V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Niemiecki w naszej szkole

X Szkolny Konkurs  Świąteczny na projekt Kartki Bożonarodzeniowej z życzeniami  w języku niemieckim spotkał się po raz kolejny z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się dużą pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.  Nauczyciele germaniści nagrodzili 5  najciekawszych prac.

I miejsce – Gabriela Fortuna  kl. 1b

II miejsce – Julia Kucharska  kl. 3d

III miejsce – Milena Walas  kl. 1d

Wyróżnienia  - Martyna Górska kl.1cg   i  Martyna Krak kl. 2d

Gratulujemy!

13 grudnia odbył się X Szkolny Konkurs Recytatorski w języku niemieckim. Młodzi recytatorzy deklamowali wiersze w języku Goethego o tematyce związanej z Adwentem i Bożym Narodzeniem.  Jury w składzie:  pani dyrektor Elżbieta Bartkiewicz, pani Barbara Stojak oraz pan Rafał Kosior przyznało:

I miejsce – Roksana Lis  kl. 2f

II miejsce – Wiktoria Maciąg kl. 2a

III miejsce – Małgorzata Olszańska kl.1b

oraz wyróżnienia:  Patrycja Potrząsaj kl.1cg  oraz Natalia Przygodzka kl. 1dg

Gratulujemy!

Brawo MYSmile

Nasza szkoła dołączyła właśnie do ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus!
Organizatorem projektu jest Goethe-Institut w Warszawie. Jesteśmy zatem jedną z dwustu szkół angażujących się w nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego w szkołach! Celem projektu jest propagowanie języka niemieckiego i kultury Niemiec. W projekcie Deutsch Plus zaplanowano liczne aktywności i imprezy dla nauczycieli i uczniów oraz wymianę informacji pomiędzy dyrektorami, gronem pedagogicznym, czy też rodzicami uczniów z zrzeszonych szkół.

Projekt objęła patronatem Ambasada Niemiec w Polsce.

W ramach ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus 7 października 2019 gościliśmy w naszej szkole Bodil Jessen, studentkę germanistyki z Göttingen, która na spotkaniu z młodzieżą klas 1A i 1 Ag przybliżyła temat życia codziennego (m.in. nauki, czasu wolnego, zainteresowań) młodych ludzi w Niemczech, a także odpowiadała na różne, nurtujące naszych uczniów, pytania dotyczące Niemiec, Niemców, ich kultury, obyczajów, zwyczajów, a nawet historii. Na zakończenie spotkania uczniowie „przepytali” naszego gościa, zadając bardzo różne pytania dotyczące naszego kraju! Musimy jednak przyznać, ze Bodil całkiem nieźle, jak na krótki pobyt w Polsce, poradziła sobie z 21 pytaniami, które nie zawsze były i dla nas Polaków oczywiste – czy wiecie z ilu liter składa się polski alfabet, lub ile wynosi maksymalna dozwolona prędkość na polskich autostradach Smile?

Julita Markiewicz, Karina Zgrzebniak

 

W dniach 15. – 20. września uczniowie V LO odwiedzili swoich niemieckich kolegów ze szkoły partnerskiej IGS Anna Seghers w Mainz. Podczas kilkudniowego pobytu w stolicy Nadrenii nasi uczniowie poznali zabytki miasta, wspólnie ze swoimi niemieckimi partnerami stworzyli pracę projektową dotyczącą roli mediów społecznościowych w życiu młodych ludzi. Katedra w Kolonii i Muzeum Czekolady, a także pobyt w Muzeum Komunikacji we Frankfurcie wywarły na młodzieży duże wrażenie. Wspólna wędrówka do pomnika Germanii zakończona piknikiem nad doliną Renu oraz rejs promem do uroczych nadreńskich miejscowości turystycznych Bingen i Rüdesheim pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów. Kilka dni spędzonych w rodzinach niemieckich partnerów było świetną okazją do poznania codziennego życia, zwyczajów i doskonalenia umiejętności językowych. Czas spędzony w Mainz minął niestety bardzo szybko, a we wrześniu przyszłego roku spotkamy się znowu w Radomiu!
Rafał Kosior
Barbara Stojak

Wymiana z Moguncją współfinansowana jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży