V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

 

:: DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI :: 25 października 2018 :: 

Angielski w naszej szkole

W czwartek 11 października 2018 uczniowie VLO  odebrali z rąk vice prezydenta   Radomia pana  Karola Semika dyplomy potwierdzające zdanie międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego First Certificate. Uroczysta gala miała miejsce w Urzędzie Miejskim i była zwieńczeniem prawie dwuletniej współpracy szkoły z urzędem  w ramach projektu „Przez kształcenie do sukcesu” , finansowanego ze środków unijnych.  Projekt obejmował edukację w zakresie kilku przedmiotów,  w tym języka angielskiego. Egzamin zdało 58 uczestników kursu.  Najwyższy wynik w szkole otrzymali: Alicja Łyżwa (absolwentka z klasy 3D, niestety nieobecna na rozdaniu) i Kacper Leszczyński z klasy 3F.  Nagrody ufundowało  Autoryzowane Centrum Egzaminacyjne Cambridge PL214 City College w Radomiu, które przeprowadziło egzamin dla VLO.  Gratulujemy!

Koordynatorem całego projektu w szkole, jak również pomysłodawcą włączenia do programu unijnego językowych kursów egzaminacyjnych była pani profesor Katarzyna Rychlicka – matematyk i pasjonat nauki języka angielskiego. Koordynatorem kursów FC była pani profesor Dorota Kacprzak. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do tego egzaminu to panie profesor: Anna Michalczyk, Ewa Jeżyńska, Jadwiga Kuś i Dorota Kacprzak.

Jednocześnie V LO uzyskało statut Centrum Przygotowawczego  Cambridge na rok szkolny 2018/2019. Certyfikat potwierdzający to wyróżnienie odebrała pani Dyrektor Elżbieta Bartkiewicz z rąk pani Marii Kukli-Dądy reprezentującej Centrum Egzaminacyjne City College.

17 pażdziernika 2018 chętni uczniowie z klas dwujęzycznych pod opieką Pani Anny Rychlickiej i Anny Michalczyk wybrali się do American Corner na videokonferencję z podobną placowką w Afganistanie. Po drugiej stronie byli również uczniowie szkoły średniej. Po przedstawieniu się i pierwszych pytaniach młodzież z Afganistanu pokazała jak wykonać ich ulubiony przysmak zwany ‘halva’. Jeden z uczniów grał na gitarze i śpiewał. Nasi uczniowie śpiewali razem z nim. Potem z obu stron padały
pytania o szkołę, sport i tradycyjne potrawy. Mamy nadzieję, że podobne spotkanie zostanie jeszcze raz zorganizowane i tym razem nasi uczniowie pokażą jak, na przykład, lepić pierogi oraz zagrają i zaśpiewają dla swoich afgańskich kolegów i koleżanek.

Kasia Badowska, uczennica klasy 3F, wzięła udział w wakacyjnym programie Camp America. To najsłynniejszy na świecie międzynarodowy program studenckiej wymiany kulturalnej. Łączy przygodę i wakacje w USA z pracą na młodzieżowych obozach letnich. Spotkanie promujące  Camp America w VLO zorganizowała w ubiegłym roku szkolnym pani profesor Anna Rychlicka w kooperacji z American Corner. Kasia jest pierwszym w naszej szkole, ale zapewne nie ostatnim,  uczestnikiem tej wymiany. Serdecznie zachęcamy kolejnych uczniów, by wzięli udział w projekcie. Czy warto? Sami spójrzcie…

 

 

15 grudnia 2017 uczniowie klas dwujęzycznych 2F i 3F wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez American Corner: Passion, Inspiration, Motivation.  Zaproszeni prelegenci zaprezentowali swoje przemyślenia na temat pasji, inspiracji i motywacji w życiu, co zapewne wielu słuchaczy zachęciło do refleksji na poruszone tematy. Prelekcje odbyły się w języku angielskim. Motywacyjni mówcy sesji, w której VLO wzięło udział to: Gretchen Franke (Deputy Press Attache U.S. Embassy Warsaw), Vanessa DeWig, Magda Zawadzka, Renata Berryman, Małgorzata Zdybiewska.

Zdjęcia Dominik Musiałek