V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Angielski w naszej szkole

Z wielką przyjemnością gościliśmy po raz kolejny w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta Fundację My Future reprezentowaną przez Natalia Różańska i Madzia Nazarewicz oraz wolontariuszy Gabrysię Michalec i Krzysia Stępnia.👍🙂🥰 Razem z Fundacją odwiedziła nas również liczna grupa młodzieży greckiej 🇬🇷 przebywająca w Polsce na projekcie zorganizowanym przez My Future.
Dziękujemy Fundacji za przybycie i przeprowadzenie projektu na temat zjawiska "Academic Burnout", który fantastycznie zaprezentowała nasza uczennica z klasy 2 c i równocześnie wolontariuszka My Future Gabriela Michalec. Po prezentacji uczniowie reprezentujący klasy 2c, 3 bj i 3h pracowali w grupach wykonując zadanie związane z omawianym problemem.
Cały projekt odbył się oczywiście w języku angielskim, uczniowie naszej szkoły j ich greccy koledzy chętnie angażowali się w warsztaty.
Cieszymy się bardzo z możliwości spotkania w tak aktywnym międzynarodowym zespole, dla naszej szkoły to również ogromne wyróżnienie i szansa rozwoju dla uczniów.🙂
Zapraszamy ponownie Fundację My Future w progi V Liceum, kolejni chętni uczniowie czekają na możliwość współpracy🙂

13 lutego wszystkie klasy dwujęzyczne obejrzały w warszawskim Teatrze Buffo spektakl w języku angielskim zatytułowany „1984”. Była to teatralna adaptacja słynnej powieści Georga Orwella „Rok 1984” w wykonaniu grupy teatralnej TNT Theatre Britain, występującej gościnnie w Warszawie. Wykonawcy zachwycili publiczność świetnym warsztatem aktorskim i wokalnym, a emocje, jakie spektakl wywołuje na długo pozostaną w pamięci. Dla uczniów klas dwujęzycznych była to dodatkowo lekcja języka angielskiego w najlepszym wydaniu.

We wtorek 10 października uczniowie naszej szkoły uczcili EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÒW, który z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską ma na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy oraz bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Z tej okazji uczniowie V LO wraz z nauczycielami języków obcych przygotowali gry i zabawy językowe mające na celu zapoznanie uczestników z kulturą oraz językiem wybranych krajów europejskich: Bułgarii, Węgier, Malty, Holandii, Słowenii, Litwy, Szkocji oraz Łotwy. Przygotowane stanowiska obfitowały w ciekawostki dotyczące wspomnianych państw, jak również typowe dla danego kraju regionalne potrawy. Lingwistyczne zadania z którymi mieli okazję zmierzyć się nasi uczniowie oraz doznania smakowe będą być może zachętą do odwiedzenia tych krajów i nauki kolejnych języków obcych!

W dniach 14-17 września uczennice klas dwujęzycznych Magdalena Lenardt, Hanna Wołoszyn i Gabriela Michalec wzięły udział w konferencji JASMUN.  Konferencje Model United Nations (MUN) organizowane są przez uczniów i studentów na całym świecie. Uczestnicy w wieku 15-22 lat w biorą udział w symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych wcielając się w role delegatów reprezentujących państwa członkowskie ONZ i debatując na różne tematy dotyczące problemów współczesnego świata. Przygotowanie do konferencji to wielogodzinna praca oparta na źródłach anglojęzycznych. Delegaci pracują w komitetach będących odwzorowaniem struktury ONZ, przedstawiają stanowisko reprezentowanego kraju, następnie w grupach przygotowują rezolucje, a zaprezentowane przez nich postulaty są przedmiotem burzliwych dyskusji prowadzonych w grupach roboczych. Uczestnicy muszą wykazać się tu biegłą znajomością języka angielskiego i wiedzą o współczesnym świecie. Nasze delegatki sprostały wszystkim wymaganiom i dzielnie reprezentowały wybrane kraje w Komitecie Praw Człowieka (Human Rights Committee) próbując zaradzić problemowi rekrutacji dzieci do wojska - praktykom, które wciąż mają miejsce w wielu krajach na świecie. Opiekę nad naszymi delegatkami sprawowały panie Magdalena Kosiec i Dorota Kacprzak  
 

W dniach 24-29 września uczniowie klas dwujęzycznych odwiedzili Anglię. Pierwsze pięć dni spędzili w Londynie, gdzie zobaczyli między innymi Tower of London, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Trafalgar Square, chińską dzielnicę Chinatown oraz słynną zmianę warty w Backingham Palace. Mieli okazję płynąć statkiem po Tamizie i odwiedzić kilka znanych muzeów, w tym British Museum, Museum of Natural History, Museum of Science, National Maritime Museum. Udali się też do Greenwich, gdzie przebiega południk zerowy i można stanąć na półkulach wschodniej i zachodniej jednocześnie. Odwiedzili również dwie słynne galerie sztuki: National Gallery i Tate. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Warner Bros Studio (miejsce powstania filmów z serii Harry Potter) oraz Madame Tussauds  - muzeum figur woskowych znanych postaci. Ostatni dzień to wycieczka do Cambridge, jednego z najstarszych uniwersyteckich miast w Europie. W czasie całego pobytu uczniowie mieszkali u rodzin angielskich, co dało im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w codziennych konwersacjach. Opiekunami wycieczki były panie: Dorota KacprzakAnna Rychlicka, Agata Ugrewicz, Agnieszka Bębenek i Justyna Dwornik.