V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

 

:: DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI :: 25 października 2018 :: 

Niemiecki w naszej szkole

  W tym roku mija 20 lat, od momentu pierwszego wyjazdu grupy polskich uczniów do Niemiec, do Mainz ( Moguncja), urokliwego miasteczka wielkości Radomia, malowniczo położonego nad Renem. Zastanawiałam się, jak opisać te wszystkie podróże, wycieczki, rejsy statkiem, wizyty w muzeach, warsztaty, zajęcia w szkole, wspólne chwile w rodzinach, śmieszne momenty i łzy podczas pożegnań... i wpadłam na genialny (!) pomysł: zapytam na Facebooku, czy warto było wziąć udział w wymianie. A oto wpis inicjatorki projektu oraz kilka wypowiedzi byłych uczestników:

Gdy ponad 20 lat temu znajomy powiedział mi, że szkoła jego żony szuka w Polsce partnera do wymiany młodzieży, pomyślałam od razu o naszym V LO. Zdawałam sobie sprawę, że Radom może nie być dla młodych Niemców tak atrakcyjny jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, ale jego położenie było dość istotnym czynnikiem przyciągającym uwagę. Wiedziałam też, że dla naszej młodzieży, która dopiero zaczyna się uczyć języka niemieckiego, bezpośredni kontakt z językiem i kulturą Niemiec może być elementem motywującym do intensywniejszej nauki. Zgłosiłam więc chęć współpracy naszej szkoły z IGS Mainz. I tak narodziło się coś, co przerosło moje oczekiwania. Na początku myślałam, że nawet jeśli się skończy na paru wymianach, to i tak odniesiemy sukces, bo przynajmniej kilka roczników będzie miało okazję zobaczyć inny świat. Lata 90te, ich końcówka, to nadal jeszcze była wyjątkowa okazja do poznawania Europy. Unia Europejska wciąż była przed nami, swobodny przepływ obywateli dopiero się zaczynał, a my dawaliśmy możliwość poznania czegoś nowego, zwłaszcza, że Niemcy nie są kierunkiem masowych podróży w celach poznawczych. Po 3 latach opuściłam mury V LO zostawiając dobrze już rokującą wymianę w rękach pani prof. Barbary Stojak. I oto mija 20 lat. Czy było warto? Najwyraźniej widać, że było, skoro trwa już 20 lat. Tzn, że nadal jest potrzeba poznawania naszego zachodniego sąsiada, nadal jest młodzież chętna, żeby tam pojechać i poznać życie codzienne swoich rówieśników zza Odry. Ale ma to jak widać również znaczenie dla naszego partnera, bo wciąż dla młodych Niemców jesteśmy białą kartą do zapisania. Cieszy mnie to ogromnie, bo coś, co się rodziło z nastawieniem, że najwyżej potrwa rok albo dwa, pięknie rozkwitło i trwa. Życzę z tej okazji obu szkołom jeszcze wielu wspaniałych wspólnych spotkań, bo jak widać warto! 
Iwona Jankowska-Rabiega 


Wymiana z uczniami ze szkoły w Niemczech, w której uczestniczyłam około 20 lat temu była dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Język niemiecki od zawsze był moją pasją a kontakt z żywym językiem podczas wymiany zdecydowanie poprawił moje umiejętności. Niezwykle miło, przyjemnie ale również owocnie spędzony czas w Niemczech sprawił, że postanowiłam związać swoją przyszłość z językiem niemieckim. Dziś jestem spełniającym się w swojej roli nauczycielem tego niezwykłego języka w jednej z radomskich szkół podstawowych i to ja dziś powtarzam swoim uczniom słowa pani Stojak jak ważna jest komunikacja i integracja. Na pytanie czy było warto wziąć udział w wymianie zawsze odpowiem: zdecydowanie tak.
Daria


Minęło prawie 20 lat od wymiany uczniów naszej szkoły z licealistami z Mainz (w pobliżu Frankfurtu nad Menem). Dla niektórych z nas był to moment przełamania blokady mówienia w języku obcym. Poza praktyką lingwistyczną, mieliśmy szansę poznać warunki oraz system nauczania naszych zachodnich sąsiadów. Myślę, że każdy wyniósł dużo z tych dni. Niektóre zawiązane przyjaźnie w tamtym czasie przetrwały do dziś. Obecnie spotykając się z uczestnikami tej wymiany, z uśmiechem na twarzy wspominamy historie jakie nas wtedy spotkały. Było to bardzo cenne doświadczenie, które procentuje do dziś. Szczerze każdemu polecam.
Asia

Kiedy wracam myślami do wymiany sprzed 20 lat, w pamięci nadal mam obrazy, które wówczas wprawiły mnie w zdumienie, takie jak nowoczesny budynek szkoły czy zielony irokez na głowie jednego z uczniów...
Młodzi Niemcy wydawali nam się niezależni, dojrzalsi i zupełnie od nas różni. Często jednak okazywało się, że te  różnice były mocno przesadzone, co prowadziło do zabawnych sytuacji.
Pamiętam, że przesympatyczna rodzina, u której mieszkałam bardzo chciała, żebym czuła się jak w domu. Słyszeli, że Polacy jedzą dużo ziemniaków, więc podawali je do każdego posiłku, również na śniadanie... 
20 lat minęło lecz nadal uśmiecham się, wspominając ten wyjazd. 
Danusia

Wymianę w 2003 wspominam jako coś niesamowitego. To była moja pierwsza wycieczka za granicę. Język niemiecki uwielbiałam 
i wiedziałam, że będzie to dla mnie świetna praktyka i wypróbowanie sil. Dziewczyna i jej rodzina, u której mieszkałam byli wspaniali. Jako że dość dobrze umiałam wykorzystać wiedzę językowa, bardzo dużo się dowiedziałam i nawiązałam z rodziną bardzo dobry kontakt. Do dzisiaj wspominam zapachy w ich domu, jedzenie, ich twarze i cały ten aspekt bycia za granicą. Tak na prawdę to chyba wtedy na dobre połknęłam bakcyla na podróżowanie... i być może dlatego zdecydowałam się na wyjazd za granice rok później. Wyjazd do Niemiec bardzo dużo mnie nauczył i otworzył oczy na pewne aspekty. Zawsze będę bardzo wdzięczna mojej mamie, że mi to umożliwiła i sfinansowała. Moja wymiana była 10/10!
Kasia


Wpisu dokonała, nie ukrywając wzruszenia, organizatorka projektów wymiany międzyszkolnej przy współpracy z PNWM

Barbara Stojak

W dniach 16.- 21.09. 2018 uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta gościli swoich niemieckich kolegów ze szkoły partnerskiej w IGS Anna Seghers w Mainz. Tegoroczna wizyta zbiegła się  z 20 – leciem wymiany polsko-niemieckiej w V LO, której głównym celem jest budowanie stosunków i wzajemnych relacji opartych na zderzeniu z inną kulturą, mentalnością, sposobem bycia, konfrontacją ze stereotypami i uprzedzeniami oraz ich niwelowanie, a także doskonalenie umiejętności językowych. Świetną okazją do wzajemnego poznania był udział młodzieży  w grach integracyjnych, pracy projektowej, grze w  kręgle oraz  zwiedzaniu Radomia.

 

Niezapomniane wrażenia wywarła na uczestnikach wymiany dwudniowa wycieczka do Torunia, w czasie której mogli własnoręcznie upiec pierniki w Żywym Muzeum Piernika, poznać bliżej miasto pełne śladów Mikołaja Kopernika. Wizyta w Planetarium oraz urzekające zabytki toruńskiej starówki na długo pozostaną w pamięci uczniów. W czasie kilkudniowego pobytu w Radomiu goście z Mainz spotkali się z wiceprezydentem miasta Radomia panem Karolem Semikiem, który opowiadał o mieście, regionie oraz edukacji. Czas spędzony w mieście był  również okazją do poznania naszej kultury, zwyczajów oraz polskiej kuchni.

Pobyt gości  minął szybko, za rok spotkamy się w Mainz…

 

Wymiana z Moguncją współfinansowana jest ze środków Polsko –Niemieckiej Współpracy Młodzieży

 

Uczennice klasy  1F wzięły udział w nietypowej lekcji języka niemieckiego ( Niemcy w walizce), czyli interaktywnej wystawie  poświęconej osobliwościom i pięknu języka niemieckiego, która  gościła w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Radomiu. Dwa ogromne kufry prezentują  wiedzę dotyczącą kraju naszego  zachodniego sąsiada. Uczennice w aktywny sposób mogły nie tylko poznać język, kulturę, tradycję i geografię Niemiec, ale również skonfrontować  typowe stereotypy i wyobrażenia na temat kraju Goethego i Schillera.  Z dużym  zainteresowaniem  rozwiązywały  przygotowane dla nich zadania, dowiadując się ile kawy wypija rocznie przeciętny Niemiec, jakie auta najczęściej kupuje, lub co najchętniej je. Uczennice przekonały się, że Niemiecki  jest prostszy niż myślały. Fragmenty filmów i miłosne piosenki, czy też widoczna na ekranie dłoń zapisująca znany list miłosny Goethego pokazały również jak wspaniale ten język nadaje się do wyrażania uczuć. 

Rafał Kosior

26 kwietnia 2018 roku dwunastu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta odebrało certyfikaty Goethe-Zertifikat B1 z języka niemieckiego wydane przez Goethe Institut w Warszawie.

Uczniowie przygotowywali się do egzaminu na zajęciach  dodatkowych prowadzonych w szkole przez nauczycielki języka niemieckiego – panią Karinę Zgrzebniak i panią Lucynę Przychodzeń, w ramach projektu „Przez kształcenie do sukcesu”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Uroczyste rozdanie certyfikatów odbyło się w Urzędzie Miejskim, a wręczał je uczniom wiceprezydent pan Karol Semik.

Naszym wychowankom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Informacje prasowe


14 grudnia odbył się po raz ósmy Szkolny Konkurs Recytatorski w języku niemieckim. Młodzi recytatorzy deklamowali wiersze w języku Goethego o tematyce związanej z Adwentem i Bożym Narodzenie. Konkurs uświetniły znane niemieckie kolędy w wykonaniu  uczennic klasy 2h.

Jury w składzie:  pani wicedyrektor Agnieszka Bębenek, pani Barbara Maksymiuk oraz pan Rafał Kosior przyznało:
I miejsceSandra Ślusarczyk kl. 3e
II miejsceDaria Walczewska kl. 2a
III miejsceMarcelina Kołodziejczyk kl. 2d
oraz wyróżnieniaWiktoria Bomska kl. 1a i Błażej Marszałek kl.1f

Gratulujemy!!!