V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

W dniach 29.10.2019 i 30.10.2019 uczniowie klasy III a i III f pod opieką pani wicedyrektor Marzeny Siary, pani Agnieszki Gierwatowskiej i pani pedagog Anety Musialik byli z wizytą w Sądzie Okręgowym i Rejonowym przy ul.Warszawskiej 1 w Radomiu.

Uczniowie zwiedzali budynek Sądu, a podczas spotkania z Sędzią zapoznać się z zasadami funkcjonowania sądów powszechnych, podstawowymi zasadami przebiegu postępowania przed sądem. Uzyskali też wiedzę w zakresie praw i obowiązków wynikających z częstych sytuacji życiowych oraz z zakresu odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

 

Uczniów interesowała też wiedza na temat preorientacji zawodowej, co trzeba zrobić, aby zostać prawnikiem.

Uczniowie również w charakterze publiczności uczestniczyli w dwóch sprawach karnych dotyczących hodowania i posiadania narkotyków. Wszyscy stwierdzili, że wizyta w Sądzie może być bardzo skuteczną lekcja profilaktyki.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach dzięki Pani Agnieszce Gierwatowskiej i SSO Joannie Kaczmarek – Kęsik ora Panu Sędziemu Grzegorzowi Wysmolińskiemu, którzy z wielkim zaangażowaniem oprowadzali uczniów po budynku i ciekawie opowiadali o pracy w Sądzie.