V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

wydarzenia

Zuzanna Kaluga z 4b i Makar Dorohuntsev z 4c pod opieką Pani Agnieszki Gierwatowskiej i Pani Barbary Stojak, reprezentowali nasze Liceum w pokazach organizowanych przez II LO "Młodzież i jej pasje". Wydarzenie odbyło się jak co roku w Resursie Obywatelskiej.

Na zakończenie młodzi pasjonaci i opiekunowie z rąk Dyrektora "Konopnickiej" i Dyrektora Wydziału Edukacji otrzymali gratulacje i podziękowania za piękny występ ❤

 

Dzień Życzliwości w VLO. Najpierw krótka audycja, później terapeutyczna "Bajka o ciepłym i puchatym", a potem cała społeczność szkolna stworzyła drzewko i łańcuch życzliwości. Samorząd Szkolny, nauczyciele i wolontariusze razem zachęcali do obdarzania się życzliwością i dobrym słowem, gestem codziennie, nie tylko od święta.
 
 

Uczniowie VLO pomagali w przygotowaniach do IV Balu Seniora, który odbył się w Radomskim Centrum Sportu. W środę 23 listopada bawiło się tam ponad 1000 radomskich seniorów.

Wolontariusze z VLO z wielkim zaangażowaniem pomagali w przebiegu i koordynacji IV Radomskiego Balu Seniora. Pięknie integrowali się z seniorami w rozmowach i zabawach.

Wielkie słowa uznania dla nauczycieli Pani Agnieszki Gierwatowskiej, Pani Anety Musialik oraz uczennic Natalii Wlazłowskiej z 3f i Dominiki Nowak z 3c.

DZIĘKUJEMY! 

 

 

We wtorek 22 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Rafałem Bojarskim – prawnikiem, Przedstawicielem Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości. Uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy brali w nim udział, poznali zagadnienia dotyczące praw ucznia. Omówiony został również temat: „Nieletni jako sprawcy i ofiary przestępstw.”

Spotkanie zorganizowała i poprowadziła Pani Aneta Musialik.

 

Uczniowie VLO z klas 1H 2C 2E 4E 4F zostali wolontariuszami Świętego Mikołaja!!! Każdego roku, w dowód wdzięczności, Fundacja św. Mikołaja, która wspiera stypendiami uzdolnioną młodzież, wysyła swoim Darczyńcom ręcznie pisane listy świąteczne. W tej akcji każdego roku wspiera ich setki wolontariuszy z całej Polski. Dziś dołączyli także nasi uczniowie pod opieką Pani Agnieszki Gierwatowskiej i napisali ponad 50 listów.

W imieniu Fundacji dziękujemy... Natalii, Magdzie, Marysi, Kasi, Zuzi, Sandrze, Martynie, Zuzi, Oliwii i Mikołajowi❤

 

14 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. Uczniowie klasy 3c pod kierunkiem wychowawcy Pani Katarzyny Gajdy przygotowali akademię, na której przybliżyli historię Polski w trudnym czasie zaborów. Przedstawili drogę do wolności, wspomnieli bohaterów narodowych i ich wkład w odzyskanie niepodległości.

W czwartek 27.10.2022r. klasa 3G wybrała się do Muzeum Historii Najnowszej w Radomiu na wystawy pt. "Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918 - 1989" oraz "Pokolenia artystów". Uczennice tej klasy mogły zapoznać się z bogatą historią Radomia w XX wieku- poznać klimat międzywojennego Radomia oraz jego obraz w czasach PRL-u. Natomiast druga wystawa przedstawiała prace byłych uczniów i absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, późniejszych studentów na wydziałach historii sztuki różnych uniwersytetów.
 
 

Wychowawczyni kl.4f/s Pani Agnieszka Gierwatowska zorganizowała dla swoich uczniów zajęcia profilaktyczno- wychowawcze w Areszcie Śledczym przy ul.Wolanowskiej 120. Uczniowie pod opieką także Pani wicedyrektor Agnieszki Bębenek przeszli przez bramki, korytarze więzienia, zajrzeli do cel, kaplicy, sali gimnastycznej, mogli też zadawać pytania i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi od Pracownika Aresztu. Na początku Funkcjonariusz służby więziennej z psem przeszukali wybranych uczniów, zaś na koniec uczestnicy spotkali się z osobą skazaną, odbywającą długi wyrok i posłuchali historii jego życia.

To była bardzo pouczająca lekcja.

2 listopada w Dzień Zaduszny uczniowie klasy 4f/s wraz z Wychowawczynią Panią Agnieszką Gierwatowską odwiedzili, przez wielu zapomniany, cmentarz ewangelicko- augsburski przy ul. Kieleckiej. Rok założenia tego historycznego miejsca datuje się na 1833. Tu jest wiele grobów Radomian, niektóre bardzo dotknięte przez czas m.in. grób lekarza Adolfa Tochtermana, czy rodziny Karschów.