmują się wyczynowym uprawianiem siatkówki i reprezentują kluby szczebla centralnego:

Jan Firlej, Błażej Czarnecki, Konrad Machowicz, Jakub Rybicki, Bartłomiej Wójcik, Bartłomiej Sławiński, Maciej Nowowsiak, Kacper Wasilewski, Mateusz Laskowski, Krzysztof Kowalski, Piotr Skałbania, Michał Moniak, Karol Gęborys, Paweł Zdrojewski, Jakub Sadkowski, Jan Czubiński, Kacper Klepacz, Maciej Kowalski, Bartłomiej Grajper, Jakub Dembowski, Kacper Kędra.

 

Wiosnę przywitaliśmy na sportowo. Uczczniowie naszej szkoły brali udział w rekreacyjnym turnieju tenisa stołowego pod nazwą ,,WAGARY Z TENISEM STOŁOWYM”.

Zawody zostały rozegrane systemem mieszanym, grupowo-pucharowym w kategorii chłopców i grupowym w kategorii dziewcząt. Organizatorem i sędzią głównym była arbiter klasy międzynarodowej i jednocześnie nauczycielka wychowania fizycznego w V LO - Katarzyna Bielak we współpracy z wuefistą Radosławem Olchowskim.

Rozgrywki toczyły się w sali treningowej IKTS ,,BROŃ” Radom. Celem spotkania była popularyzacja tenisa stołowego, spędzenie aktywnie czasu, integracja oraz przede wszystkim dobra zabawa.

Wyniki: 

Czytaj więcej...

Siatkarze z liceum Traugutta najlepsi w rywaliazcji szkół średnich.

Mimo pandemii rozgrywane są kolejne zawody o sportowe mistrzostwo Radomia. Tym razem rozdano medale w rywalizacji siatkarzy, a złote krąązki przypadły uczniom V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta.

Zmagania siatkarzy ze szkół śfedmnich zaczęły się od eliminacji. I w tej fazie licealiści Traugutta okazali się bezkonkurencyjni. Wygrali ze Staszicem i Hubalem, awansując do finałów.

W decydujących zmaganiach Traugutt wygrał z III LO im. Czachowskiego 2:0, Zespołem Szkół  Budowlanych 2:0, VI LO im Kochanowskiego 2:1 oraz Zespołem Szkół Elektronicznych 2:1.

Po tych wynikach okazało się że licealiści Traugutta okazali się nejlepsi w zmaganiach Radomskiej Olimpiady Młodzieży w tej dyscyplinie sportu.

Skład V LO: Kacper Skalski, Jakub Rychlicki, Jakub Grzesik, Marceli Drużdzel, Bartłomiej Sułowski, Kacper Marasek, Przemysław Król, Cezary Gnojewski, Bartłomiej Wójcik.

Trener: Arkadiusz Sawiczyński.

Kolejna edycja Radomskej Olimpiady Młodzieży przyniosła nam medal w sztafetowych biegach przełajowych. Dziewczyny z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta zajęły w rywalizacji drugie miejsce, zdobywając wicemistrzostwo Radomia w tej dyscyplinie sportu.

Nasze dziewczyny dzielnie spisały się w tej konkurencji. Zespół w składzie: Karolina Kozłowska (klasa 1A), Karolina Bednarczyk (1D), Olga Urbaniak (1C), Dagmara Piaseczna (1E), Zofia Ruhak (1E), oraz Zuzanna Mirosz (1E) zajęły drugfie mniejsce w mistrzistwach Radomia szkół ponadpodstawowych.

Nasze biegaczki wyprzedziły jedynie zawodniczki Liceum Katolickiego, natomiast 3. miejsce zajęły uczennice IV LO im. Chałubińskiego.

 

Opracował: nauczyciel

Jakub Bucki, absolwent V LO im. Traugutta w Radomiu mistrzem Polski w siatkówce! [ROZMOWA]

Jastrzębski Węgiel został mistrzem Polski w piłce siatkowej, wygrywając finałowe gry PlusLigi z Zaksą Kędzierzyn - Koźle. W zespole ze Śląska występuje Jakub Bucki, wychowanek Czarnych Radom i absolwent V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta.

Jastrzębianie sprawili niespodziankę, bo w dwóch finałowych meczach ograli - wydawało się hegemona krajowych rozgrywek. W barwach JW świetnie spisywał się Jakub Bucki, który siatkarskiego abecadła uczył się w Czarnych Radom. Pochodzący z Przysuchy zawodnik został m.in. wybrany najlepszym zawodnikiem ostatniego meczu o złoto. W swojej karierze bronił barw Czarnych, potem występował na Słowacji i w Kazachstanie. Był graczem KPS-u Siedlce, czy BBTS -u Bielsko - Biała. Od sezonu 2018/2019 jest zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla.

Rozmowa z Jakubem Buckim, wychowankiem Czarnych, obecnie siatkarzem Jastrzębskiego Węgla.

Radosław Olchowski: Jakie to uczucie zostać mistrzem Polski w siatkówce?

Jakub Bucki: To uczucie nie do opisania. Jestem bardzo dumny z naszej drużyny i tego że, potrafiliśmy pokonać świetną Zaksę. I to dwa razy z rzędu. Czuję się bardzo dobrze tym bardziej, że do Jastrzębia przychodziłem jako zawodnik, który spadł z ligi. Myślę że nikt nie przypuszczał, że mogę być ważną częścią tej drużyny, a tu taki psikus.

Dodatkowo zostałeś MVP finału...

- To dodatek, z którego owszem jestem zadowolony, ale ważniejszy jest nasz zespół. Moim skromnym zdaniem ograliśmy ZAKSĘ właśnie zespołowością. 

Czy to ukoronowanie ciężkiej pracy?

- Droga do finału Plusligi w moim wypadku i całego naszego zespołu była bardzo długa i kręta. Pracowaliśmy mocno. Tym bardziej się cieszę, że wygraliśmy to mistrzostwo.

Andrzejki to taki dzień, z którym kojarzą się huczne imprezy, wróżby i owiane nutą tajemniczości przepowiednie. Zgoła odmiennie świętowanie wyglądało w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu, gdzie dyrekcja wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowała sportowy festyn.

Ten w „Traugucie” odbywa się nieprzerwanie od 18. lat, więc śmiało można powiedzieć, iż jest to głęboko zakorzeniona szkolna tradycja. Nie inaczej było rzecz jasna w tym roku, bowiem do Festynu Integracyjnego „Andrzejki na Sportowo” przystąpili reprezentanci Publicznych Szkół Podstawowych nr: 28, 33, 34, 7 oraz wychowankowie szkoły specjalnej.

Impreza miała charakter sportowo-rekreacyjny. Centrum zmagań była rzecz jasna szkolna hala, gdzie uczestnicy zmagali się z przeszkodami przygotowanymi przez organizatorów. Te wymagały nieprzeciętnej sprawności fizycznej, dlatego każdemu, kto stanął na starcie, należą się słowa uznania.

Zawodnicy i zawodniczki mierzyli się z ośmioma konkurencjami, które były przeplatane występami artystycznymi.

I tak zgromadzonych kibiców swoim urokiem uraczył zespół cheerleaderek, które tworzą uczennicę V LO. Dziewczyny pokazały, że codzienna aktywność fizyczna nie jest im obca, a wokalistki, że w „Traugucie” można śmiało szukać również utalentowanych głosów.

Po głównym daniu festynu, którym była rywalizacja sportowa, uczestnicy przenieśli się na małą salę gimnastyczną, gdzie mogli złapać głębszy oddech, poczęstować się przygotowanymi przekąskami, uzupełnić płyny czy...dowiedzieć się, kim będą w przyszłości.

Tak, tak, organizatorzy przygotowali również kilka stanowisk, przy których można było skorzystać z typowych andrzejkowych wróżb jak np. przelewanie roztopionego wosku czy losowanie imienia swojego przyszłego męża lub przyszłej żony. Warto nadmienić, że wszystkie wróżby wykonywały wykwalifikowane czarownice i wróżki z V LO.

Osobny akapit należy się organizatorom integracyjnego festynu oraz dyrekcji szkoły, która nieustannie pokazuje, iż krzewienie w młodzieży sportowego ducha oraz kultywowanie tradycji i tożsamości jest nadrzędną ideą, przyświecającą placówce. Radość młodych adeptów sportu i emocje towarzyszące rywalizacji były bezcenne. Wszyscy goście opuszczali szkołę z uśmiechem na twarzy. Do zobaczenia za rok!

Maciej Ławrynowicz, klasa III B

Kolejne medale tegorocznej edycji Radomskiej Olimpiady Młodzieży (szkół ponadpodstawowych) dla reprezentantek i reprezentantów V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta. Srebro dla pań, brąz dla mężczyzn.

 

Zmagania o mistrzostwo Radomia w sztafetowych biegach przełajowych zaznaczyliśmy skutecznie i owocnie. Zespół pań V LO zajął drugie miejsce, zapewniając sobie srebrne medale mistrzostw miasta w tej dyscyplinie sportu. Tymczasem męska drużyna V LO stanęła na najniższym stopniu podium.

opracował nauczyciel

Rekreacja i wysiłek fizyczny dobre na jesienne miesiące

- Wybrałam pięć sportowych propozycji, które mogą być idealne na jesienną słotę. Może któraś z nich Was zainteresuje - informuje Sandra Kuś z klasy III C. 

Jesień to pora roku, która teoretycznie nie sprzyja rekreacyjnemu uprawianiu sportu. Zimno, szybko robi się ciemno, jesteśmy często znerwicowani. To jednak stereotyp, który nie musi iść w parze z rzeczywistością. Oto pięć sportowych propozycji, które moim zdaniem są idealne na jesienne miesiące - pisze Sandra Kuś.

BIEGANIE

Zapaleni biegacze wiedzą, że jesienią nie warto rezygnować z biegania. Jedyne, o czym należy pamiętać to fakt, żeby zakupić odpowiedni strój sportowy. Dzięki temu doskonale dopasujemy się do panującej na dworze aury, dodatkowo zapewnimy sobie ochronę przed chłodem, wiatrem, a przyjemność z biegania będzie nieoceniona. Całoroczne oddanie się bieganiu zwiększa sprawność fizyczną, hartuje organizm, przez co rzadziej chorujemy i nie dopadają nas wahania nastroju.

BASEN

Pływanie odciąży Twoje stawy w wodzie, jest pomocne przy problemach z kręgosłupem. Wysiłek w wodzie pozytywnie wpływa także na nasze kości. Ćwiczenia, dzięki zwiększonemu oporowi, pozwalają wzmocnić gęstość tkanki kostnej. Pływanie w basenie ma także dobroczynny wpływ na naszą walkę z cellulitem i nadwagą. Pływanie ma jeszcze jedną zaletę – wskazane jest dla wszystkich. Nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli nie potrafisz wyczynowo pływać, to wystarczy, że pobawisz się na zajęciach w wodzie!

SIŁOWNIA

Czytaj więcej...

Zespół kobiet V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta zajął drugie miejsce w rozgrywkach koszykarskich o mistrzostwo Radomia. Lepsze od naszej drużyny okazały się tylko reprezentantki IV LO im. Chałubińskiego.

Koszykarki popularnego Traugutta efektownie i efektywnie rywalizowały w fazie kwalifikacyjnej, awansując do czołowej trójki zmagań bez porażki. W meczach o medale mistrzostw Radom,ia w tej dyscyplinie sportu pokonaliśmy III LO im. Czachowskiego oraz przegraliśmy z IV LO im. Chałubińskiego. Mimo tej porażki koszykarki Traugutta wywalczyły srebrne krążki.

opracował nauczyciel

Pierwszy dzień wiosny w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu świętowano na sportowo. Okazją do rywalizacji był wiosenny turniej piłki siatkowej.
Udział wzięło dziewięć zespołów, reprezentujące poszczególne klasy. Ale, że był to turniej wiosenny, to licealistki wybrały sobie nazwy odpowiadające porze roku. Na siatkarskim boisku zmagały się zatem Stokrotki, Fiołki, Tulipanki, Przebiśniegi, Sasanki, Bratki, Gerberki, Różyczki oraz Krokusy...
Najpierw rywalizowano w grupach eliminacyjnych, a następnie w finałach. Grania było co nie miara. Zwyciężyły Bratki (klasa III G), przed Różyczkami (klasa IE) oraz Fiłkami (III H).
Warto dodać, że impreza miała wymiar charytatywny. Odbył się bowiem zbiórka na rehabilitację Kamila Wurmańskiego. Niegdyś ucznia naszej szkoły, który uległ wypadkowi i potrzebuje wsparcia na kosztowną rehabilitację.
Zawody odbyły się dzięki współpracy nauczycieli i samorządu uczniowskiego. Wielkie brawa i podziękowania należą się uczennicom z klasy III H, które mocno zaangażowały się w organizację i przebieg zawodów.
Końcowa kolejność: 1. Bratki (klasa 3G), 2. Różyczki (1E), 3. Fiołki (3H), 4. Sasanki (2G), 5. Stokrotki (2D), 6. Przebiśniegi (1F), 7. Gerberki (1 G), 8. Krokusy (1D), 9. Tulipanki (2K).
Opracował nauczyciel