V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

 

:: ZAPRASZAMY :: 25 października 2018 :: 

Niemiecki w naszej szkole

Uczennice klasy  1F wzięły udział w nietypowej lekcji języka niemieckiego ( Niemcy w walizce), czyli interaktywnej wystawie  poświęconej osobliwościom i pięknu języka niemieckiego, która  gościła w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Radomiu. Dwa ogromne kufry prezentują  wiedzę dotyczącą kraju naszego  zachodniego sąsiada. Uczennice w aktywny sposób mogły nie tylko poznać język, kulturę, tradycję i geografię Niemiec, ale również skonfrontować  typowe stereotypy i wyobrażenia na temat kraju Goethego i Schillera.  Z dużym  zainteresowaniem  rozwiązywały  przygotowane dla nich zadania, dowiadując się ile kawy wypija rocznie przeciętny Niemiec, jakie auta najczęściej kupuje, lub co najchętniej je. Uczennice przekonały się, że Niemiecki  jest prostszy niż myślały. Fragmenty filmów i miłosne piosenki, czy też widoczna na ekranie dłoń zapisująca znany list miłosny Goethego pokazały również jak wspaniale ten język nadaje się do wyrażania uczuć. 

Rafał Kosior

26 kwietnia 2018 roku dwunastu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta odebrało certyfikaty Goethe-Zertifikat B1 z języka niemieckiego wydane przez Goethe Institut w Warszawie.

Uczniowie przygotowywali się do egzaminu na zajęciach  dodatkowych prowadzonych w szkole przez nauczycielki języka niemieckiego – panią Karinę Zgrzebniak i panią Lucynę Przychodzeń, w ramach projektu „Przez kształcenie do sukcesu”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Uroczyste rozdanie certyfikatów odbyło się w Urzędzie Miejskim, a wręczał je uczniom wiceprezydent pan Karol Semik.

Naszym wychowankom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Informacje prasowe


14 grudnia odbył się po raz ósmy Szkolny Konkurs Recytatorski w języku niemieckim. Młodzi recytatorzy deklamowali wiersze w języku Goethego o tematyce związanej z Adwentem i Bożym Narodzenie. Konkurs uświetniły znane niemieckie kolędy w wykonaniu  uczennic klasy 2h.

Jury w składzie:  pani wicedyrektor Agnieszka Bębenek, pani Barbara Maksymiuk oraz pan Rafał Kosior przyznało:
I miejsceSandra Ślusarczyk kl. 3e
II miejsceDaria Walczewska kl. 2a
III miejsceMarcelina Kołodziejczyk kl. 2d
oraz wyróżnieniaWiktoria Bomska kl. 1a i Błażej Marszałek kl.1f

Gratulujemy!!!

 

Szkolny Konkurs na projekt Kartki Bożonarodzeniowej z życzeniami w języku niemieckim roztrzygnięty!
VIII Szkolny Konkurs  Świąteczny na projekt Kartki Bożonarodzeniowej z życzeniami  w języku niemieckim spotkał się po raz kolejny z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się dużą pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.  Nauczyciele germaniści nagrodzili 5  najciekawszych prac.
I miejsceMaria Matejska kl. 3d
II miejsceGabriela Bernat kl. 1e
III miejsceMariola Pudzianowska kl. 2d
Wyróżnienia  - Weronika Kołodziejek kl. 3b  i  Natalia Nowak kl. 2d

 

 

Dnia 7.11.2017 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Języka Niemieckiego, którą przygotowali uczniowie pod opieką Pani Barbary Maksymiuk oraz Pani Lucyny Przychodzeń. Uroczystość poprowadzili Roksana Zaręba i Wiktor Trzos z 1G. Na wstępie przedstawione zostały różnorodne fakty dotyczące Niemiec i życia w tym kraju. Uczniowie dowiedzieli się na przykład, że w Niemczech istnieje najwięcej na świecie fanklubów piłki nożnej oraz że to właśnie stamtąd wywodzi się zwyczaj zdobienia choinki. Po części teoretycznej prowadzący zaprosili wszystkich na obejrzenie krótkiego przedstawienia pt.” Rotkäppchen”  w wersji niemieckiej.  W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się Martyna Sowa (3C), w rolę Wilka Karol Tuzimek (3C), babci - Natalia Krzesińska (2K), mamy Czerwonego Kapturka - Weronika Guza (2K), myśliwego - Jakub Zaręba (1G) oraz narratorem była  Żaneta Kobza (2E). Scenografię natomiast wykonała Aleksandra Suwała z klasy 3A.  Aktorzy w zabawny sposób przedstawili historię znanej wszystkim bajki braci Grimm, co zrobiło wrażenie na publiczności. Na koniec wszyscy wysłuchali znanych piosenek wykonanych w języku niemieckim przez uczniów naszej szkoły.

Wystąpili: Patrycja Kozyra (1E) z przebojami  „Ein bisschen Frieden” i ” Biene Maja”,  Gabriela Chodelska (2D) z piosenką” Schnappi” oraz chór męski z klasy 1G wykonujący utwór ” Eins zwei Polizei”.

Wszyscy włączali się we wspólne śpiewanie. Za udział w akademii i za zaangażowanie słowa podzięki skierowały wicedyrektorki szkoły Panie Marzena Siara oraz Agnieszka Bębenek.