V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

wydarzenia

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy społeczność szkolna V Liceum

Zapraszamy do obejrzenia inscenizacji słowno-muzycznej

przygotowanej przez uczniów klasy 2D 

przy wsparciu pani Agnieszki Szymańskiej-Chłosty oraz ks. Dariusza Szlachcica


 

 


    

 

13 grudnia uczennice klasy II g wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Świderek oraz z nauczycielką biologii Panią Justyną Winiarską i Panią pedagog Anetą Musialik oraz Panią psycholog Jadwigą Wędziną zorganizowały warsztaty  integracyjno - kulinarne. W czasie warsztatów uczennice wraz z towarzyszącymi im nauczycielkami samodzielnie przygotowały potrawy, które goszczą w ich domach w czasie świąt, ale też w zwykłe szare dni. Udowodniły, że gdzie :Kucharek sześć... tam dużo pysznego jedzenia, śmiechu, pomysłów i dobrej zabawy. Dziewczęta poznały nowe dania takie jak: kapusta z grochem, krokiety z pieczarkami, smakowały własnoręcznie upieczone ciasta i pierniczki, przygotowały wspaniałe, zdrowe sałatki, a nawet wspólnie lepiły i gotowały pierogi. Rozmawiając  o zdrowym żywieniu i trenując różne techniki lepienia pierogów  uczennice bardziej mogły siebie poznać,  miło ze sobą spędzić czas i zbudować dobre relacje w smacznych okolicznościach.
Pamiątkami  po warsztatach  z pewnością pozostaną miłe wspomnienia oraz  zdobyte na nich nowe przepisy kulinarne.
Pomysł zorganizowania kulinarnego spotkania powstał w wyniku realizacji przez naszą szkołę kolejnego zadania w ramach Szkoły Pozytywnego Myślenia. Zadanie to dotyczyło budowania dobrych relacji w smacznych okolicznościach #nietylkoodświęta.
Zachęcamy do wspólnego eksperymentowania w kuchni i polecamy nasze przepisy na święta i nie tylko.


 FOTORELACJA

Przepisy:

Czytaj więcej...

Dwoje uczniów V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta: Antonina Pawluk i Paweł Kosterna wywalczyli medale mistrzostw Polski juniorów młodszych w karate.

Zawody z udziałem uczniów V LO odbyły się w Rzeszowie. Mistrzostwa Polski Polskiej Federacji Karate odbyły się już po raz 26 w historii. łącznie wystartowało 270 zawodniczek i zawodników z 30 klubów z całej Polski.

Miło nam poinformować, że dwoje naszych uczniów stanęło na podium tej prestiżowej imprezy. W swojej kategorii, a kumite (walka) Antonina Pawluk (klasa 2A) zdobyła brązowy medal. Z kolei Paweł Kosterna (klasa 2D) wywalczył srebro. Oboje na co dzień reprezentują barwy Radomskiego Klubu Sportowego Oyama.

opracował: nauczyciel 

 

1 grudnia 2021 r. klasa 3ag z p. Marzeną Bielską i Małgorzatą Szczepaniak gościła na UTH. W ramach tej wizyty uczniowie wzięli udział w ciekawym wykładzie: Podróż w dzieje nauki, który został specjalnie dla nich przygotowany. Na sali sądowej, która znajduje się na uczelni zapoznali się z profesjami prawniczymi. Mogli zająć miejsce w takiej sali i przymierzyć togi właściwe poszczególnym profesjom. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie uczelni. 

 

 

 

 W ramach programu - Szkoła Myślenia Pozytywnego uczniowie naszej szkoły wykonali zadanie przeznaczone na listopad Tematem zadania był: Samorozwój przez sztukę

Uczniowie mieli za zadanie wykonać instalację – czyli wieloelementową realizację artystyczną w konkretnej przestrzeni zastanej lub konstruującą taką przestrzeń. Instalacja to inaczej dzieło plastyczne o przestrzennych walorach zbudowane przez artystę i dopasowane do konkretnej przestrzeni. Każda z instalacji musiała zaistnieć w bardzo ograniczonej zastanej przestrzeni szkolnej i ograniczała się do użycia tanich i prostych w użyciu przedmiotów(środków wyrazu)

I tak:

1.Jak dbamy o siebie nawzajem w klasie – ten temat wybrała sobie klasa 1h – nazwaliśmy ją covidowa – ilustruje obecny problem – jest w niej wszechobecny wirus, szkielet, który może symbolizować śmierć ponadto takie znaki czasu jak: rękawiczki, maski oraz strzykawki, a wszystko to ma nas chronić przed zakażeniem. Klasa 1f natomiast – wykorzystała materiały z przesłanej paczki (plakaty oraz jabłka) i odniosła się tym samym do zdrowego odżywiania.

2. Nasza klasa razem dla innych – Klasa 1a - chciała zademonstrować chęć pomocy dla tych, którzy same o nią nie poproszą, a mianowicie pomoc dla zwierząt.

3. Moje emocje – tu uczniowie z 3 klas – 1c, 1b, 1g - stworzyli instalację, która zostanie z nami na dłużej. Uczniowie mieli wykonać techniką origami ptaka. To jaki będzie jego kolor i wielkość miało zależeć od tego jak się czujemy – czy jesteśmy niebieskim ptakiem czy np. czarnym krukiem, albo białym gołębiem.

4. Kim jestem i jak się czuję ? – klasa 1d próbuje odpowiedzieć na to pytanie wprowadzając do swej instalacji postacie bez twarzy – na ich miejscach może znaleźć się każdy z nas, szczególnie gdy trafi w obce nieznane mu środowisko.

 

Wolontariat VLO przypomina, że 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

To dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi, zróbmy coś dobrego codziennie, a nie tylko od święta.
Tego dnia więc warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okażmy komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

Pamiętajmy! Słowa: dzień dobry, proszę, przepraszam, dziękuję, dobrze, że jesteś... mogą zdziałać cuda.Bardzo często pozytywna energia przekazywana drugiemu człowiekowi wraca do nas.

W konkursie na Najliczniej przebraną klasę na święto Halloween

wygrywa klasa 1A

Z okazji Święta Niepodległości uczennice klasy 2F, korzystając ze wsparcia kolegów z klas: 3F, 3E, 2A oraz pomocy przy dekoracjach niezastąpionej pani profesor Beaty Oracz, przygotowały inscenizację. 
Opóźnienie realizacji projektu spowodowała kwarantanna, którą objęci zostali uczniowie.  Pomimo przeciwności udało się dokonać nagrania.
Wierzymy, że wysiłki młodych aktorów zostaną docenione:-)
Życzymy przyjemnego oglądania!

RADOM - NIESTETY ……. na 664 miejscu w Polsce
w rankingu szczepień przeciw COVID-19
z wynikiem 50,89% w pełni zaszczepionych mieszkańców


Dnia 08. 11.2021 klasa 3D wraz z nauczycielką biologii panią Ewą Kasińską uczestniczyła w konferencji pt.”Jak budować odporność przeciw chorobom zakaźnym?”, zorganizowanej przez: Prezydenta Miasta Radomia, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu.
Gościem specjalnym był dr Paweł Grzesiowski - ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej, który na wstępie powiedział nam, że jeżeli chcemy zapobiegać rozwojowi pandemii powinniśmy mieć trzy rzeczy: wiedzę, odwagę i determinację. Podkreślił ogromne znaczenie:
-noszenia maseczek,
-utrzymywania dystansu,
-wietrzenia pomieszczeń,
-częstego używanie oczyszczaczy powietrza.
Obejrzeliśmy też prezentacje przygotowane przez pracownice radomskiego Sanepidu panie: Urszulę Skuzę i Małgorzatę Madej.
Opowiedziały one o realizacji szczepień /okazuje się się, że procent osób zaszczepionych cały czas spada, ludzie wolą się nie szczepić/ oraz podały dane statystyczne dotyczące SARS-CoV-2 dla Radomia i powiatu radomskiego – niestety nie napawają one optymizmem ……..

Oto krótka fotorelacja ze spotkania: FOTORELACJA