V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Angielski w naszej szkole

Dnia 29.01.2019 uczennice klasy 3F Katarzyna Badowska, Marta Stysiek i Izabela Wolska wzięły udział w konkursie Entrance Scholarship Exam dla osób chcących rozpocząć studia na Aberystwyth University. Jest to jedna z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii. Studiował tam m.in. książe Karol- syn królowej Elżbiety II. Konkurs odbył się on w Siedlcach i polegał na napisaniu w języku angielskim dwóch egzaminów z dwóch różnych dziedzin nauki spośród 37 oferowanych przez uczelnię. Kasia zdawała egzaminy z Informatics Technology (Informatyka) i International Politics (Polityka Międzynarodowa), a Marta i Iza z Education and Childhood Studies (Wiedza z Zakresu Edukacji Wczesnoszkolnej) i Creative Writing in  English (Kreatywne Pisanie). W całej Polsce tylko 25 osobom udało się zostać laureatami konkursu i nasze uczennice zaliczają się do tego grona. Nagrodą będą obniżone progi punktowe podczas rekrutacji na Aberystwyth University.

1 października 2018 klasy o profilu dwujęzycznym (IF, IIF, IIIF) obejrzały w Warszawskim teatrze Buffo spektakl w języku angielskim pt. „Pygmalion”. Przedstawienie przygotowała grupa teatralna TNT Theatre Britain, na podstawie sztuki irlandzkiego dramaturga G.B. Show’a o tym samym tytule. Wszyscy występujący aktorzy, to rodowici Anglicy, była więc to nie tylko uczta duchowa, ale też i językowa. Opiekunami w czasie wycieczki były panie profesor Anna Michalczyk, Anna, Rychlicka, Ewa Jeżyńska i Dorota Kacprzak, uczące języka angielskiego w wyżej wymienionych klasach. Przed wyjazdem odbyły się w każdej klasie językowej lekcje poświęcone Pigmalionowi w literaturze i sztuce.

13 listopada grupa 41 uczniów V Liceum wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu. Uroku całej wycieczce dodawał fakt, iż nocleg zapewniony był u angielskich rodzin w dzielnicy Wallington, co dało okazję, aby podpatrzeć życie codzienne Brytyjczyków.

Czytaj więcej...

W czwartek 11 października 2018 uczniowie VLO  odebrali z rąk vice prezydenta   Radomia pana  Karola Semika dyplomy potwierdzające zdanie międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego First Certificate. Uroczysta gala miała miejsce w Urzędzie Miejskim i była zwieńczeniem prawie dwuletniej współpracy szkoły z urzędem  w ramach projektu „Przez kształcenie do sukcesu” , finansowanego ze środków unijnych.  Projekt obejmował edukację w zakresie kilku przedmiotów,  w tym języka angielskiego. Egzamin zdało 58 uczestników kursu.  Najwyższy wynik w szkole otrzymali: Alicja Łyżwa (absolwentka z klasy 3D, niestety nieobecna na rozdaniu) i Kacper Leszczyński z klasy 3F.  Nagrody ufundowało  Autoryzowane Centrum Egzaminacyjne Cambridge PL214 City College w Radomiu, które przeprowadziło egzamin dla VLO.  Gratulujemy!

Koordynatorem całego projektu w szkole, jak również pomysłodawcą włączenia do programu unijnego językowych kursów egzaminacyjnych była pani profesor Katarzyna Rychlicka – matematyk i pasjonat nauki języka angielskiego. Koordynatorem kursów FC była pani profesor Dorota Kacprzak. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do tego egzaminu to panie profesor: Anna Michalczyk, Ewa Jeżyńska, Jadwiga Kuś i Dorota Kacprzak.

Jednocześnie V LO uzyskało statut Centrum Przygotowawczego  Cambridge na rok szkolny 2018/2019. Certyfikat potwierdzający to wyróżnienie odebrała pani Dyrektor Elżbieta Bartkiewicz z rąk pani Marii Kukli-Dądy reprezentującej Centrum Egzaminacyjne City College.

17 pażdziernika 2018 chętni uczniowie z klas dwujęzycznych pod opieką Pani Anny Rychlickiej i Anny Michalczyk wybrali się do American Corner na videokonferencję z podobną placowką w Afganistanie. Po drugiej stronie byli również uczniowie szkoły średniej. Po przedstawieniu się i pierwszych pytaniach młodzież z Afganistanu pokazała jak wykonać ich ulubiony przysmak zwany ‘halva’. Jeden z uczniów grał na gitarze i śpiewał. Nasi uczniowie śpiewali razem z nim. Potem z obu stron padały
pytania o szkołę, sport i tradycyjne potrawy. Mamy nadzieję, że podobne spotkanie zostanie jeszcze raz zorganizowane i tym razem nasi uczniowie pokażą jak, na przykład, lepić pierogi oraz zagrają i zaśpiewają dla swoich afgańskich kolegów i koleżanek.