V Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

 

:: ZAPRASZAMY :: 25 października 2018 :: 

Od wielu tygodni uczniowie V Liceum wraz z Panią Agnieszką Gierwatowską przygotowywali się do przedstawienia spektaklu "Peregrinus- władca serc". Wspierała ich mocno pomysłodawczyni i autorka scenariusza Pani Tatiana Kaplińska oraz kilku uczniow z IIILO i PG3. Z tygodnia na tydzień próby pokazywały jak zdolną mamy młodzież w naszej szkole. Pierwszymi widzami byli uczniowie radomskiego "Hubala", którzy mieli okazję obejrzeć to niezwykłe przedstawienie. Niezwykłe, bo oparte na faktach. Sceny do tej realizacji teatralnej napisało samo życie, a jego autorką jest mama 10-letniego Maćka z zespołem Downa, która opisuje radość w trakcie oczekiwania na dziecko oraz wielki strach, gdy dowiaduje się, że dziecko to będzie niepełnosprawne. Właśnie Pani Tatiana Kaplińska pokazując historię swojego życia w formie spektaklu chciała trafić do młodzieży i zwrócić uwagę na problem braku tolerancji ze strony społeczeństwa wobec osób z różnymi upośledzeniami.

 

Przedstawieniem w Zespole Szkół Zawodowych im. mjra H. Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu Warsztat Terapii Zajęciowej przy współudziale społeczności VLO zainaugurował akcję społeczną "Widoczni dla świata", która jest kontynuacją radomskiej akcji "Odczarować Zespół Downa".

Uczniowie tak wspominają udział w tym przedsięwzięciu:
"Przygotowywaliśmy się długo. Próby były bardzo wyczerpujące, dużo nad tym pracowaliśmy, aby wszystko wychodziło jak najlepiej. Ogólnie to bardzo się wszyscy w to wczuliśmy i to było dla nas niesamowite przeżycie" - Julia z ID.

"Na początku na pewno było ciężko, ponieważ pokazanie tych emocji, co czuje matka jest trudne, kiedy sama czegoś takiego nie doświadczyłam, a pomyśleć, że to naprawdę tak się działo jest jeszcze gorsze" - Wiktoria z IB.