V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Angielski w naszej szkole

11 marca 2022 odbył się ostatni etap szkolnego konkursu Dyktando po angielsku. Poprowadził je po raz kolejny Wiktor Piwoński z klasy 3B, nasz szkolny native speaker. 
Z przyjemnością informujemy o wynikach:
miejsce I - Krystian Piątek klasa 3B
miejsce II - Marcin Puchalski klasa 3Bg
miejsce III - Joanna Pawelczyk klasa 1B/j
wyróżnienia - Nergis Dogan i Mateusz Figarski klasa 3B
 
Serdecznie gratulujemy!
 
Dorota Kacprzak i Agata Ugrewicz - organizatorki konkursu
 

Uczniowie z klasy 2f wraz z opiekunem p. Małgorzatą Szczepaniak uzyskali dla naszej szkoły tytuł Dobrze Zaprojektowana Szkoła 2022 za projekt pt. Przełam barierę językową. Projekt ten został zgłoszony na konkurs Szkoła z Klasą zorganizowany przez wydawnictwo Nowa Era.

14 stycznia odbyło się w VLO dyktando po angielsku. Szkolny etap poprzedziły eliminacje klasowe, w których nauczyciele wyłonili 30 kandydatów. Dyktando poprowadził uczeń klasy 3B Wiktor Piwoński, który wychował się w Irlandii i jest native speakerem języka angielskiego. Opiekunami wydarzenia są panie profesor Agata Ugrewicz i Dorota Kacprzak. Nie udało się wyłonić zwycięzców, gdyż aż pięciu uczestników napisało tekst z zaledwie jednym błędem. Będzie dogrywka i przechodzą do niej: Nergis Dogan (3Bg), Mateusz Figarski (3Bg), Marcin Puchalski (3Bg), Krystian Piątek (3B) i Joanna Pietrzyk (1B).

Gratulujemy i trzymamy kciuki.

 

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły uczestniczą w międzynarodowym projekcie realizowanym drogą online na platformie eTwinning. Tematem projektu „PsychMe2 - Mental health in Covid19 times” jest bezpośredni wpływ pandemii i nauczania zdalnego na stan psychiczny uczniów. Celem naszych działań jest zebranie i późniejsze porównanie danych zebranych w poszczególnych szkołach w Europie. W projekt zaangażowane są także szkoły z Chorwacji, Belgii oraz Turcji, a językiem projektu jest język angielski. Koordynatorką projektu z ramienia naszej szkoły jest pani Beata Nawrot-Lis.

https://twinspace.etwinning.net/124199/home

 

W ramach współpracy naszej szkoły z American Corner Radom, w dniu 28 stycznia 2020 klasa 1Bg wzięła udział w warsztatach poświęconych zawodom przyszłości i nowoczesnym technologiom w edukacji. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z trendami kształtującymi rynek zawodowy XXI wieku, ale też osobiście przetestować najnowsze interaktywne aplikacje używane w edukacji. Organizatorem i opiekunek wydarzenia była pani profesor Dorota Kacprzak.

Kolejna nasza uczennica, tegoroczna absolwentka Agata Wieczorek, skorzystała z programu Camp America i spędziła wakacje w  Stanach Zjednoczonych. Jest to najsłynniejszy na świecie międzynarodowy program wymiany kulturalnej. Łączy przygodę i wakacje w USA z pracą na młodzieżowych obozach letnich. Spotkanie informacyjne promujące Camp America zorganizowała 2 lata temu pani profesor Anna Rychlicka. Wygląda na to,  że trzeba je będzie powtórzyć. 

Kilka słów od naszej uczestniczki

Dowiedziałam się o programie Camp America już w ubiegłym roku i bez długiego namyślania się zdecydowałam wziąć w nim udział. Jest to międzynarodowy program kulturowej wymiany studenckiej, dzięki której przeżyłam niezapomnianie lato i poznałam niesamowitych ludzi z całego świata. Nawiązałam tam znajomości, które mam nadzieję będą trwać przez długi czas. Przez dwa miesiące pracowałam na letnim obozie dla dzieci, a przez kolejny miesiąc postanowiłam pozwiedzać. Można powiedzieć, że spełniło się takie moje American Dream. Jeżeli ktoś się waha, czy boi, to z pewnością mogę powiedzieć, że nie ma czego!

25 września 2019 uczniowie klasy 1Bg udali się z wizytą do American Corner, aby zapoznać się z działalnością placówki.  Instytucja ta zajmuje się promocją szeroko pojętej kultury amerykańskiej, języka angielskiego i wielu innych bieżących wydarzeń.  Mamy nadzieję, że udało się zachęcić nasze pierwszaki z dwujęzycznego profilu do  korzystania z oferty tej placówki.  

Opiekę nad spotkaniem sprawowała pani profesor Dorota Kacprzak.

18 września 2019  uczniowie klas dwujęzycznych (2f i 3f) wzięli udział w spotkaniu na temat NATO.  Dyskusję prowadził  w języku angielskim gość specjalny, doktorantka nauk politycznych UW, pani Monika Serzysko . Wizyta naszej prelegentki była możliwa dzięki uprzejmości American Corner.  Spotkanie zorganizowała pani profesor Dorota Kacprzak.

Dnia 29.01.2019 uczennice klasy 3F Katarzyna Badowska, Marta Stysiek i Izabela Wolska wzięły udział w konkursie Entrance Scholarship Exam dla osób chcących rozpocząć studia na Aberystwyth University. Jest to jedna z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii. Studiował tam m.in. książe Karol- syn królowej Elżbiety II. Konkurs odbył się on w Siedlcach i polegał na napisaniu w języku angielskim dwóch egzaminów z dwóch różnych dziedzin nauki spośród 37 oferowanych przez uczelnię. Kasia zdawała egzaminy z Informatics Technology (Informatyka) i International Politics (Polityka Międzynarodowa), a Marta i Iza z Education and Childhood Studies (Wiedza z Zakresu Edukacji Wczesnoszkolnej) i Creative Writing in  English (Kreatywne Pisanie). W całej Polsce tylko 25 osobom udało się zostać laureatami konkursu i nasze uczennice zaliczają się do tego grona. Nagrodą będą obniżone progi punktowe podczas rekrutacji na Aberystwyth University.

1 października 2018 klasy o profilu dwujęzycznym (IF, IIF, IIIF) obejrzały w Warszawskim teatrze Buffo spektakl w języku angielskim pt. „Pygmalion”. Przedstawienie przygotowała grupa teatralna TNT Theatre Britain, na podstawie sztuki irlandzkiego dramaturga G.B. Show’a o tym samym tytule. Wszyscy występujący aktorzy, to rodowici Anglicy, była więc to nie tylko uczta duchowa, ale też i językowa. Opiekunami w czasie wycieczki były panie profesor Anna Michalczyk, Anna, Rychlicka, Ewa Jeżyńska i Dorota Kacprzak, uczące języka angielskiego w wyżej wymienionych klasach. Przed wyjazdem odbyły się w każdej klasie językowej lekcje poświęcone Pigmalionowi w literaturze i sztuce.