V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Niemiecki w naszej szkole

Dnia 7.11.2017 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Języka Niemieckiego, którą przygotowali uczniowie pod opieką Pani Barbary Maksymiuk oraz Pani Lucyny Przychodzeń. Uroczystość poprowadzili Roksana Zaręba i Wiktor Trzos z 1G. Na wstępie przedstawione zostały różnorodne fakty dotyczące Niemiec i życia w tym kraju. Uczniowie dowiedzieli się na przykład, że w Niemczech istnieje najwięcej na świecie fanklubów piłki nożnej oraz że to właśnie stamtąd wywodzi się zwyczaj zdobienia choinki. Po części teoretycznej prowadzący zaprosili wszystkich na obejrzenie krótkiego przedstawienia pt.” Rotkäppchen”  w wersji niemieckiej.  W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się Martyna Sowa (3C), w rolę Wilka Karol Tuzimek (3C), babci - Natalia Krzesińska (2K), mamy Czerwonego Kapturka - Weronika Guza (2K), myśliwego - Jakub Zaręba (1G) oraz narratorem była  Żaneta Kobza (2E). Scenografię natomiast wykonała Aleksandra Suwała z klasy 3A.  Aktorzy w zabawny sposób przedstawili historię znanej wszystkim bajki braci Grimm, co zrobiło wrażenie na publiczności. Na koniec wszyscy wysłuchali znanych piosenek wykonanych w języku niemieckim przez uczniów naszej szkoły.

Wystąpili: Patrycja Kozyra (1E) z przebojami  „Ein bisschen Frieden” i ” Biene Maja”,  Gabriela Chodelska (2D) z piosenką” Schnappi” oraz chór męski z klasy 1G wykonujący utwór ” Eins zwei Polizei”.

Wszyscy włączali się we wspólne śpiewanie. Za udział w akademii i za zaangażowanie słowa podzięki skierowały wicedyrektorki szkoły Panie Marzena Siara oraz Agnieszka Bębenek.

 

Chcę pisać to do ludzi, młodzieży w moim wieku. Chcę przekazać im, że rozszerzenie z języka niemieckiego nie jest czymś strasznym. Nie jest końcem lecz początkiem; nie ma na celu nas ograniczyć, ale wręcz przeciwnie - poszerzyć nasze horyzonty. Piszę do przyjaciół, którzy zatraceni w błędnym kole pracy i nauki nie dostrzegają chwili. Piszę do tych co mają w sercu lęk i obawy, aby nie bali się spełniać marzeń... bo nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia.

Droga młodzieży nie wahaj się!!! Stoisz teraz przed bramą, za którą stoi Twoja przyszłość.. A NIEMIECKI jest kluczem.

DEUTSCH IST EINFACH, DEUTSCH MACHT SPAß :)

Julia 3B

 

Czytaj więcej...

Uczennica klasy IId Oliwia Kowalczyk zdobyła II miejsce w IV Międzyszkolnym  Konkursie Recytatorskim  w języku niemieckim  „Die Magie des Wortes” zorganizowanym przez IX LO im. J. Słowackiego w Radomiu. Jury wysoko oceniło występ naszej uczennicy – dobór utworu, interpretację, wymowę/akcent i ogólny wyraz artystyczny.

W zmaganiach konkursowych wzięły udział również uczennice: 

Paulina Jasińska  z klasy IId oraz Adrianna Jakubowska z klasy 2c. 

GRATULUJEMY!!! 

 

 

Dlaczego warto wybrać klasę z rozszerzonym językiem niemieckim?

W dzisiejszym świecie, kiedy angielski - język obcy, nie jest już wcale taki obcy (uczą się go wszyscy od przedszkola!), jeden język to zdecydowanie za mało – postaw zatem na NIEMIECKI !!!

Posługuje się nim na świecie ponad 120 milionów ludzi. Niemiecki ważny jest przede wszystkim w świecie gospodarki i dużego biznesu, nauki, medycyny, ale również kultury i sztuki.

Jeśli marzysz o ciekawej karierze zawodowej w przyszłości, to znajomość niemieckiego będzie Ci potrzebna.

W naszej szkole świetnie zdasz maturę z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym, co z pewnością zwiększy Twoją konkurencyjność w rekrutacji na uczelnię wyższą.

Na naszych zajęciach korzystamy z alternatywnych metod nauczania, bierzemy udział w różnych konkursach, a także  w ciekawych warsztatach organizowanych m.in. przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu czy Instytut Goethego, poznajemy nie tylko język, ale również tradycję i kulturę.

Od 20 lat bierzemy udział w wymianie międzyszkolnej z partnerską szkołą w Mainz – IGS Anna Seghers Schule Mainz.

Klasa z rozszerzonym językiem niemieckim, to miejsce właśnie dla Ciebie, jeśli jesteś ciekaw świata, cechuje cię kreatywność oraz poważnie myślisz o swojej przyszłości. Nie zmarnuj tej szansy!!! 

 

Niemiecki to język, który jest coraz bardziej ceniony na świecie. Nauki jest dużo, ale tak naprawdę, to każdy przedmiot wymaga uwagi. Warto więc wybrać to, co będzie przydatne.

Sandra kl. 3b

 Uważam, że warto uczyć się języka niemieckiego, ponieważ w naszej szkole utrzymany jest wysoki poziom zarówno na podstawie jak i rozszerzeniu, a nauczyciele są pomocni i wyrozumiali.

Kinga kl. 3b

 Warto uczyć się języka niemieckiego w naszej szkole, ponieważ jest to przedmiot który na pewno przyda się w przyszłości i daje szerokie perspektywy zatrudnienia. W naszej szkole poziom jest bardzo wysoki, a nauczyciele mili i wyrozumiali, ale też wymagający, co zachęca do nauki.

Martyna kl. 3b

 *można jechać na wymianę do Niemiec

*dobra znajomość niemieckiego daje możliwość studiowania w Niemczech

Weronika kl. 3b

 Uważam, że warto uczęszczać do klasy z rozszerzonym językiem niemieckim, ponieważ w obecnych czasach umiejętność posługiwania się wieloma językami jest bardzo przydatna.

Kasia kl. 3b

 Znajomość języka niemieckiego zapewni Ci lepszą przyszłość!

Anna kl. 3b