V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

Rekreacja i wysiłek fizyczny dobre na jesienne miesiące

- Wybrałam pięć sportowych propozycji, które mogą być idealne na jesienną słotę. Może któraś z nich Was zainteresuje - informuje Sandra Kuś z klasy III C. 

Jesień to pora roku, która teoretycznie nie sprzyja rekreacyjnemu uprawianiu sportu. Zimno, szybko robi się ciemno, jesteśmy często znerwicowani. To jednak stereotyp, który nie musi iść w parze z rzeczywistością. Oto pięć sportowych propozycji, które moim zdaniem są idealne na jesienne miesiące - pisze Sandra Kuś.

BIEGANIE

Zapaleni biegacze wiedzą, że jesienią nie warto rezygnować z biegania. Jedyne, o czym należy pamiętać to fakt, żeby zakupić odpowiedni strój sportowy. Dzięki temu doskonale dopasujemy się do panującej na dworze aury, dodatkowo zapewnimy sobie ochronę przed chłodem, wiatrem, a przyjemność z biegania będzie nieoceniona. Całoroczne oddanie się bieganiu zwiększa sprawność fizyczną, hartuje organizm, przez co rzadziej chorujemy i nie dopadają nas wahania nastroju.

BASEN

Pływanie odciąży Twoje stawy w wodzie, jest pomocne przy problemach z kręgosłupem. Wysiłek w wodzie pozytywnie wpływa także na nasze kości. Ćwiczenia, dzięki zwiększonemu oporowi, pozwalają wzmocnić gęstość tkanki kostnej. Pływanie w basenie ma także dobroczynny wpływ na naszą walkę z cellulitem i nadwagą. Pływanie ma jeszcze jedną zaletę – wskazane jest dla wszystkich. Nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli nie potrafisz wyczynowo pływać, to wystarczy, że pobawisz się na zajęciach w wodzie!

SIŁOWNIA

 

Prawdziwa mekka dla osób, które chcą wzmocnić swoją tkankę mięśniową w różnych partiach ciała, nabrać siły, a także poprawić kondycję. Treningi siłowy wzmacnia i rozbudowuje tkankę mięśniową. Każdy mięsień to pochłaniacz kalorii i aby „żyć” potrzebuje energii. Siłownia to też głębsze zalety - ćwiczenia fizyczne to nic innego jak oddziaływania oporem na układ nerwowy i zakończenia nerwowe znajdujące się w każdym ćwiczonym mięśniu. Wysilając się na siłowni wzrasta szybkość przewodzenia impulsów nerwowych, a to powoduje, że usprawnia się nas czas reakcji. Stajemy się po prostu bardziej dynamiczni.

ROWER

Zapowiada się pogodny jesienny dzień (sprawdź zatem prognozę), może warto wyciągnąć z piwnicy rower i udać się na wycieczkę? Jazda na rowerze, podobnie jak bieganie, usprawnia układ krążenia, wzmacnia serce, poprawia nastrój. Decydując się na rower wzmacniamy mięśnie łydek, ud, pośladków. Zwykle jednak wybieramy rower nawet nie z myślą o ćwiczeniu muskulatury, a raczej o przyjemnej przejażdżce na łonie natury. Polska złota jesień jest piękna, a my możemy ją podziwiać z siodełka roweru.

JAZDA KONNO

Jazda konna dostarcza niesamowitych emocji. Wprawdzie pobieranie lekcji to dość znaczący wydatek, jednak chyba lepiej wydać pieniądze na coś, co sprawia nam przyjemność i jednocześnie dba o nasze zdrowie, niż na kolejną pizzę na mieście czy rozbudowany abonament telewizyjny.

Opracowała: Sandra Kuś, klasa III C