V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Czas na rolki!

Każdy z nas marzy o tym aby mieć zgrabną sylwetkę, smukłe ciało, dobrą kondycje, zdrowy wygląd oraz mocne mięśnie nóg i pośladków. Sposobem na uzyskanie tego efektu jest jazda na rolkach- najzdrowsze i najprzyjemniejsze rozwiązanie.

To świetna rozrywka i relaks dla każdego z nas. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem, spędźmy czas aktywnie. Teraz modny jest sport, dlatego zakładajmy rolki na nogi, bierzmy rodzinę, przyjaciół i jedźmy przed siebie. Żeby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o różnej kondycji.

Jeszcze parę lat temu rolki nie były rozchwytywane. Obecnie są konkurencją dla rowerów czy deskorolek.  Są  tańsze od samochodu i o wiele zdrowsze, bo nie wydzielają szkodliwych spalin. Jazda na rolkach pozwala nam wyminąć uliczne korki.

 

Należy pamiętać, że ten sposób poruszania się nie w każdym miejscu jest bezpieczny. Powinniśmy jeździć ostrożnie, w miejscach do tego wyznaczonych, czyli po ścieżkach rowerowych, szerokich chodnikach lub poboczem.

Rolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Dzięki temu, że ruchy są płynne nasze stawy są mniej obciążone niż podczas biegania. Zatem kolana i kręgosłup nie ucierpią.

Aktywność ta należy do sportów kardio, czyli wzmacnia serce i usprawnia funkcjonowanie układu krążeniowego. Silne serce lepiej przepompowywuje krew i lepiej dostarcza tlen do wszystkich tkanek w organizmie. Dzięki temu mniej się męczymy, mamy wiecej energii, lepszą kondycje i o wiele lepszy humor.

Taki trening na świeżym powietrzu jest zdrowszy i lepiej dotlenia niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Przy okazji można zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy, których zazwyczaj nie odwiedzamy chodząc na piechotę lub jeżdżąc samochodem.

W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom.Oprócz dolnych partii ciała, jeżdżąc na rolkach w dużym stopniu wzmacniamy mięśnie grzbietu i brzucha. Wpływają one na prawidłową postawę i utrzymują kręgosłup w dobrej kondycji.

Konieczność utrzymania równowagi na chwiejnych rolkach powoduje, że wszystkie części ciała muszą ze sobą współpracować. Dzięki temu wyrabia się nasza koordynacja ruchowa i poczucie równowagi.

Wiosną i latem na ulicach można spotkać wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawiązać kontakt z osobą o podobnych zainteresowaniach. Miłośnicy rolek często organizują własne imprezy – maratony, wycieczki do ciekawych miejsc, przejazdy przez miasto w zabawnych strojach, a nawet dyskoteki na rolkach. Jazda na rolkach jest więc okazją do spróbowania czegoś nowego i poznania ciekawych ludzi.

Po dniu pełnym obowiązków przejażdżka na rolkach to doskonały sposób na rozluźnienie i oderwanie się od codziennych spraw. W zależności od humoru i samopoczucia, możemy zrobić sobie intensywny trening szybkościowy lub zdecydować się na rekreacyjny, nieśpieszny przejazd. Tak, czy inaczej  jazda na rolkach pozwoli przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej sylwetki.

Nauka jazdy na rolkach jest dość prosta. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej opanujesz tę sztukę. Jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Sprzyja rozwojowi wszystkich grup mięśni, wyrabia równowagę i uczy koncentracji.

Patrycja Zimałka kl. 2e