V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

W sobotę 7 września 2019 r o godzinie 12:00 w naszej szkole liczna grupa uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości spotkała sięw wyszukanej scenerii, aby włączyć się w 8. Edycję Narodowego Czytania. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia specjalnego nagrania, w którym Para Prezydencka zachęca do udziału w tegorocznej akcji, podkreślając, że wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.
W bieżącym roku uczestnicy akcji czytali fragmenty wybranych nowel.

Największym zainteresowaniem czytających cieszyły się: „Katarynka” B. Prusa, „Dym” M. Konopnickiej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza. Z żalem stwierdziliśmy, że nikt nie sięgnął po „Orkę” W. S. Reymonta.
Wśród zaproszonych gości, którzy przeczytali wybrane fragmenty nowel, znaleźli się: wiceprezydent Radomia Pan Konrad Frysztak, (absolwent V LO) zastępca dyrektora MCSW „Elektrownia” Pani Wioletta Kotkowska reprezentująca MCSW „Elektrownia” Pani Kinga Maszczyńska dziennikarz „Gazety Wyborczej” Pan Tomasz Dybalski dziennikarz Radia Plus Pan Michał Kaczor W spotkaniu uczestniczył też gość specjalny – profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Pani Beata Utkowska, która podzieliła się ciekawostkami dotyczącymi życia S. Żeromskiego i S.W. Reymonta, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i aplauzem.
Organizatorzy, podsumowując udział w akcji Narodowe Czytanie 2019, wyrazili nadzieję, że czytanie stanie się pasją licznego grona uczniów, ich najbliższych i coraz więcej osób zrozumie, że książki są bramą, przez którą przechodząc, uczmy się, stajemy się mądrzejsi, szczęśliwsi, podróżujemy, marzymy, przeżywamy losy innych, mnożymy swoje życie razy nieskończoność, stawiamy czoła samotności, wypełniamy pustkę, doznajemy pocieszenia. Czytanie jest nam niezbędne do życia, tak jak oddychanie, chociaż czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy.

W akcji Narodowe Czytanie 2019 wzięli udział uczniowie:
Wiktoria Bomska (3A)
Katarzyna Kaim (3A)
Marcelina Tęcza (3A)
Katarzyna Wdowska (3A) – uwieczniła akcję na zdjęciach, autorka fotorelacji
Natalia Kalita (3B)
Natalia Kossowska (3B)
Natalia Leśnowolska (3B)
Jakub Skuza (3B)
Julia Tyczyńska (3B)
Karolina Zawisza (3B)
Oskar Druszcz (1E)
Jakub Płachta (1E)
Maciej Wardecki (1E)
Agnieszka Micuda (1Fg)
Aleksandra Piskorz (1Fg)
Natalia Król (1F)
Dominika Sobień (1F)

oraz uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu, ale nie odważyli się przeczytać publicznie wybranego fragmentu noweli dyrekcja i nauczyciele:
 Pani Agnieszka Bębenek wicedyrektor szkoły
Pani Monika Wójtowicz
Pani Ewa Jakubiak
Pani Agnieszka Gierwatowska
Pani Anna Rychlicka (opiekun Samorządu Uczniowskiego)

prowadzący i organizatorzy
Elżbieta Zawodnik
Monika Kamińska
Beata Nosek

DZIĘKUJEMY!

Czekamy na Was w przyszłym roku!

Czytajcie dużo i niech moc książek będzie z Wami!