V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

W V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Patrona. Impreza odbyła się pod hasłem  „Gloria victis – Romuald Traugutt i Powstanie Styczniowe”.

W ramach imprezy odbył się m.in. finał konkursu regionalnego dla uczniów szkół podstawowych oraz konferencja z udziałem zaproszonych gości. M.in. ks. prałata Edwarda Poniewierskiego kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej i Roberta Grudnia, artysty muzyka, kompozytora, dyrektora festiwali muzycznych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Radom-Orońsko-Warszawa, autora ogólnopolskiego projektu „Moniuszko i jego czasy - Zrozumieć Niepodległą”.

W finale konkursu regionalnego na temat wiedzy o Romualdzie Traugucie i Powstaniu Styczniowym  wzięły udział zespoły z sześciu szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach, PSP w Skaryszewie, PSP nr 15 w Radomiu, PSP nr 20 w Radomiu, PSP nr 24 w Radomiu, PSP nr 34 w Radomiu.

Rywalizacja była bardzo wyrównana, wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy. Zwycięską drużyną okazał się zespół z PSP nr 15 w Radomiu. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie PSP nr 24 w Radomiu, zaś trzecie miejsce przypadło ekipie z PSP nr 34 w Radomiu.

Po zakończeniu zmagań konkursowych rozpoczęła się konferencja dotycząca patrona V LO i Powstania Styczniowego. Specjalny wykład wygłosił ks. prałat Edward Poniewierski. Następnie głos zabrał Robert Grudzień, który wzbogacił swoją wypowiedź prezentacją multimedialną.

- Ta synteza sztuk w kontekście Powstania Styczniowego była niezwykle interesująca, skłaniała do refleksji i szerszego spojrzenia na temat. Wykład zakończył się wspólnym wykonaniem przez Roberta Grudnia i uczennic V LO walca z „Nocy i dni” - czytamy w komunikacie organizatorów.

Dzień Patrona w liceum im. Traugutta to także występy wokalne, muzyczne i  taneczne. Zaprezntowały się m.in. mażoretki z Orkiestry Grandioso. Gospodynią imprezy była Elżbieta Bartkiewicz, dyrektor radomskiej placówki. A także wicedyrektorki V LO: Marzena Siara i Agnieszka Bębenek, które wspierały organizatorów. O merytoryczną odsłonę dbały Beata Nosek i przede wszystkim Monika Kamińska, która zapewniła fantastyczną oprawę każdego aspektu imprezy. Z kolei o oprawę plastyczną zadbała niezastąpiona pani Beata Oracz.

Opracował: nauczyciel